Önceki Sonraki
KAYMAKAMLAR TOPLANTISI YAPILDI
BEŞİRİ KAYMAKAMLIĞINA YILMAZ ATANDI
Uçak Ambulans İle Hastaneye Kaldırıldılar
BEŞİRİ’DE DİŞ POLİKLİNİĞİ HİZMETE BAŞLADI
Şehitler İçin Mevlid Okutuldu

MISIR HASADINDAN 85 BİN TON REKOLTE BEKLENİYOR

Batman’da üreticilerin önemli geçim kaynakları arasında bulunan mısır hasadı başladı. Yaklaşık 60 bin dönüm ekili mısır hasadından 85 bin ton rekolte bekleniyor.
ETİKETLER :
Bu haber 2022-09-29 12:06:10 eklenmiş

 

Ziraat Mühendisleri Odası Batman Şube Başkanı Ebubekir Doğan, yaptığı açıklamada, bu sene mısırın iyi olduğunu, yaklaşık 85 bin ton rekolte beklediklerini söyledi.

Çiftçilerin maliyetlerden dert yandığını, girdilerin pahalı olması nedeniyle çiftçilerin üretim yapmakta zorlandığını vurgulayan Doğan, bu durumun çiftçiyi kara kara düşündürdüğünü belirtti.

Çiftçilerin girdiler konusunda desteklenmesi gerektiğini ifade eden Doğan, çiftçilerin rahat, mutlu şekilde üretim yapmasına olanak sağlanması gerektiğini kaydetti.

“HASAT ÇİFTÇİNİN BEKLEDİĞİ ŞEKİLDEDİR”

Batman genelinde başlayan mısır hasadının devam ettiğini aktaran Doğan, “Rekoltemiz iyidir. Dekarda birim alanındaki verim iyidir. Çiftçinin beklediği şekildedir. Batman’da toplam mısır ekili alanımız 60 bin dönüm kadardır. Ortalama rekoltemiz ise 80 bin tondur. Bazen 85 bin ton olarak değişebiliyor. Bu sene inşallah 85 bin tona kadar çıkarız.” temennisinde bulundu.

Açıklanan mısır alım fiyatının çiftçilerin beklentisini karşılamadığını belirten Doğan, şöyle devam etti: “Birkaç hafta önce mısır tonu 5 bin 700 TL olarak açıklandı. Tabi çiftçimizin beklentisi 6 bin TL’nin üzerindeydi. Çünkü girdiler çok pahalıdır. Girdilerin çok pahalı olması nedeniyle çiftçiyi kurtarmıyor. Hasattan sonra artık ekim, tarlayı sürme, gübre dönemidir. Ama sıkıntılı bir dönemdir. Akaryakıtın, tohumun fiyatı yine beklenenin üzerindedir. Dolayısıyla bu konularda sıkıntılarımız var.”

“ÇİFTÇİ RAHAT, MUTLU ŞEKİLDE ÜRETİM YAPABİLMELİ”

Çiftçilere hükümet desteğinin artırılması gerektiğine işaret eden Doğan, “Kiralanacak arazilerin fiyatı yine almış başını götürüyor. Sulama, ilaç masrafları tabi çiftçiyi kara kara düşündürüyor. Girdilerin pahalı olması, mısırın ton fiyatı beklediği şekilde olmaması nedeniyle çiftçimiz istediğini alamadı. Yine bir ekim dönemine giriyoruz. Çiftçi ürününü sattığında tohum, gübre tedarik etmeye başlayacak. Bu ürünlerde çiftçiye yardımcı olunması, indirime gidilmesini istiyoruz ki, çiftçi daha rahat, mutlu şekilde üretim yapabilsin. Çiftçilerimizin de gayret etmesi gerekiyor. Bütün dünyada üretime ihtiyaç var. İnsanların sağlıklı gıdaya ulaşma ihtiyacı var.” ifadelerini kullandı.

Konuşmasının sonunda çiftçilerden anız yakmamalarını isteyen Doğan, anızın hem sosyal hem ekonomik hem de bilimsel yönden zararının olduğunu kaydetti. MEHMET TAHİR AKGÜL


Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
RAMANLI KÖY KÖY DOLAŞIYOR

HÜDA PAR Batman Milletvekili Serkan Ramanlı köy ziyaretleri kapsamında Hasankeyf köylerini ziyaret ederek halkın sorun ve taleplerini dinledi.

GIDA DENETİMLERİ SÜRÜYOR

Tarım İl Müdürlüğü Gıda ve Yem Şubesi bünyesinde kurulan gıda denetim ekipleri ile ilimizde kayıtlı yaklaşık 2450 Gıda İşletmesinde yapılan denetimler devam ediyor.

YAPICIOĞLU; “EĞİTİM DEVRİMİNE İHTİYACIMIZ VAR”

Batmanlı Siyasetçi, HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, "Mutlaka müfredatımızı sil baştan gözden geçirecek bir eğitim devrimine ihtiyacımız var. Biz önce insan yetiştirmeliyiz." dedi.

Nasıroğlu’ndan Halk Eğitim Merkezine Ziyaret

Milletvekili Ferhat Nasıroğlu, yeni eğitim binasına taşınan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünü denetleyip yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Valilik Dolandırıcılara Karşı Uyardı

Valilik, mülki idare amirleri adına para talebinde bulunarak vatandaşları dolandırmak isteyenlere karşı uyarıda bulundu.

İL TEMSİLCİLİĞİ DART TURNUVASI

TBBDF (Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonu) Batman İl Temsilciliği Dart Turnuvası’nı gerçekleştirdi.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.