Önceki Sonraki
ÖZCAN’DAN BAŞKAN KARABULUT’A ZİYARET
GÜVENLİ OKUL, GÜVENLİ GELECEK İÇİN TOPLANDILAR
EĞİTİM- BİR- SEN’DEN KARABULUT’A NEZAKET ZİYARETİ
DURAKLAR YENİLENDİ
BEŞİRİ DOĞALGAZA KAVUŞUYOR

PEYGAMBER SEVDALILARINDAN "AŞURA GÜNÜ" MESAJI

Peygamber Sevdalıları Vakfı Beşiri Koordinatörlüğü tarafından yayımlanan mesajda, insanlık tarihi boyunca sevinçle karşılanan Aşura Günü’nde Kerbela faciasının da yaşandığı hatırlatılarak bu katliamın mümin yürekleri kanatmaya devam ettiği vurgulandı.
ETİKETLER :
Bu haber 2022-08-08 14:10:56 eklenmiş

 

Peygamber Sevdalıları Vakfı Muharrem ayı içerisinde yer alan Aşura Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Vakıf tarafından yayımlanan mesajda, Aşura Günü'nün önemine değinilerek bugünün Hazreti Hüseyin’in kıyamına uygun bir anlayışla idrak edilmesi tavsiyesinde bulunuldu.

Hazreti Peygamber (sallallahu aleyhi ve sellem) tarafından "Allah'ın ayı" olarak nitelendirilerek övülen Muharrem'in, Ramazan ayı orucundan sonra tutulan en faziletli orucun bulunduğu ay olduğu belirtilen açıklama bu ayda, bağrında insanlığı etkileyen birçok tarihi olayların meydana geldiği hatırlatıldı.

Açıklamada,"İnsanlık tarihini alakadar eden mühim hadiselerin gerçekleştiği Aşura günü, Hz. İbrahim (as)’den beri hürmet gösterilen bir gündür. Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi vesellem) Ramazan orucu farz kılınmadan evvel Aşura gününün orucunu hiç terk etmemiştir. Ramazan’dan sonra tutulan en faziletli orucun Muharrem ayında tutulan oruç olduğuna dair hadisi şerifler bu ayın faziletine işaret buyurmaktadır." Denildi.

"KERBELA HADİSESİ MÜSLÜMANLAR İÇİN UNUTULMAZ VE ÖNEMLİ BİR KIYAM ÖRNEĞİDİR"

Açıklamada,"Aşura günü, birçok peygamberin hayatında ciddi hadiselerin yaşandığı bir gün olduğu için müstesna bir öneme sahiptir. Bu hadiselerin tümü Yüce Rabbimizin kudretine ve yardımına delalet etmekte ve bütün Müslümanlarda manevi bir haz ve hoş bir duygu bırakmaktadır. Bütün bunların yanı sıra 10 Muharrem Aşura günü, Rasulullah’ın (sallallahu aleyhi vesellem) vefatından elli sene sonra; hicri 61. yılı Muharrem ayının 10. gününde nübüvvet mektebinin gonca güllerinin Kerbala’da şehit edilmelerinin de yıldönümüdür. İslam tarihinde benzeri nerdeyse bulunmayan ve müminlerin kalplerini kıyamete kadar kanatacak olan Kerbela hadisesi Müslümanlar için unutulmaz ve önemli bir kıyam örneğidir. Bu münasebetle Aşura günü de daha derin anlamlara bürünen bir gün olmuştur. Zira İmam Hüseyin nübüvvet mektebinden devraldığı misyonu Kerbela ve Aşura günü üzerinden sonraki nesillere aktarmıştır." Denildi.

“KERBELA HADİSESİ SADECE BİR MATEM OLAYI DEĞİLDİR. KERBELA BİR KAHRAMANLIK DESTANIDIR”

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Kerbela hadisesi sadece bir matem olayı değildir. Kerbela bir kahramanlık destanıdır, direniş ve mücadelede bir zirvedir. Onurlu ve izzet sahibi olmak isteyen insanlara, Müslümanlara vereceği mesajlarla doludur. Kerbela ibretler ve dersler mektebidir. Aşura; özelde Müslümanları genelde de bütün insanlığı ifsada sürüklemek isteyen sefihlere karşı 'dur!' deme iradesini ortaya koyabilmektir. Aşura; toplum içerisinde oluşturulmak istenen ahlaki yozlaşmaya karşı kadın, erkek, genç ve yaşlısıyla topyekûn bir mücadele azmidir. Aşura; zulümle, sefahatle, hak gaspı ile haramı helal, helali de haram kılma ve dünya ihtiraslarına kapılmak suretiyle toplumu sırat-ı müstakimden uzaklaştırmak isteyen 'Yezidi Sisteme' karşı Risalet mektebinden alınan dersle Hüseyin’in misyonu ile karşı koyabilmektir. Günümüzde yaşananlar, bu tarihi vakıanın mesajının kıyamete kadar devam edeceğini ve Hüseyinlerin tarih sahnesinden asla silinemeyeceğini göstermiştir. Bugün Kerbelaları yüreğimizin ta derinliklerinde; Suriye, Arakan, Yemen, Keşmir, Filistin, Mısır, Doğu Türkistan ve canların Rabbe adandığı daha birçok İslam beldesinde, tekrar tekrar her gün duyuyor ve yaşıyoruz. Ümmet, zalimlerin ölüm kılıçları altında feryad-u figan ediyor. Zillet ve zulüm ümmet coğrafyasını adeta esir almış bir durumdadır.” HABER MERKEZİ

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
ÖZCAN’DAN BAŞKAN KARABULUT’A ZİYARET

Batman Şehit ve Gazi Aileleri Derneği (BAŞGAD) Başkanı Şehmus Özcan, Ak Partiye geçen Beşiri İlçe Belediye Başkanı Sait Karabulut’a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

GÜVENLİ OKUL, GÜVENLİ GELECEK İÇİN TOPLANDILAR

İlçemizde 2022-2023 eğitim - öğretim yılının huzur ve güven içerisinde geçirilebilmesi amacıyla Cumhuriyet Ortaokulu konferans salonunda "Taşımalı Eğitim ve Okul Güvenliği" toplantısı yapıldı.

EĞİTİM- BİR- SEN’DEN KARABULUT’A NEZAKET ZİYARETİ

Eğitim-Bir-Sen Batman ve Beşiri Teşkilatından bir gurup eğitimci, İlçe Belediye Başkanı Sait Karabulut’a nezaket ziyaretinde bulundu.

DURAKLAR YENİLENDİ

Beşiri İlçe merkezinde bulunan bazı otobüs durakları yenilendi.

BEŞİRİ DOĞALGAZA KAVUŞUYOR

Beşiri ilçemizde Bağdu, Mehmet Yatkın ve Behrem Yoğun mahallelerine doğalgaz şebekesi çekildi.

TARIM İŞÇİSİ KADINLARIN YAŞAM MÜCADELESİ

Kimileri çocuklarıyla, kimileri ise ilerleyen yaşlarına rağmen tarlalarda bunaltıcı sıcaklar altında çalışan mevsimlik tarım işçisi kadınlar, günlük 95 lira yevmiyeyle aile bütçelerine katkıda bulunuyor.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.