Önceki Sonraki
El Broşürleriyle Farkındalık Eğitimi
BEŞİRİ YOLUNDA KORKUNÇ KAZA
HİZMET-İŞ SENDİKASI BEŞİRİDE ÇIKARMA YAPTI
KÖYDES Değerlendirme Toplantısı yapıldı
BATI ENDEKSLİ EĞİTİM SİSTEMİ ÇÖKMÜŞTÜR

Anız Yangını Cezası 5 Kat Artırılabiliyor!


ETİKETLER :
Bu haber 2022-07-29 13:12:28 eklenmiş

 

Tarım alanlarında anız yakmanın toprağın yapısını bozduğunu, topraktaki faydalı canlıları yok ettiğini belirten Batman Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Aydın, anız yangınının ciddi cezası olduğunu söyledi.

Hububat hasadının ardından başlayan anız yangınlarının oluşturduğu zararlara dikkat çeken Aydın, anız yakma yasağına uymayanlar hakkında çok ciddi cezai işlem yapılacağı uyarısında bulundu.

Batman’ın tarımsal potansiyeli yüksek olan bir il olduğunu anlatan Aydın, 400 bin dönüm civarında bir hububat alanının olduğunu aktardı.

“ANIZ EKONOMİK OLARAK DEĞERLENDİRİLEBİLİR”

Yaklaşık 60 bin dönüm civarında ise dane mısır alanının mevcut olduğu bilgisini paylaşan Aydın, “Bunların hasadından sonra tarlada kalan sapla samanlara anız diyoruz. Anızın ekonomik olarak değerlendirilebilir olduğunu ve çiftçilerimiz tarafından yakılmaması gerektiğini söylüyoruz. Çünkü hem ekonomik olarak hem de sağlık yönünden baktığımız zaman anız yakmanın çok büyük zararları var.” dedi.

“YANGINLA BERABER CANLILARIN TAMAMI TELEF OLMAKTADIR”

Toprağın biyolojik bir canlı olduğuna vurgu yapan Aydın, içerisinde hem bakterileri hem de çeşitli hayvanları barındırdığına işaret etti. Aydın, “Mesela kirpi, solucan, fare, yılan gibi… Bunlar doğada bulunuyor. Doğanın da doğal unsurları olan ve başka hayvanlar tarafından besin kaynağı olabilen, bunların da başka hayvanları yiyebilen doğadaki dengenin unsurlarıdır. Yangınla beraber bunların tamamı telef olmaktadır.” diye konuştu.

“ÇİFTÇİLERİMİZE SÜREKLİ ANIZ YANGINININ ZARARLARINI İŞLEYEN MESAJLAR GÖNDERİLİYOR”

Geçtiğimiz yıllarda anız ile ilgili Batman’da geniş kapsamlı bir çalıştay yaptıklarını anımsatan Aydın, şöyle devam etti: “Bu çalıştaydan sonra hamd olsun ilimiz genelinde kayda değer bir anız yangınına rastlamadık. Çiftçilerimizde bir bilinç oluştu. Çiftçilerimize sürekli bu konunun zararlarını işleyen mesajlar göndermekteyiz. Yine diğer kurumlarla beraber işbirliği içerisinde bunu yapıyoruz.”

“ANIZLAR SAMAN HALİNE GETİRİLEBİLİR”

Anızın çiftçiler tarafından değerlendirilebileceğini söyleyen Aydın, “Biz istiyoruz ki anızlar saman haline getirilsin. Bu şekilde saman hayvan yemi olarak kullanılabilir. Çiftçilerimize önerimiz budur.” ifadelerini kullandı.

“ÇİFTÇİLER ANIZ YAKMAMALI”

Aydın, anız yakmanın çok ciddi cezasının olduğunu belirterek, çiftçilere şu uyarılarda bulundu: “Tabi anız yangınlarıyla ilgili cezalarımız da var. Dönüme 109 TL ceza verilmektedir. Meskun mahallelerde anız yakıldığı zaman bu ceza 5 katına kadar artırılabiliyor. Bu rakam 550 TL’ye kadar çıkıyor. Bu çok büyük bir rakam. Bin dönümü olan çiftçi 550 bin TL ceza alabiliyor. Çiftçilere bu konuda uyarılarda bulunuyoruz. Hem mağdur olmaları hem de doğaya, çevreye, insan sağlığına zarar vermemeleri için anızları yakmamalarını öneriyoruz. Anız yangını trafik güvenliğini de tehlikeye sokuyor. Kesinlikle doğru bir şey değil. Dünyanın hiçbir yerinde olmayan bir şeydir. Anızları toplayıp bir şekilde değerlendirsinler istiyoruz.” MEHMET MİKYAS

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
BİK'TEN KAMUOYU AÇIKLAMASI

"Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) 10 Mart 2022 tarihinde oy çokluğu ile aldığı kararın Resmi Gazetede yayınlanması sonrası Basın İlan Kurumu, AYM kararına ilişkin kamuoyunun bilgilendirilmesi adına açıklamada bulundu.

İTTİHADUL ULEMA’DAN KERBELA MEAJI

Aşura günü münasebetiyle açıklamalarda bulunan İTTİHADUL ULEMA Genel Başkanı, Batmanlı tanınan âlim Molla Enver Kılıçarslan, Kerbela hadisesinden alınacak önemli derslerin olduğunu söyledi.

El Broşürleriyle Farkındalık Eğitimi

Beşiri ilçemizde çeşitli kurumlarda çalışan, esnaf olan, serbest meslek sahibi erkeklere el broşürleri dağıtılarak “Bilgilendirme ve Farkındalık Oluşturma Eğitimleri” verildi.

PEYGAMBER SEVDALILARINDAN "AŞURA GÜNÜ" MESAJI

Peygamber Sevdalıları Vakfı Beşiri Koordinatörlüğü tarafından yayımlanan mesajda, insanlık tarihi boyunca sevinçle karşılanan Aşura Günü’nde Kerbela faciasının da yaşandığı hatırlatılarak bu katliamın mümin yürekleri kanatmaya devam ettiği vurgulandı.

ÇINARALTI PİKNİK ALANI İLGİ ODAĞI

Hasankeyf’e bağlı Üçyol( Dıfne) Köyünde bulunan Çınaraltı Piknik alanı su sorunu halledilebilirse görselliği ve sahip olduğu yeşil alanıyla Beyazsuya rakip olabilecek bir mekân.

BEŞİRİ YOLUNDA KORKUNÇ KAZA

Batman-Beşiri Karayolunda tekstil işçilerini taşıyan minibüs ile otomobilin çarpışması sonucu yaşanan kazada 17 tekstil işçisi yaralandı.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.