Önceki Sonraki
El Broşürleriyle Farkındalık Eğitimi
BEŞİRİ YOLUNDA KORKUNÇ KAZA
HİZMET-İŞ SENDİKASI BEŞİRİDE ÇIKARMA YAPTI
KÖYDES Değerlendirme Toplantısı yapıldı
BATI ENDEKSLİ EĞİTİM SİSTEMİ ÇÖKMÜŞTÜR

ÇOBANI OLMAYAN KÖY

Neredeyse tamamı büyük ve küçükbaş hayvancılık ile uğraşan Sason’un Kaleyolu Köyü sakinleri sürülerini çobansız otlatıyor.
ETİKETLER :
Bu haber 2022-07-29 13:30:06 eklenmiş

Sason ilçe merkezine 25 km uzaklıkta bulunan köy yaklaşık 500 kişilik bir nüfusa sahip. Köylülerin neredeyse tamamı büyük ve küçükbaş hayvancılık ile uğraşıyor. Ama bu köyün diğer köylerden bir farkı var. Köyde hiç çoban bulunmuyor.

Küçükbaş hayvanlar sabahın erken saatlerinde sütleri sağıldıktan sonra dağlara tepelere çıkarak otlanıyorlar.

Akşam saatlerinde hava kararmadan önce de ahırlarına geri dönüyorlar. Köyde hiç bir zaman çoban bulunmadığını aktaran köy muhtarı Mehmet Cankat "Keçilerimiz başlarında çoban olmadan otlanıyor ve karanlık basmadan tekrar ahırlarına geri dönüyorlar. Bu her zaman böyle geldi ve devam ediyor. Bazen hayvanlarımıza kurtlar saldırıp zarar verebiliyor. Yani çobana vereceğimiz kurtların kısmeti oluyor." dedi. MEHMET TAHİR AKGÜL

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
BİK'TEN KAMUOYU AÇIKLAMASI

"Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) 10 Mart 2022 tarihinde oy çokluğu ile aldığı kararın Resmi Gazetede yayınlanması sonrası Basın İlan Kurumu, AYM kararına ilişkin kamuoyunun bilgilendirilmesi adına açıklamada bulundu.

İTTİHADUL ULEMA’DAN KERBELA MEAJI

Aşura günü münasebetiyle açıklamalarda bulunan İTTİHADUL ULEMA Genel Başkanı, Batmanlı tanınan âlim Molla Enver Kılıçarslan, Kerbela hadisesinden alınacak önemli derslerin olduğunu söyledi.

El Broşürleriyle Farkındalık Eğitimi

Beşiri ilçemizde çeşitli kurumlarda çalışan, esnaf olan, serbest meslek sahibi erkeklere el broşürleri dağıtılarak “Bilgilendirme ve Farkındalık Oluşturma Eğitimleri” verildi.

PEYGAMBER SEVDALILARINDAN "AŞURA GÜNÜ" MESAJI

Peygamber Sevdalıları Vakfı Beşiri Koordinatörlüğü tarafından yayımlanan mesajda, insanlık tarihi boyunca sevinçle karşılanan Aşura Günü’nde Kerbela faciasının da yaşandığı hatırlatılarak bu katliamın mümin yürekleri kanatmaya devam ettiği vurgulandı.

ÇINARALTI PİKNİK ALANI İLGİ ODAĞI

Hasankeyf’e bağlı Üçyol( Dıfne) Köyünde bulunan Çınaraltı Piknik alanı su sorunu halledilebilirse görselliği ve sahip olduğu yeşil alanıyla Beyazsuya rakip olabilecek bir mekân.

BEŞİRİ YOLUNDA KORKUNÇ KAZA

Batman-Beşiri Karayolunda tekstil işçilerini taşıyan minibüs ile otomobilin çarpışması sonucu yaşanan kazada 17 tekstil işçisi yaralandı.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.