Önceki Sonraki
El Broşürleriyle Farkındalık Eğitimi
BEŞİRİ YOLUNDA KORKUNÇ KAZA
HİZMET-İŞ SENDİKASI BEŞİRİDE ÇIKARMA YAPTI
KÖYDES Değerlendirme Toplantısı yapıldı
BATI ENDEKSLİ EĞİTİM SİSTEMİ ÇÖKMÜŞTÜR

MESLEK LİSELERİNE YÖNELİŞ BATMAN’DA İŞSİZLİĞİ AZALTACAK

Batman’ın Türkiye’deki en işsiz kentlerden biri olduğunu belirten Batman Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı (BESO) Mehmet Sıddık Çiftçi, gençlerin meslek sahibi olmaları ve işsizliğin azalması için meslek liselerinin büyük fırsat olduğunu söyledi.
ETİKETLER :
Bu haber 2022-07-24 11:33:44 eklenmiş

 

BESO Başkanı Çiftçi, öğrencilere ve velilere meslek liselerini tercih etme çağrısında bulundu. Türkiye’de ve Batman’da meslek bilen kalifiye eleman bulma sıkıntısı yaşandığını vurgulayan Çiftçi, meslek liselerinin bu açığı kapatabileceğini ifade etti.

Batman gibi işsizlikte ön planda olan bir kentte meslek liselerinin tercih edilmesi durumunda işsizlik sorununun çözümüne ciddi katkı sağlanacağını söyleyen Çiftçi, meslek liselerini tercih eden gençlerin hem iş sahibi olacaklarını hem de aranan kişiler olarak ülke ekonomisine katkıda bulunacaklarını kaydetti.

“KALİFİYE ELEMAN SIKINTISI VAR”

Gençlerden meslek liselerini tercih etmelerini isteyen Çiftçi, “Türkiye genelinde meslek ve sanat erbabı olarak kalifiye eleman sıkıntısı ve yetersizliği var. Ailelerden ve gençlerden isteğimiz ve tavsiyemiz meslek liselerine yönelmeleridir. Gençlerin meslek liselerine yönelmeleri hem daha kolay iş sahibi olmaları hem sanat sahibi olmalarını sağlar. Ayrıca ülkemizin ilerlemesine ve iş sahalarının açılmasına da katkıda bulunur.” dedi.

“MESLEKİ EĞİTİM DEMEK İŞSİZLİĞİN AZALMASI DEMEKTİR”

Genelde tüm Türkiye’de özelde ise Batman’da tüm sanat dallarında kalifiye eleman bulmada ciddi sıkıntıların yaşandığına dikkat çeken Çiftçi, şöyle devam etti: “Ailelerden isteğimiz bu konu üzerinde durmaları, çocuklarını doğru yönde kabiliyetlerine göre meslek liselerine yönlendirmeleridir. Gençlerimizden de isteğimiz bu konuda duyarlı olmalarıdır. Gençlerimizin meslek sahibi olmaları bizim için çok önemlidir. Çünkü mesleki eğitim demek işsizliğin azalması demektir.”

“MESLEK LİSESİNİ BİTİRENLER HEM MESLEK SAHİBİ HEM DE ARANAN ADAM OLUYORLAR”

Batman’ın işsizlikte ülkede ön sıralarda olduğunu aktaran Çiftçi, “Mesleki liselerin tercihi sosyal hayata da etki edecektir. Düz lise okuyan çoğu gencimiz iş bulmada zorluk yaşıyor. Meslek lisesini bitirenler ise hem meslek sahibi oluyor hem de aranan adam oluyorlar. Aranan kişiler hem iş bulmada zorluk yaşamazlar hem de kendi iş yerlerini açıp istihdam yapabilecekler. Böyle olunca işsizlik de azalacak ve toplumsal hayat düzelecektir.” ifadelerini kullandı.

“AİLELERİMİZİN VE GENÇLERİMİZİN MESLEK LİSELERİNİ TERCİH ETMELERİNİ İSTİYORUZ”

Konuşmasının devamında ailelere çağrıda bulunan Çiftçi, “Esnaf ve Sanatkâr Odası olarak esnafımızı gezdiğimizde kalifiye eleman sıkıntısı çektiklerini görüyoruz. Ziyaretlerimizde bu sorunlarını bizimle paylaşan esnafımız da mesleki ve sanatsal olarak eleman bulamadıklarını ilettiler. Esnaf ve Sanatkârlar Odası olarak bu sıkıntıyı gördük ve dile getirmek istedik. Bu nedenle gençlerimizden meslek liselerini tercih etmelerini talep ediyoruz. Bu sıkıntının bitmesi ve kalifiyeli eleman boşluğunun doldurulması için tüm ailelerimizin ve gençlerimizin meslek liselerini tercih etmelerini istiyoruz.” diye konuştu. MEHMET MİKYAS

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
BİK'TEN KAMUOYU AÇIKLAMASI

"Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) 10 Mart 2022 tarihinde oy çokluğu ile aldığı kararın Resmi Gazetede yayınlanması sonrası Basın İlan Kurumu, AYM kararına ilişkin kamuoyunun bilgilendirilmesi adına açıklamada bulundu.

İTTİHADUL ULEMA’DAN KERBELA MEAJI

Aşura günü münasebetiyle açıklamalarda bulunan İTTİHADUL ULEMA Genel Başkanı, Batmanlı tanınan âlim Molla Enver Kılıçarslan, Kerbela hadisesinden alınacak önemli derslerin olduğunu söyledi.

El Broşürleriyle Farkındalık Eğitimi

Beşiri ilçemizde çeşitli kurumlarda çalışan, esnaf olan, serbest meslek sahibi erkeklere el broşürleri dağıtılarak “Bilgilendirme ve Farkındalık Oluşturma Eğitimleri” verildi.

PEYGAMBER SEVDALILARINDAN "AŞURA GÜNÜ" MESAJI

Peygamber Sevdalıları Vakfı Beşiri Koordinatörlüğü tarafından yayımlanan mesajda, insanlık tarihi boyunca sevinçle karşılanan Aşura Günü’nde Kerbela faciasının da yaşandığı hatırlatılarak bu katliamın mümin yürekleri kanatmaya devam ettiği vurgulandı.

ÇINARALTI PİKNİK ALANI İLGİ ODAĞI

Hasankeyf’e bağlı Üçyol( Dıfne) Köyünde bulunan Çınaraltı Piknik alanı su sorunu halledilebilirse görselliği ve sahip olduğu yeşil alanıyla Beyazsuya rakip olabilecek bir mekân.

BEŞİRİ YOLUNDA KORKUNÇ KAZA

Batman-Beşiri Karayolunda tekstil işçilerini taşıyan minibüs ile otomobilin çarpışması sonucu yaşanan kazada 17 tekstil işçisi yaralandı.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.