Önceki Sonraki
ÜRETİM YAPAN FABRİKALARA ZİYARET
MUHTARLAR YEMEKTE BULUŞTU
ERASMUS ÖĞRENCİLERİ KAYMAKAM ŞENER'İ ZİYARET ETTİ
DOĞALGAZ ÇALIŞMALARI BAŞLADI
ÇİFTÇİLERE TOHUMLUK KIRMIZI MERCİMEK

MISIR HASADINDAN 85 BİN TON REKOLTE BEKLENİYOR

Batman’da üreticilerin önemli geçim kaynakları arasında bulunan mısır hasadı başladı. Yaklaşık 60 bin dönüm ekili mısır hasadından 85 bin ton rekolte bekleniyor.
ETİKETLER :
Bu haber 2022-09-29 12:06:10 eklenmiş

 

Ziraat Mühendisleri Odası Batman Şube Başkanı Ebubekir Doğan, yaptığı açıklamada, bu sene mısırın iyi olduğunu, yaklaşık 85 bin ton rekolte beklediklerini söyledi.

Çiftçilerin maliyetlerden dert yandığını, girdilerin pahalı olması nedeniyle çiftçilerin üretim yapmakta zorlandığını vurgulayan Doğan, bu durumun çiftçiyi kara kara düşündürdüğünü belirtti.

Çiftçilerin girdiler konusunda desteklenmesi gerektiğini ifade eden Doğan, çiftçilerin rahat, mutlu şekilde üretim yapmasına olanak sağlanması gerektiğini kaydetti.

“HASAT ÇİFTÇİNİN BEKLEDİĞİ ŞEKİLDEDİR”

Batman genelinde başlayan mısır hasadının devam ettiğini aktaran Doğan, “Rekoltemiz iyidir. Dekarda birim alanındaki verim iyidir. Çiftçinin beklediği şekildedir. Batman’da toplam mısır ekili alanımız 60 bin dönüm kadardır. Ortalama rekoltemiz ise 80 bin tondur. Bazen 85 bin ton olarak değişebiliyor. Bu sene inşallah 85 bin tona kadar çıkarız.” temennisinde bulundu.

Açıklanan mısır alım fiyatının çiftçilerin beklentisini karşılamadığını belirten Doğan, şöyle devam etti: “Birkaç hafta önce mısır tonu 5 bin 700 TL olarak açıklandı. Tabi çiftçimizin beklentisi 6 bin TL’nin üzerindeydi. Çünkü girdiler çok pahalıdır. Girdilerin çok pahalı olması nedeniyle çiftçiyi kurtarmıyor. Hasattan sonra artık ekim, tarlayı sürme, gübre dönemidir. Ama sıkıntılı bir dönemdir. Akaryakıtın, tohumun fiyatı yine beklenenin üzerindedir. Dolayısıyla bu konularda sıkıntılarımız var.”

“ÇİFTÇİ RAHAT, MUTLU ŞEKİLDE ÜRETİM YAPABİLMELİ”

Çiftçilere hükümet desteğinin artırılması gerektiğine işaret eden Doğan, “Kiralanacak arazilerin fiyatı yine almış başını götürüyor. Sulama, ilaç masrafları tabi çiftçiyi kara kara düşündürüyor. Girdilerin pahalı olması, mısırın ton fiyatı beklediği şekilde olmaması nedeniyle çiftçimiz istediğini alamadı. Yine bir ekim dönemine giriyoruz. Çiftçi ürününü sattığında tohum, gübre tedarik etmeye başlayacak. Bu ürünlerde çiftçiye yardımcı olunması, indirime gidilmesini istiyoruz ki, çiftçi daha rahat, mutlu şekilde üretim yapabilsin. Çiftçilerimizin de gayret etmesi gerekiyor. Bütün dünyada üretime ihtiyaç var. İnsanların sağlıklı gıdaya ulaşma ihtiyacı var.” ifadelerini kullandı.

Konuşmasının sonunda çiftçilerden anız yakmamalarını isteyen Doğan, anızın hem sosyal hem ekonomik hem de bilimsel yönden zararının olduğunu kaydetti. MEHMET TAHİR AKGÜL


Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
ÜRETİM YAPAN FABRİKALARA ZİYARET

Vali Ekrem Canalp, Beşiri yolu üzerinde bulunan Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) üretim yapan tekstil, plastik ambalaj, yalıtım ve yapı kimyasalları üretimi yapan fabrikaları ziyaret ederek, üretim faaliyetleri hakkında firma yetkililerinden bilgi aldı.

MUHTARLAR YEMEKTE BULUŞTU

19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla ilçemizdeki muhtarlar Beşiri Kaymakamlığının düzenlediği yemekte buluştu. Yemekli toplantıya Kaymakam Şener de katıldı.

ERASMUS ÖĞRENCİLERİ KAYMAKAM ŞENER'İ ZİYARET ETTİ

Beşiri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri Kaymakam Şener’i ziyaret etti.

DOĞALGAZ ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Uzun bir müddettir yapılması beklenen doğalgaz çalışması nihayet başladı.

ÇİFTÇİLERE TOHUMLUK KIRMIZI MERCİMEK

Beşiri ilçemizde 148 çiftçiye toplamda 60 ton Sertifikalı Mercimek Tohumu dağıtıldı.

Yetim ve Öksüz Çocuklar Kahvaltıda Ağırlandı

Vali Ekrem CANALP ve Eşi Dr. Ayten CANALP hanımefendi, ilimizde ikamet eden öksüz ve yetim çocukları Vali konağında düzenlenen kahvaltı programında ağırladı.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.