Önceki Sonraki
KAYMAKAMLAR TOPLANTISI YAPILDI
BEŞİRİ KAYMAKAMLIĞINA YILMAZ ATANDI
Uçak Ambulans İle Hastaneye Kaldırıldılar
BEŞİRİ’DE DİŞ POLİKLİNİĞİ HİZMETE BAŞLADI
Şehitler İçin Mevlid Okutuldu

TARIM İŞÇİSİ KADINLARIN YAŞAM MÜCADELESİ

Kimileri çocuklarıyla, kimileri ise ilerleyen yaşlarına rağmen tarlalarda bunaltıcı sıcaklar altında çalışan mevsimlik tarım işçisi kadınlar, günlük 95 lira yevmiyeyle aile bütçelerine katkıda bulunuyor.
ETİKETLER :
Bu haber 2022-09-13 11:56:22 eklenmiş

 

Batman’ın özellikle yazın kavurucu sıcağında sabahın erken saatlerinden öğlene kadar ürün toplayıp, çapa işi yaparak çalışan mevsimlik tarım işçileri, artan hayat pahalılığı nedeniyle düşük ücretle çalışmak zorunda kalıyor.

Aile bütçelerine katkıda bulunmak amacıyla çalışmaya mecbur kaldıklarını belirten tarım işçileri, geçimin her geçen gün zorlaştığını ifade etti.

Yaşadıkları sıkıntıları anlatan tarım işçilerinden Nuriye Ayaz, sabah 04.00’te geldikleri tarlada 12.00’ye kadar çalıştıklarını söyledi.

“ÇARESİZLİKTEN ÇALIŞIYORUZ”

Elma topladıklarını dile getiren Ayaz, “Güneş altında çalışıyoruz, işimiz çok zor. Çocuklarımızın rızkı ve kimseye muhtaç olmamak için çalışıyoruz. 4 çocuğum var. 95 TL yevmiyeyle çalışıyoruz. Geçim zorlaşmış. Ne yapsak da bir türlü toparlayamıyoruz. Artık insanlar çocuklarının karnını doyurmakta bile zorlanıyor. Çaresizlikten dolayı çalışıyoruz. Yoksa biz de evimizde oturmak isterdik.” dedi.

“ÇOCUKLARIMIZIN RIZKI İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Tarlada çalışan 7 çocuk sahibi tarım işçisi Saliha Öztürk, “Güneş altında olsa bile çocuklarımızın rızkı için çalışıyoruz. Sıcakta çalışıyoruz. Bazen elma topluyoruz, bazen de tarladaki otları temizliyoruz. Geçim zorlaşmış durumda. Bundan dolayı çalışmak zorunda kalıyoruz. Aile geçimine katkıda bulunuyoruz.” diye konuştu.

“GEÇİM ÇOK ZORLAŞMIŞ”

Yaşadıkları ekonomik sıkıntılar nedeniyle çalışmak zorunda kaldıklarını belirten tarım işçisi Elif Çetin, “Okula giden çocuklarım için çalışıyorum. Maddi durumumuz yok. Bizim için çalışan kimse de yok. Sabahın 4’ünde kalkıp tarlada ailemizin geçimini temin etmek için çalışıyorum. Geçim çok zorlaşmış. Mecburiyetten dolayı çalışıyorum. Mecbur olmasaydık bu güneş ve sıcaklar altında ne işimiz vardı? Yevmiyemiz 95 TL’dir. 5 çocuğum var.” ifadelerini kullandı. HABER MERKEZİ

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
RAMANLI KÖY KÖY DOLAŞIYOR

HÜDA PAR Batman Milletvekili Serkan Ramanlı köy ziyaretleri kapsamında Hasankeyf köylerini ziyaret ederek halkın sorun ve taleplerini dinledi.

GIDA DENETİMLERİ SÜRÜYOR

Tarım İl Müdürlüğü Gıda ve Yem Şubesi bünyesinde kurulan gıda denetim ekipleri ile ilimizde kayıtlı yaklaşık 2450 Gıda İşletmesinde yapılan denetimler devam ediyor.

YAPICIOĞLU; “EĞİTİM DEVRİMİNE İHTİYACIMIZ VAR”

Batmanlı Siyasetçi, HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, "Mutlaka müfredatımızı sil baştan gözden geçirecek bir eğitim devrimine ihtiyacımız var. Biz önce insan yetiştirmeliyiz." dedi.

Nasıroğlu’ndan Halk Eğitim Merkezine Ziyaret

Milletvekili Ferhat Nasıroğlu, yeni eğitim binasına taşınan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünü denetleyip yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Valilik Dolandırıcılara Karşı Uyardı

Valilik, mülki idare amirleri adına para talebinde bulunarak vatandaşları dolandırmak isteyenlere karşı uyarıda bulundu.

İL TEMSİLCİLİĞİ DART TURNUVASI

TBBDF (Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonu) Batman İl Temsilciliği Dart Turnuvası’nı gerçekleştirdi.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.