Önceki Sonraki
Vali Canalp Beşiri Köylerini Ziyaret Etti
Vali İkiköprü’yü Ziyaret Etti
KIRAMES RENGİ VE KOKUSUYLA ŞÖLEN SUNUYOR
KARABULUT VALİ CANALP’I ZİYARET ETTİ
Buğday Tarlası Küle Döndü

136 Çiftçiye Bin 660 Hindi Dağıtıldı

Batman Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve İl Özel İdesi tarafından ‘Hindi Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projesi’ kapsamında 136 çiftçiye bin 660 hindi dağıtıldı.
ETİKETLER :
Bu haber 2022-05-14 14:06:14 eklenmiş

 

Batman’da ‘Hindi Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projesi’ kapsamında Batman Tarım Kredi Kooperatifleri bahçesinde 136 çiftçiye yüzde 90 hibeli bin 660 adet hindi dağıtımı yapıldı.

Dağıtım törenine Batman Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Aydın, Şube Müdürleri, Batman Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nimetullah Durmaz ve çok sayıda çiftçi katıldı.

Törende yaptığı açıklamada bulunan Batman Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Aydın, hindilerin doğal ortamlarda da kolay beslenilebileceğini belirterek hindi dağıtımındaki amaçlarının çiftçilere ek besin kaynağı sağlama ve doğa denesini sağlamak olduğunu söyledi.

Aydın, “Projemiz ilimize has bir projedir. İl özel idaresinin desteği ve Batman valimizin inisiyatifiyle başlatmış olduğumuz yüzde 90 hibeli bir projedir. Bin 660 adet bir ayını birimmiş hindi palazı getirdik. Yavru hindilerin özellikle büyük olamasın istedik ki telef olmasınlar. Amacımız hem halkın besin kaynağına katkı sunmak hem hindiler evsel atıkları değerlendirtebilen hem de çevredeki yabancı ve zararlı böceklerle beslenmektedir. Doğada bir denge var ve bizde katkımız olsun diye bu projeyi benimsedik. Çiftçilerimizde bu durumdan memnun inşallah hayırlı olur.” şeklinde konuştu.

“KADIN ÇİFTÇİLERİMİZE ÖNCELİK TANINARAK BU PROJE UYGULANDI”

Batman Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nimetullah Durmaz ise şunları söyledi: “Kanatlı hayvanlarda hindinin özel bir yeri vardır. Köylerde yaşayan kadın çiftçilerimize öncelik tanınarak bu proje uygulandı. Tarım İl Müdürlüğü ve İl Özel İdare Müdürlüğünün ortak yürüttükleri proje kapsamında yüzde 90 hibeli çiftçilere verildi. Amaç köylerde bulunan kadın çiftçilerimize hindi yetiştiriciliği konusunda bilinçlenmesi ve hindi yetiştiriciliğinin artmasıydı. Hindi palazlarımız bir aylık olduğu için ölüm tehlikeleri yok sayılır. İnşallah güzel bir verim olur ve bu proje hedefine ulaşır.” MEHMET TAHİR AKGÜL

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
Vali Canalp Beşiri Köylerini Ziyaret Etti

Vali Ekrem CANALP ilçe ziyaretleri kapsamında Beşiri ilçesine bağlı Durucak ve Bahçeli köylerinde vatandaşlarla bir araya geldi.

Vali İkiköprü’yü Ziyaret Etti

Batman Valisi Ekrem Canalp Beşiri ilçemize bağlı İkiköprü Beldesini ziyaret etti.

KIRAMES RENGİ VE KOKUSUYLA ŞÖLEN SUNUYOR

Batman İl Özel İdaresi Kıra Dağında bulunan mesire alanıyla adından söz ettirmeye devam ediyor.

BATMAN BELEDİYESİ 97 İŞÇİ ALACAK

Batman Belediyesi çeşitli birimlerde çalıştırmak üzere Personel A.Ş. bünyesinde 97 işçi alıyor.

Yoksulluk Sınırı 20 Bin Lirayı Aştı

Türk-İş Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması 2022 Haziran ayı sonuçlarını açıkladı.

BATMANDA İLK DEFA KAN DEĞİŞİMİ YAPILDI

Tıp literatüründe Plazma Exchange olarak tanımlanan ve halk arasında Kan Değişimi olarak bilinen yöntem ilimizde ilk defa Batman Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde başarıyla gerçekleştirildi.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.