Önceki Sonraki
ÖZCAN’DAN BAŞKAN KARABULUT’A ZİYARET
GÜVENLİ OKUL, GÜVENLİ GELECEK İÇİN TOPLANDILAR
EĞİTİM- BİR- SEN’DEN KARABULUT’A NEZAKET ZİYARETİ
DURAKLAR YENİLENDİ
BEŞİRİ DOĞALGAZA KAVUŞUYOR

Gençlerin Zihninde Oluşan Güvensizlik Giderilmeli

İptal edilen KPSS ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Eğitimci Mehmet Emin Sütçü, gençlerin zihninde sınavlarla ilgili bir güvensizliğin oluştuğunu belirterek zihinlerdeki bu güvensizliğin giderilmesi çağrısında bulundu.
ETİKETLER :
Bu haber 2022-08-14 13:31:59 eklenmiş

 

31 Temmuz 2022’de yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS), soruların sızdırılması iddiasıyla iptal edildi. 17 Eylül tarihine kadar olan diğer sınavlar ise ertelendi.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Batman Erdemli Eğitimciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Emin Sütçü, sınav sorularının sızdırılıyor olabilme ihtimalinin gençlerde büyük bir hayal kırıklığına sebep olduğunu söyledi.

KPSS gibi önemli sınavların çok daha fazla önemsenmesi gerektiğini vurgulayan Sütçü, bu tür sınavlara ilişkin tedbirlerin üst düzeyde olması gerektiğini kaydetti.

Sınavların bir takım olumsuzluklar yüzünden iptal edilmesinin üzüntü verici olduğunu vurgulayan Sütçü, “Geçtiğimiz günlerde KPSS sınavı gerçekleştirildi. Ancak sınavın akabinde sınav sorularıyla ilgili ülke gündemini sarsıcı bir takım gelişmeler yaşandı. Ve netice itibariyle hepimizin bildiği gibi KPSS sınavı iptal edildi. Bunlar istenmeyen durumlar. Çünkü bu sınav gençlerin özellikle bir ömür boyunca girdiği sınavların semeresini, neticesini aldığı, bir işe yerleşebilme umuduyla belki de nihai sınav olarak gördüğü son derece önemli bir sınav. Bütün sınavlar önemlidir ancak netice alma itibariyle diğer sınavlardan biraz daha farklı olduğunu biliyoruz. Heyecan ve bu sınava dair beslenen ümitlerin farklı olduğunu biliyoruz.” dedi.

“BÜYÜK HAYAL KIRIKLIĞINA SEBEP OLDU”

İnsanın gelecekte bir işe yerleşme ümidinin olduğu sınavların çok daha fazla stresli geçtiğine işaret eden Sütçü, şöyle devam etti: “Bu senede yaklaşık bir buçuk milyon insanın işe yerleşme umuduyla, kiminin bir yıl, kiminin ise yıllardır hazırlık yaptığı bir sınavdı. Kimileri iyi, kimileri için kötü geçmiş olabilir ama netice itibariyle sınavın iptal ediyor olması ve özellikle soruların bir şekilde sızdırılıyor olabilme ihtimali öğrencilerde gerçekten büyük bir hayal kırıklığına sebep olmuştur. Ve bunun neticesinde sınavın tekrarlanması noktasında yaşanacak olan stres ve bu stresin belki de birçoğuna özellikle çalışanlara, emek sarf edenlere daha ciddi olumsuz sonuçlar verdiğini tahmin etmek zor değil.”

Bu tarz sınavların çok daha önemsenmesi, alınması gereken tedbirlerin ise had safhada olması gerektiğini belirten Sütçü, sınav sorularının çalınmasıyla ilgili hiçbir bahanenin kabul edilemez olduğunu söyledi.

“SORUMLULAR AÇIĞA ÇIKARILMALI”

Sınav ile ilgili tüm tedbirlerin önceden alınması gerektiğini ifade eden Sütçü, temennilerinin bir daha böylesi bir durumla karşılanmaması olduğunu belirtti.

“Bu konuda yürütülecek araştırmalar bütün şeffaflığıyla yürütülmelidir” diyen Sütçü, sorumluların açığa çıkarılıp özellikle sınava girenlere yönelik bu konuda ciddi bir güven aşılanması gerektiğini söyledi.

Sütçü, “İnşallah bir daha böyle istemeyen durumlar yaşanmaz. Öğrencilerimiz de güven içerisinde geleceklerini şekillendirecekleri bir sınava güven ve gönül rahatlığıyla girip emeklerinin karşılığını en sağlam ve en doğru şekilde alırlar diye ümit ediyoruz.” dedi.  MEHMET TAHİR AKGÜL

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
ÖZCAN’DAN BAŞKAN KARABULUT’A ZİYARET

Batman Şehit ve Gazi Aileleri Derneği (BAŞGAD) Başkanı Şehmus Özcan, Ak Partiye geçen Beşiri İlçe Belediye Başkanı Sait Karabulut’a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

GÜVENLİ OKUL, GÜVENLİ GELECEK İÇİN TOPLANDILAR

İlçemizde 2022-2023 eğitim - öğretim yılının huzur ve güven içerisinde geçirilebilmesi amacıyla Cumhuriyet Ortaokulu konferans salonunda "Taşımalı Eğitim ve Okul Güvenliği" toplantısı yapıldı.

EĞİTİM- BİR- SEN’DEN KARABULUT’A NEZAKET ZİYARETİ

Eğitim-Bir-Sen Batman ve Beşiri Teşkilatından bir gurup eğitimci, İlçe Belediye Başkanı Sait Karabulut’a nezaket ziyaretinde bulundu.

DURAKLAR YENİLENDİ

Beşiri İlçe merkezinde bulunan bazı otobüs durakları yenilendi.

BEŞİRİ DOĞALGAZA KAVUŞUYOR

Beşiri ilçemizde Bağdu, Mehmet Yatkın ve Behrem Yoğun mahallelerine doğalgaz şebekesi çekildi.

TARIM İŞÇİSİ KADINLARIN YAŞAM MÜCADELESİ

Kimileri çocuklarıyla, kimileri ise ilerleyen yaşlarına rağmen tarlalarda bunaltıcı sıcaklar altında çalışan mevsimlik tarım işçisi kadınlar, günlük 95 lira yevmiyeyle aile bütçelerine katkıda bulunuyor.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.