Önceki Sonraki
KAYMAKAMLAR TOPLANTISI YAPILDI
BEŞİRİ KAYMAKAMLIĞINA YILMAZ ATANDI
Uçak Ambulans İle Hastaneye Kaldırıldılar
BEŞİRİ’DE DİŞ POLİKLİNİĞİ HİZMETE BAŞLADI
Şehitler İçin Mevlid Okutuldu

Anız Yangını Cezası 5 Kat Artırılabiliyor!


ETİKETLER :
Bu haber 2022-07-29 13:12:28 eklenmiş

 

Tarım alanlarında anız yakmanın toprağın yapısını bozduğunu, topraktaki faydalı canlıları yok ettiğini belirten Batman Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Aydın, anız yangınının ciddi cezası olduğunu söyledi.

Hububat hasadının ardından başlayan anız yangınlarının oluşturduğu zararlara dikkat çeken Aydın, anız yakma yasağına uymayanlar hakkında çok ciddi cezai işlem yapılacağı uyarısında bulundu.

Batman’ın tarımsal potansiyeli yüksek olan bir il olduğunu anlatan Aydın, 400 bin dönüm civarında bir hububat alanının olduğunu aktardı.

“ANIZ EKONOMİK OLARAK DEĞERLENDİRİLEBİLİR”

Yaklaşık 60 bin dönüm civarında ise dane mısır alanının mevcut olduğu bilgisini paylaşan Aydın, “Bunların hasadından sonra tarlada kalan sapla samanlara anız diyoruz. Anızın ekonomik olarak değerlendirilebilir olduğunu ve çiftçilerimiz tarafından yakılmaması gerektiğini söylüyoruz. Çünkü hem ekonomik olarak hem de sağlık yönünden baktığımız zaman anız yakmanın çok büyük zararları var.” dedi.

“YANGINLA BERABER CANLILARIN TAMAMI TELEF OLMAKTADIR”

Toprağın biyolojik bir canlı olduğuna vurgu yapan Aydın, içerisinde hem bakterileri hem de çeşitli hayvanları barındırdığına işaret etti. Aydın, “Mesela kirpi, solucan, fare, yılan gibi… Bunlar doğada bulunuyor. Doğanın da doğal unsurları olan ve başka hayvanlar tarafından besin kaynağı olabilen, bunların da başka hayvanları yiyebilen doğadaki dengenin unsurlarıdır. Yangınla beraber bunların tamamı telef olmaktadır.” diye konuştu.

“ÇİFTÇİLERİMİZE SÜREKLİ ANIZ YANGINININ ZARARLARINI İŞLEYEN MESAJLAR GÖNDERİLİYOR”

Geçtiğimiz yıllarda anız ile ilgili Batman’da geniş kapsamlı bir çalıştay yaptıklarını anımsatan Aydın, şöyle devam etti: “Bu çalıştaydan sonra hamd olsun ilimiz genelinde kayda değer bir anız yangınına rastlamadık. Çiftçilerimizde bir bilinç oluştu. Çiftçilerimize sürekli bu konunun zararlarını işleyen mesajlar göndermekteyiz. Yine diğer kurumlarla beraber işbirliği içerisinde bunu yapıyoruz.”

“ANIZLAR SAMAN HALİNE GETİRİLEBİLİR”

Anızın çiftçiler tarafından değerlendirilebileceğini söyleyen Aydın, “Biz istiyoruz ki anızlar saman haline getirilsin. Bu şekilde saman hayvan yemi olarak kullanılabilir. Çiftçilerimize önerimiz budur.” ifadelerini kullandı.

“ÇİFTÇİLER ANIZ YAKMAMALI”

Aydın, anız yakmanın çok ciddi cezasının olduğunu belirterek, çiftçilere şu uyarılarda bulundu: “Tabi anız yangınlarıyla ilgili cezalarımız da var. Dönüme 109 TL ceza verilmektedir. Meskun mahallelerde anız yakıldığı zaman bu ceza 5 katına kadar artırılabiliyor. Bu rakam 550 TL’ye kadar çıkıyor. Bu çok büyük bir rakam. Bin dönümü olan çiftçi 550 bin TL ceza alabiliyor. Çiftçilere bu konuda uyarılarda bulunuyoruz. Hem mağdur olmaları hem de doğaya, çevreye, insan sağlığına zarar vermemeleri için anızları yakmamalarını öneriyoruz. Anız yangını trafik güvenliğini de tehlikeye sokuyor. Kesinlikle doğru bir şey değil. Dünyanın hiçbir yerinde olmayan bir şeydir. Anızları toplayıp bir şekilde değerlendirsinler istiyoruz.” MEHMET MİKYAS

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
RAMANLI KÖY KÖY DOLAŞIYOR

HÜDA PAR Batman Milletvekili Serkan Ramanlı köy ziyaretleri kapsamında Hasankeyf köylerini ziyaret ederek halkın sorun ve taleplerini dinledi.

GIDA DENETİMLERİ SÜRÜYOR

Tarım İl Müdürlüğü Gıda ve Yem Şubesi bünyesinde kurulan gıda denetim ekipleri ile ilimizde kayıtlı yaklaşık 2450 Gıda İşletmesinde yapılan denetimler devam ediyor.

YAPICIOĞLU; “EĞİTİM DEVRİMİNE İHTİYACIMIZ VAR”

Batmanlı Siyasetçi, HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, "Mutlaka müfredatımızı sil baştan gözden geçirecek bir eğitim devrimine ihtiyacımız var. Biz önce insan yetiştirmeliyiz." dedi.

Nasıroğlu’ndan Halk Eğitim Merkezine Ziyaret

Milletvekili Ferhat Nasıroğlu, yeni eğitim binasına taşınan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünü denetleyip yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Valilik Dolandırıcılara Karşı Uyardı

Valilik, mülki idare amirleri adına para talebinde bulunarak vatandaşları dolandırmak isteyenlere karşı uyarıda bulundu.

İL TEMSİLCİLİĞİ DART TURNUVASI

TBBDF (Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonu) Batman İl Temsilciliği Dart Turnuvası’nı gerçekleştirdi.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.