Önceki Sonraki
YETKİ EMİN ELLERDE
ŞENER; “HERKES BİR ENGELLİ ADAYI”
SIFIR ATIK KÜTÜPHANESİ
HÜDA PAR HEYETİNDEN ENGELLİLERE ZİYARET
Engelliler Derneğinden Şener’e Ziyaret

BATMAN VE EĞİTİMİNİ TRT GAP’A ANLATTI

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut KURTARAN, TRT GAP Diyarbakır Radyosunda yayınlanan 'Mezopotampa Altın Topraklarda Yolculuk Köşesi' adlı programa katıldı. KURTARAN, katıldığı programda Batman ilimizin eğitim durumunu ve çalışmaları anlattı.
ETİKETLER :
Bu haber 2022-01-23 12:38:15 eklenmiş

 

Mezopotamya Altın Topraklarda Yolculuk Köşesi' programda soruları yanıtlayan KURTARAN: "Batman'da Türkiye'nin hepsinde olduğu gibi son 15-20 yılda eğitim alanında çok ciddi ilerlemeler kaydedildi. Okulların modernize edilmesi, derslik sayıları, derslik başına düşen öğrenci sayısı, öğretmen başına düşen öğrenci sayısı, öğrenci başına düşen kitap sayısı gibi konularda çok ciddi iyileştirmeler yapıldı. Bu konuda ayrıntılı örnek verecek olursak; 2000'li yılların başında derslik sayısına düşen öğrenci sayımız 45-47 iken günümüzde bu sayı ilkokul/ortaokullarda 25 öğrenci seviyesine ulaştı. Liselerimizde bu sayı daha da iyi bir seviyeye ulaşarak 19 öğrenci civarına ulaştı. 2000'li yıllarda öğretmen başına düşen öğrenci sayımız 35'lerde iken bugün bu sayı 18'lere ulaştı, liselerimizde 12'lere kadar düşmüş durumda. Bütün bu niceliksel gelişmelerin yanında nitelik açısında da çok mesafe katledildi. Özellikle çocuklarımızın proje tabanlı çalışmaları, TÜBİTAK, TEKNOFEST ve diğer projelerde yapılan çalışmalar, sosyal aktivitelere katılmaları, sportif alanda alınan başarılar bunlara örnek gösterilebilir.” Dedi.

Kurtaran, Eğitim ekosistemi içinde sadece öğrenci yoktur, sistemin en büyük paydaşlarından birisi şüphesiz velilerimizdir. Bizler de sürekli velilerimizle birlikte süreci yürütmek adına çalışmalar yapıyoruz. Örneğin, rehberlik araştırma merkezimizin koordinesinde yürüttüğümüz "Koruyucu Meleğim Annem" projesiyle her hafta gönüllü rehber öğretmenlerimiz okullarda velilerle buluşuyorlar. Bu projemizin en önemli konusu bağımlılıktır. Malumunuz bağımlılık günümüzde çeşitlendi. Alkol ve madde bağımlılığının yanı sıra teknoloji ve benzeri bağımlılıklar konusu da çocuklara yönelik risk oluşturuyor. Bu bağımlılıklar konusunda velilerimiz bilinçlendiriliyor. Bu çalışmalarımızda velilerle sadece bağımlılığı konuşmuyoruz, çocuklarımızın başarısını da konuşuyoruz. Gerçekleştirdiğimiz bu programların sonunda birde velilerimize bu konuları içeren bir kitapçık dağıtıyoruz, hatta okuması zayıf olan velilerimize bu kitapçığı sesli olarak ulaştırıyoruz." İfadelerini kullandı.

Batman'daki kütüphanelerin durumu hakkındaki soruya  cevap veren Kurtaran: "Kasım ayı içinde Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi Sayın Emine ERDOĞAN Hanımefendinin himayelerinde Bakanlığımız "Kütüphanesiz Okul Kalmayacak" projesini başlattı. Bu projenin bir sonucu olarak 2 ay gibi kısa bir sürede ülkemizin tamamında kütüphanesiz okul kalmadı. İlimizde de 189 okulumuzda kütüphane mevcut değildi. Bu süre içinde bizler de hızlı bir şekilde bu okullarımızın kütüphaneleri tamamladık. Ayrıca kütüphanesi olup eksikleri olan okullarımızın da eksiklerini tamamlayıp kitap ve materyal takviyesi yaptık. Şu anda ilimiz genelinde 632 okulumuzun tümünde aynı zamanda Halk Eğitim Merkezleri, Öğretmenevleri de olmak üzere tüm kurumlarımızda kütüphanelerimiz mevcut. Kitap konusunda Batman olarak çok iyi bir yerdeyiz. İlimiz genelindeki okullarımızın kütüphanelerinde 576 bin kitabımız mevcut yani öğrenci başına 3,5-4 kitap düşüyor. Bakanlığımızın kitap sayısı ile ilgili bir hedefi de var, 2022 yılının sonuna kadar ilimizdeki kitap sayısını 1 milyon 380 bine çıkarılması hedefi var. Biz ilimizde kitap konusunda bir çalışma daha yürütüyoruz TÜBİTAK'ın okul öncesinden lise düzeyine kadar tüm yayınlarından oluşan 75 bin adet kitabı, Sayın Valimizin destekleriyle belediyenin imkânlarıyla aldık. Buradan Sayın Valimize teşekkürlerimi sunuyorum.

Yapılan çalışmalar hakkında genel bir bilgi veren KURTARAN: Okullarda oluşturduğumuz okuma gruplarımız var. Çocuklarımız belli bir program dahilinde kitaplarını okuyorlar. Daha sonra bu çocuklarımız kitap tahlillerini yazıp yerel gazetelerde yayımlıyorlar. Öğrencilerimiz yazar okuması yapıp daha sonra okudukları yazar ile ilgili panel düzenliyorlar. Bu şekilde öğrendikleri konuları herkesle paylaşma imkânı buluyorlar.” Dedi. MEHMET MİKYAS

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
YETKİ EMİN ELLERDE

Eğitim Bir Sen Beşiri Şube Başkanı İshak Aksoy 2022 yılında bir kez daha yetkinin emin ellerde olduğunu söyledi.

ŞOFÖR ALIMI İPTAL EDİLDİ

Batman Belediyesi 60 Şoför personel alımının iptal edildiğini duyurdu.

ŞENER; “HERKES BİR ENGELLİ ADAYI”

10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası münasebetiyle Beşiri Kaymakamı Mahmut ŞENER Beşiri Engelliler Derneğine ziyaret gerçekleştirdi.

SIFIR ATIK KÜTÜPHANESİ

Beşiri Anadolu İmam Hatip Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenleri tarafından kurulan ‘Sıfır Atık Kütüphanesi’nin açılışı gerçekleştirildi.

HÜDA PAR HEYETİNDEN ENGELLİLERE ZİYARET

Hüda Par Beşiri İlçe Teşkilatından bir heyet, ilçedeki engellilerin derneğini ziyaret edip sorunlarını dinledi.

Engelliler Derneğinden Şener’e Ziyaret

Beşiri Engelliler Derneği'nden Beşiri Kaymakamı Mahmut Şener'e ziyaret.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.