Önceki Sonraki
ÖZCAN’DAN BAŞKAN KARABULUT’A ZİYARET
GÜVENLİ OKUL, GÜVENLİ GELECEK İÇİN TOPLANDILAR
EĞİTİM- BİR- SEN’DEN KARABULUT’A NEZAKET ZİYARETİ
DURAKLAR YENİLENDİ
BEŞİRİ DOĞALGAZA KAVUŞUYOR

TÜKETİCİLERDE ‘HAK ARAMA’ BİLİNCİ ARTIYOR

Tüketici hakları ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Batman Ticaret İl Müdürü Şehmus Kalkan, tüketici haklarına ilişkin toplumda ciddi bir bilinç oluştuğunu söyledi.
ETİKETLER :
Bu haber 2022-09-13 11:53:32 eklenmiş

 

Tüketici başvurularının sektörel bazda incelendiğinde ilk sıralarda dayanıklı mallar ve elektronik ev eşyalarının bulunduğunu belirten Kalkan, vatandaşların da hakları konusunda her geçen gün daha fazla hassasiyet sahibi olduklarını gözlemlediklerini ifade etti.

Bu bilinç sayesinde özellikle kurumsallaşmış büyük fabrika ve şirketlerin de, daha kaliteli ve ayıpsız ürün üretme çabası içine girdiklerine şahit olduklarını belirten Kalkan, bunun önemli olduğunu kaydetti.

Batman Tüketici Hakem Heyetine 8 ayda 4 bin 120 başvurunun yapıldığını aktaran Kalkan, bunlardan 3 bin 700’ünün karara bağlandığı bilgisini paylaştı.

Çıkan kararların yüzde 66’sında tüketici lehine karar çıktığını dile getiren Kalkan, geri kalan dosyaların ise savunma ve diğer işlemlerinin devam ettiğini söyledi.

“KOMİSYONUMUZ TÜRKİYE’DE EN HIZLI ŞEKİLDE ÇALIŞAN KOMİSYONLARIN BAŞINDA GELMEKTEDİR”

Tüketici Hakem Heyeti olarak haksızlığa uğradığını düşünen vatandaşlara her zaman destek olmaya devam edeceklerini vurgulayan Kalkan, şöyle devam etti: “Aynı zamanda da üretici firmalarının da haklarını korumakla mükellef olduğumuzu burada belirtmek istiyorum. Tüketici hakları kavramını halka anlatmak, tüketicilerde hak arama bilincini oluşturmak amacıyla Tüketici Hakem Heyetinin kurulduğunu söyleyebiliriz. Batman Tüketici Hakem Heyeti Komisyonumuz, Türkiye’de nüfus oranına göre en hızlı şekilde çalışan komisyonların başında gelmektedir.”

Açıklamasının devamında tüketicilere önemli uyarı ve tavsiyelerde bulunan Kalkan, alışveriş yapmadan önce ürünlerin ekonomik ve ihtiyaca yönelik olduğundan mutlaka emin olunması gerektiğini ifade etti.

“HEDİYE, ÇEKİLİŞ KUPONU GİBİ VAATLERE KANMAYALIM”

Fiş, fatura veya sözleşmenin bir örneğinin alınıp mutlaka saklanması gerektiğini belirten Kalkan, “Satın alma işlemlerinde ek maliyetleri ve satış sonrası hizmetleri net olarak öğrenelim. Hediye, çekiliş kuponu gibi vaatlere kanmayalım. Fiyat etiketlerine dikkat edelim. Etiket, tarife ve fiyat listelerinde belirtilen fiyat ile kasa fiyatı arasında fark olması halinde lehimize olan fiyatın uygulanması gerektiğini ve aynı zamanda ALO 175’İ arayarak bir vatandaşlık görevinin olduğunu unutmayalım. Fiyat etiketi ile ilgili şikâyetlerimizi bulunduğumuz yerdeki Ticaret İl Müdürlüklerine, Belediyelere ve ilgili odalara yapabileceğimizi bilmemizde fayda vardır.” MEHMET TAHİR AKGÜL

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
ÖZCAN’DAN BAŞKAN KARABULUT’A ZİYARET

Batman Şehit ve Gazi Aileleri Derneği (BAŞGAD) Başkanı Şehmus Özcan, Ak Partiye geçen Beşiri İlçe Belediye Başkanı Sait Karabulut’a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

GÜVENLİ OKUL, GÜVENLİ GELECEK İÇİN TOPLANDILAR

İlçemizde 2022-2023 eğitim - öğretim yılının huzur ve güven içerisinde geçirilebilmesi amacıyla Cumhuriyet Ortaokulu konferans salonunda "Taşımalı Eğitim ve Okul Güvenliği" toplantısı yapıldı.

EĞİTİM- BİR- SEN’DEN KARABULUT’A NEZAKET ZİYARETİ

Eğitim-Bir-Sen Batman ve Beşiri Teşkilatından bir gurup eğitimci, İlçe Belediye Başkanı Sait Karabulut’a nezaket ziyaretinde bulundu.

DURAKLAR YENİLENDİ

Beşiri İlçe merkezinde bulunan bazı otobüs durakları yenilendi.

BEŞİRİ DOĞALGAZA KAVUŞUYOR

Beşiri ilçemizde Bağdu, Mehmet Yatkın ve Behrem Yoğun mahallelerine doğalgaz şebekesi çekildi.

TARIM İŞÇİSİ KADINLARIN YAŞAM MÜCADELESİ

Kimileri çocuklarıyla, kimileri ise ilerleyen yaşlarına rağmen tarlalarda bunaltıcı sıcaklar altında çalışan mevsimlik tarım işçisi kadınlar, günlük 95 lira yevmiyeyle aile bütçelerine katkıda bulunuyor.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.