Önceki Sonraki
KAYMAKAMLAR TOPLANTISI YAPILDI
BEŞİRİ KAYMAKAMLIĞINA YILMAZ ATANDI
Uçak Ambulans İle Hastaneye Kaldırıldılar
BEŞİRİ’DE DİŞ POLİKLİNİĞİ HİZMETE BAŞLADI
Şehitler İçin Mevlid Okutuldu

PEYGAMBER SEVDALILARINDAN "ANADİL" ÇAĞRISI

Peygamber Sevdalıları Vakfı Beşiri İlçe Koordinatörlüğü, anadilde eğitimin hem insanî hem de İslami açıdan temel bir hak olduğuna vurgu yaparak anadilde eğitimin önündeki bütün engellerin kaldırılması çağrısında bulundu.
ETİKETLER :
Bu haber 2022-09-13 11:56:01 eklenmiş

 

Peygamber Sevdalıları Vakfı Beşiri İlçe Koordinatörlüğü, 2022-2023 eğitim-öğretim yılı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Eğitimin, bir ülkenin geleceğinde yer alan en önemli faktörlerden, değişim ve dönüşümün en önemli vasıtalarından biri olduğunu söyleyen İlçe Koordinatörlüğü Cumhuriyetle birlikte oluşturulan eğitim sisteminin en önemli sorununun, dayandığı felsefi anlayış, eğitim politikaları ve müfredat olduğunu belirtti.

"SADECE DÜNYEVİ ÇIKARINI DÜŞÜNEN NESİLLER YETİŞİYOR"

Açıklamada, "Çıkarcı, tekçi ve makyavelist bir anlayışa sahip olan mevcut eğitim sisteminde bencil, bireyselci, ilkesiz ve değerlerinden uzak, sadece dünyevi çıkarını düşünen nesiller yetişiyor. Ahlâk ve erdem temelli bir neslin yetişmesi için eğitim sistemimizi mutlaka Batı felsefesinden arındırarak İslam Medeniyetinin değerleri üzerine bina etmemiz gerekir." Denildi.

"ANADİLİ FARKLI OLAN VATANDAŞLARIN ANADİLİNDE EĞİTİM ALMA HAKKI MAHRUMİYETİ ÇÖZÜLMELİ"

Yeni eğitim-öğretim yılının 12 Eylül Pazartesi günü başlayacağını hatırlatan Peygamber Sevdalıları, okul masrafları ve anadilde eğitim hakkında şu çağrılarda bulundu: “Ekonomik krizin ciddi olarak hissedildiği bu dönemde okul hazırlıkları konusunda; yüksek zam oranları ve artan maliyetler karşısında velileri zor günler bekliyor. Kırtasiye malzemeleri, ek kaynak kitapları, okul kıyafeti, servis hizmeti gibi eğitim ihtiyaçları velileri kara kara düşündürtüyor. Sadece okul kitabı dağıtılması maalesef sorunu çözmüyor. Bu anlamda mevcut şartlar göz önünde bulundurularak sosyal devlet gereği ihtiyaç sahibi öğrencilere kırtasiye yardımı yapılmalıdır.” İfadelerini kullandı.

Açıklamada, “Önümüzdeki eğitim-öğretim dönemi için Kürtçe de dâhil olmak üzere seçmeli dersleri binlerce öğrenci tercih etmesine rağmen Millî Eğitim Bakanlığı bu dersleri verecek öğretmenler için sınırlı sayıda kontenjan ayırmaktadır. Anadilde eğitimin önündeki bütün engellerin kaldırılması gerekirken hâlihazırda seçmeli derslerin dahi pratikte işlevsiz hale getirilmiş olması kabul edilemez. Anadilde eğitim hem insanî hem de İslami açıdan temel bir haktır. Türkiye’de nüfusun önemli bir kesimini oluşturan Kürtler başta olmak üzere anadili farklı olan vatandaşların anadilinde eğitim alma hakkı mahrumiyeti çözülmesi gereken önemli bir sorun olarak durmaktadır.” Denildi. MEHMET TAHİR AKGÜL

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
RAMANLI KÖY KÖY DOLAŞIYOR

HÜDA PAR Batman Milletvekili Serkan Ramanlı köy ziyaretleri kapsamında Hasankeyf köylerini ziyaret ederek halkın sorun ve taleplerini dinledi.

GIDA DENETİMLERİ SÜRÜYOR

Tarım İl Müdürlüğü Gıda ve Yem Şubesi bünyesinde kurulan gıda denetim ekipleri ile ilimizde kayıtlı yaklaşık 2450 Gıda İşletmesinde yapılan denetimler devam ediyor.

YAPICIOĞLU; “EĞİTİM DEVRİMİNE İHTİYACIMIZ VAR”

Batmanlı Siyasetçi, HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, "Mutlaka müfredatımızı sil baştan gözden geçirecek bir eğitim devrimine ihtiyacımız var. Biz önce insan yetiştirmeliyiz." dedi.

Nasıroğlu’ndan Halk Eğitim Merkezine Ziyaret

Milletvekili Ferhat Nasıroğlu, yeni eğitim binasına taşınan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünü denetleyip yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Valilik Dolandırıcılara Karşı Uyardı

Valilik, mülki idare amirleri adına para talebinde bulunarak vatandaşları dolandırmak isteyenlere karşı uyarıda bulundu.

İL TEMSİLCİLİĞİ DART TURNUVASI

TBBDF (Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonu) Batman İl Temsilciliği Dart Turnuvası’nı gerçekleştirdi.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.