Önceki Sonraki
Aksoy Gazeteciler Gününü Kutladı
Ortaç Gazeteciler Gününü Kutladı
BAMMED’ten Gazeteciler Günü Mesajı
Cezaevi’nin Tabelası Asıldı
UMUT KERVANI FAALİYET RAPORUNU AÇIKLADI

DİPLOMALI İŞSİZLER!


Bu makale 2018-01-07 20:39:34 eklenmiş

SEDAT MEMİŞ
sedat.17.27.28@hotmail.com

Ülkemizde bulunan üniversite mezunlarının işsizliği üzerine sizlere birer hikâye anlatacağım. 2013 yılında liseyi henüz yeni bitirmiş ve üniversite hayallerini kuran bir genç vardı zamanında. Üniversite hazırlık dönemini iyi geçiren bu öğrencimiz 2013 yılının sonuna doğru tercih listesini doldurur ve hayalini kurduğu üniversiteyi ve gelecekte kendini geliştirmek istediği bölümü kazanmıştı.

Üniversite hayatının çoğunu alanına kendini geliştirmeye adayıp ve bunu başarıp 2017 yılında mezun olur. 4 yıl önce okumuş olduğu bölüm ile ilgili söylenilen çoğu şeyin değiştiği farkına varır. Ama buna inanmak istemedi çünkü okumuş olduğu bölüm tüm ülkelerde istihdam alanı en geniş meslekler arasındaydı. Peki, tüm ülkelerde istihdam alanı geniş olan bu meslek kendi ülkesinde neden değersiz hale getirilmişti ya da neden okuduğu bölüm işsiz kalmasına neden olmuştu gibi soruları cevaplandırmanın peşine düşmüştü.

Kendi alanında kendisini geliştirip de işsiz kalan bir tek o değildi ve yıllarca kendi memleketi dışında okul okuyup, bitirdikten sonrada kendisini vasıfsız ve değersiz hissedende bir tek o değildi. Peki sorun kimdeydi? Bu sorunun muhatabı kendisi değildi ama şunu çok iyi biliyordu sorun üniversite okuyanlarda değildi. Çünkü bir kişi değil, yüz kişi değil milyonlarca kişi üniversiteler okumakta ve halada üniversite sınavlarına hazırlanmakta. Ama gelin görün ki yalnızca çok azı kadrolu olarak çalışmakta. Çok uzaklara gitmeyelim hemen dibimizde şehrimizde tarih bölümünü bitirenlerin sayısı 100 ü geçmekte ama tarih bölümüne yıl bazında ülkemizde verilen kadro sayısı 300 ü geçmemekte. Ülke genelinde tarih bölümünü okuyanların sayısı ise kırk bini geçmekte. Peki 300 kişilik kadro yeterli bir sayımı sizce? Bu sorunun cevabını sizlere bırakıyorum…

Tüm bunları düşünmekle neredeyse psikolojisi alt üst olan binlerce insan vardı kendisi gibi. Bu durum bu şekilde devam edemezdi. Bildiğiniz üzere yüzlerce üniversite okumuş olsanız bile eğitimizi ‘’PARAYLA’’ yani kadroyla süslemediğiniz sürece okumuş olduğunuz bölümlerin ve diplomaların hiçbir değeri yoktur toplum gözünde.

Yukarıda anlatılan kişi kim peki? Bu kişi başta ben olmak üzere ülkemizde üniversite mezunu olup da işsiz kalan tüm gençlerimizdir. Gençlerimiz işsiz diye sürekli haberler yapılmakta, sürekli eleştirilmekte eğitim sistemimiz ama ne yazık ki hiçbir şey düzelmemek te ve gittikçe de kötüye gitmekte. 16 yıl boyunca okul okuyan biri gidip de kendi alanı dışında bir işte çalışmaz. Kusura bakmayın çünkü o durumu kendisine yediremez, farklı bir işte çalışacak olsa neden 16 yılını heba etsin ki. Etmez, sadece o değil hiç kimse etmez.

Şuan yüz bini aşkın öğrenci ne yazık ki atama beklemekte. Ve atama olmadan geleceklerine dair tek bir plan bile yapamamaktadırlar. Burada söylenmesi ne kadar doğru bilmiyorum ama evlenmek istediği kişiyle gerçekleştirmek istediği hayallerin çoğunu bile bilinmez sonralara erteliyorlar. 

 Evet, kabul ediyoruz eğitim sistemimizde sorunlar var ama en büyük sorun kimde diye soracak olursak ne yazık ki en büyük sorun yine bizlerde. Haksızlığa göz yummaktayız. Torpillerin havada uçuştuğunu bilmemize rağmen yöneticilerimize şikâyet etmemekteyiz. Şikâyet etmememizin nedeni ise ‘’şikâyet etmek bana mı kaldı dememiz’’ evet sana kaldı şikâyet etmek ve bana kaldı. Çünkü devleti devlet yapan biziz biz, ‘’HALKIZ’’. Bu devlet hepimizin ve hepimizin olduğu için devlet kadrolarında mevkilerini kötüye kullananları şikâyet etmek hepimizin görevi.  Şikayet edersek ne mi değişir şu şekilde izah edeyim: Hani iş başvurusuna gittiğimiz zaman bizlerden ‘’DAYIN VARMI’’ sorusuna şahit olursunuz ya işte o kişi olmayacak, sizin hak ettiğiniz bir iş başvurusuna gittiğiniz zaman sizden daha az hak eden biri sizin yerinize o işe girmeyecek, aynı işi yapmanıza rağmen maaşlarınızda çok uçuk rakamlar oynamayacak, sizler gibi işsizlikten intihar etme noktasına gelen kişiler için bir umut doğacak çünkü artık eskisi gibi olmayacak, devlet kurumlarına mesai saatleri içerisinde bilgisayar oynayan kişiler olmayacak, resmi evraklarda usulsüzlük yapanlar olmayacak, işine saatinde gelmeyen kişiler olmayacak, tek bir imza için haftalarca aylarca beklemeyeceksiniz ve en önemlisi dünden bugüne şikayet etmiş olduğumuz kendi alanım dışında çalıştırılıyorum sorunu ortadan kalkmış olacak.

 

 

 

 

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.