Önceki Sonraki
KAYMAKAMLAR TOPLANTISI YAPILDI
BEŞİRİ KAYMAKAMLIĞINA YILMAZ ATANDI
Uçak Ambulans İle Hastaneye Kaldırıldılar
BEŞİRİ’DE DİŞ POLİKLİNİĞİ HİZMETE BAŞLADI
Şehitler İçin Mevlid Okutuldu

MESLEK LİSELERİNE YÖNELİŞ BATMAN’DA İŞSİZLİĞİ AZALTACAK

Batman’ın Türkiye’deki en işsiz kentlerden biri olduğunu belirten Batman Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı (BESO) Mehmet Sıddık Çiftçi, gençlerin meslek sahibi olmaları ve işsizliğin azalması için meslek liselerinin büyük fırsat olduğunu söyledi.
ETİKETLER :
Bu haber 2022-07-24 11:33:44 eklenmiş

 

BESO Başkanı Çiftçi, öğrencilere ve velilere meslek liselerini tercih etme çağrısında bulundu. Türkiye’de ve Batman’da meslek bilen kalifiye eleman bulma sıkıntısı yaşandığını vurgulayan Çiftçi, meslek liselerinin bu açığı kapatabileceğini ifade etti.

Batman gibi işsizlikte ön planda olan bir kentte meslek liselerinin tercih edilmesi durumunda işsizlik sorununun çözümüne ciddi katkı sağlanacağını söyleyen Çiftçi, meslek liselerini tercih eden gençlerin hem iş sahibi olacaklarını hem de aranan kişiler olarak ülke ekonomisine katkıda bulunacaklarını kaydetti.

“KALİFİYE ELEMAN SIKINTISI VAR”

Gençlerden meslek liselerini tercih etmelerini isteyen Çiftçi, “Türkiye genelinde meslek ve sanat erbabı olarak kalifiye eleman sıkıntısı ve yetersizliği var. Ailelerden ve gençlerden isteğimiz ve tavsiyemiz meslek liselerine yönelmeleridir. Gençlerin meslek liselerine yönelmeleri hem daha kolay iş sahibi olmaları hem sanat sahibi olmalarını sağlar. Ayrıca ülkemizin ilerlemesine ve iş sahalarının açılmasına da katkıda bulunur.” dedi.

“MESLEKİ EĞİTİM DEMEK İŞSİZLİĞİN AZALMASI DEMEKTİR”

Genelde tüm Türkiye’de özelde ise Batman’da tüm sanat dallarında kalifiye eleman bulmada ciddi sıkıntıların yaşandığına dikkat çeken Çiftçi, şöyle devam etti: “Ailelerden isteğimiz bu konu üzerinde durmaları, çocuklarını doğru yönde kabiliyetlerine göre meslek liselerine yönlendirmeleridir. Gençlerimizden de isteğimiz bu konuda duyarlı olmalarıdır. Gençlerimizin meslek sahibi olmaları bizim için çok önemlidir. Çünkü mesleki eğitim demek işsizliğin azalması demektir.”

“MESLEK LİSESİNİ BİTİRENLER HEM MESLEK SAHİBİ HEM DE ARANAN ADAM OLUYORLAR”

Batman’ın işsizlikte ülkede ön sıralarda olduğunu aktaran Çiftçi, “Mesleki liselerin tercihi sosyal hayata da etki edecektir. Düz lise okuyan çoğu gencimiz iş bulmada zorluk yaşıyor. Meslek lisesini bitirenler ise hem meslek sahibi oluyor hem de aranan adam oluyorlar. Aranan kişiler hem iş bulmada zorluk yaşamazlar hem de kendi iş yerlerini açıp istihdam yapabilecekler. Böyle olunca işsizlik de azalacak ve toplumsal hayat düzelecektir.” ifadelerini kullandı.

“AİLELERİMİZİN VE GENÇLERİMİZİN MESLEK LİSELERİNİ TERCİH ETMELERİNİ İSTİYORUZ”

Konuşmasının devamında ailelere çağrıda bulunan Çiftçi, “Esnaf ve Sanatkâr Odası olarak esnafımızı gezdiğimizde kalifiye eleman sıkıntısı çektiklerini görüyoruz. Ziyaretlerimizde bu sorunlarını bizimle paylaşan esnafımız da mesleki ve sanatsal olarak eleman bulamadıklarını ilettiler. Esnaf ve Sanatkârlar Odası olarak bu sıkıntıyı gördük ve dile getirmek istedik. Bu nedenle gençlerimizden meslek liselerini tercih etmelerini talep ediyoruz. Bu sıkıntının bitmesi ve kalifiyeli eleman boşluğunun doldurulması için tüm ailelerimizin ve gençlerimizin meslek liselerini tercih etmelerini istiyoruz.” diye konuştu. MEHMET MİKYAS

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
RAMANLI KÖY KÖY DOLAŞIYOR

HÜDA PAR Batman Milletvekili Serkan Ramanlı köy ziyaretleri kapsamında Hasankeyf köylerini ziyaret ederek halkın sorun ve taleplerini dinledi.

GIDA DENETİMLERİ SÜRÜYOR

Tarım İl Müdürlüğü Gıda ve Yem Şubesi bünyesinde kurulan gıda denetim ekipleri ile ilimizde kayıtlı yaklaşık 2450 Gıda İşletmesinde yapılan denetimler devam ediyor.

YAPICIOĞLU; “EĞİTİM DEVRİMİNE İHTİYACIMIZ VAR”

Batmanlı Siyasetçi, HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, "Mutlaka müfredatımızı sil baştan gözden geçirecek bir eğitim devrimine ihtiyacımız var. Biz önce insan yetiştirmeliyiz." dedi.

Nasıroğlu’ndan Halk Eğitim Merkezine Ziyaret

Milletvekili Ferhat Nasıroğlu, yeni eğitim binasına taşınan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünü denetleyip yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Valilik Dolandırıcılara Karşı Uyardı

Valilik, mülki idare amirleri adına para talebinde bulunarak vatandaşları dolandırmak isteyenlere karşı uyarıda bulundu.

İL TEMSİLCİLİĞİ DART TURNUVASI

TBBDF (Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonu) Batman İl Temsilciliği Dart Turnuvası’nı gerçekleştirdi.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.