Önceki Sonraki
KAYMAKAMLAR TOPLANTISI YAPILDI
BEŞİRİ KAYMAKAMLIĞINA YILMAZ ATANDI
Uçak Ambulans İle Hastaneye Kaldırıldılar
BEŞİRİ’DE DİŞ POLİKLİNİĞİ HİZMETE BAŞLADI
Şehitler İçin Mevlid Okutuldu

ÇOBANI OLMAYAN KÖY

Neredeyse tamamı büyük ve küçükbaş hayvancılık ile uğraşan Sason’un Kaleyolu Köyü sakinleri sürülerini çobansız otlatıyor.
ETİKETLER :
Bu haber 2022-07-29 13:30:06 eklenmiş

Sason ilçe merkezine 25 km uzaklıkta bulunan köy yaklaşık 500 kişilik bir nüfusa sahip. Köylülerin neredeyse tamamı büyük ve küçükbaş hayvancılık ile uğraşıyor. Ama bu köyün diğer köylerden bir farkı var. Köyde hiç çoban bulunmuyor.

Küçükbaş hayvanlar sabahın erken saatlerinde sütleri sağıldıktan sonra dağlara tepelere çıkarak otlanıyorlar.

Akşam saatlerinde hava kararmadan önce de ahırlarına geri dönüyorlar. Köyde hiç bir zaman çoban bulunmadığını aktaran köy muhtarı Mehmet Cankat "Keçilerimiz başlarında çoban olmadan otlanıyor ve karanlık basmadan tekrar ahırlarına geri dönüyorlar. Bu her zaman böyle geldi ve devam ediyor. Bazen hayvanlarımıza kurtlar saldırıp zarar verebiliyor. Yani çobana vereceğimiz kurtların kısmeti oluyor." dedi. MEHMET TAHİR AKGÜL

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
RAMANLI KÖY KÖY DOLAŞIYOR

HÜDA PAR Batman Milletvekili Serkan Ramanlı köy ziyaretleri kapsamında Hasankeyf köylerini ziyaret ederek halkın sorun ve taleplerini dinledi.

GIDA DENETİMLERİ SÜRÜYOR

Tarım İl Müdürlüğü Gıda ve Yem Şubesi bünyesinde kurulan gıda denetim ekipleri ile ilimizde kayıtlı yaklaşık 2450 Gıda İşletmesinde yapılan denetimler devam ediyor.

YAPICIOĞLU; “EĞİTİM DEVRİMİNE İHTİYACIMIZ VAR”

Batmanlı Siyasetçi, HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, "Mutlaka müfredatımızı sil baştan gözden geçirecek bir eğitim devrimine ihtiyacımız var. Biz önce insan yetiştirmeliyiz." dedi.

Nasıroğlu’ndan Halk Eğitim Merkezine Ziyaret

Milletvekili Ferhat Nasıroğlu, yeni eğitim binasına taşınan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünü denetleyip yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Valilik Dolandırıcılara Karşı Uyardı

Valilik, mülki idare amirleri adına para talebinde bulunarak vatandaşları dolandırmak isteyenlere karşı uyarıda bulundu.

İL TEMSİLCİLİĞİ DART TURNUVASI

TBBDF (Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonu) Batman İl Temsilciliği Dart Turnuvası’nı gerçekleştirdi.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.