Önceki Sonraki
KAYMAKAMLAR TOPLANTISI YAPILDI
BEŞİRİ KAYMAKAMLIĞINA YILMAZ ATANDI
Uçak Ambulans İle Hastaneye Kaldırıldılar
BEŞİRİ’DE DİŞ POLİKLİNİĞİ HİZMETE BAŞLADI
Şehitler İçin Mevlid Okutuldu

HAKSİAD; “KİRA ARTIŞLARININ ÖNÜ ALINMALI”

Hak Sanayici ve İş Adamları Derneği (HAKSİAD) Batman Şube Başkanı Cemal Çetiz, yaptığı açıklamada, yüksek kira artışlarının esnafın adeta belini büktüğünü belirterek mülk sahiplerine çağrıda bulundu.
ETİKETLER :
Bu haber 2022-10-22 12:59:46 eklenmiş

 

Fahiş kira artışlarının esnafı ciddi anlamda mağdur ettiğini ifade eden HAKSİAD Batman Şube Başkanı Çetiz, yüksek kira yüzünden çoğu esnafın kepenk kapatma noktasına geldiğini vurguladı.

 Mülk sahiplerinin empati yaparak kiracılarına sahip çıkması gerektiğini dile getiren Çetiz, fahiş kira artışlarının önlenmesinin büyük önem oluşturduğunu kaydetti.

"Esnaf çok büyük mağduriyet yaşıyor"

 "Bütün Türkiye'de olduğu gibi özellikle bölgemizde de kira fiyatlarının yüksek olması esnafın canını sıkıyor" diyen Çetiz, "Kira fiyatlarındaki artışın netlik kazanmaması veya bunun takip edilmemesi ahlaki olmayan kira artışlarına sebep oluyor. Şu anda esnaf bununla ilgili gerçekten çok büyük mağduriyet yaşıyor. Kira artışlarının önü alınması lazım. Çünkü böyle devam ederse birçok esnaf kepenk kapatmak zorunda kalacaktır. Kepenk kapatılırsa da işçiler işsiz kalacak ve birçok aile perişan olacaktır." dedi.

"Birbirimize merhamet etmeliyiz"

Özellikle mülk sahiplerine kira konusunda büyük görev düştüğünü belirten Çetiz, "Mülk sahipleri bu sıkıntılı süreçte kiracılarına sahip çıkmalıdır. Gerekirse bir veya iki kira alınmayabilir. Bunu yapmasalar da makul bir artış üzerinde anlaşma yapmalıdırlar. Kiracılarımız kardeşlerimizdir. Çünkü beraber aynı şehri paylaşıyoruz. Eğer biz birbirimize merhamet edersek Rabbimiz de bize merhamet edecektir." diye konuştu.

"Mülk sahipleri fırsatçılık yapmamalı"

Mülk sahipleri ile kiracıların birbirlerine destek çıkması gerektiğini söyleyen Çetiz, şöyle devam etti:

Birbirimize yardımcı olalım. İnşallah bu sıkıntılı süreci beraber atlatırız. Mülk sahipleri durumu zorlaştırırsa kiracı kaçmak zorunda kalacak ve zora düşen esnaf 4-5 ay sonra iş yerini kapatmak zorunda kalacaktır. Kiracıyı sıkmamak gerekiyor. Neticede hep beraber bir gemideyiz ve eğer biz fırsatçılık yaparsak bu da çok kötü bir davranış olur. Fırsatçılık yapmamamız lazım. Mülk sahibi kiracıyla konuşarak, anlaşarak, birbirlerini memnun ederek birbirlerine yardımcı olmaları gerekir.

"Böyle devam ederse hepimiz kaybederiz"

Çarşı bölgesinde kimi yerlerde kira fiyatlarının çok fahiş olduğuna dikkat çeken Çetiz, "Bir buçuk yıl içerisinde kiraların neredeyse 3 kat artması anormal bir şeydir ve bu durum böyle devam ederse hepimiz kaybederiz. Esnaf gibi mağdur olan birçok vatandaş da bölgeyi terk etmek zorunda kalıp büyükşehirlere göç etmek zorunda kalacaklardır." ifadelerini kullandı. MEHMET TAHİR AKGÜL

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
RAMANLI KÖY KÖY DOLAŞIYOR

HÜDA PAR Batman Milletvekili Serkan Ramanlı köy ziyaretleri kapsamında Hasankeyf köylerini ziyaret ederek halkın sorun ve taleplerini dinledi.

GIDA DENETİMLERİ SÜRÜYOR

Tarım İl Müdürlüğü Gıda ve Yem Şubesi bünyesinde kurulan gıda denetim ekipleri ile ilimizde kayıtlı yaklaşık 2450 Gıda İşletmesinde yapılan denetimler devam ediyor.

YAPICIOĞLU; “EĞİTİM DEVRİMİNE İHTİYACIMIZ VAR”

Batmanlı Siyasetçi, HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, "Mutlaka müfredatımızı sil baştan gözden geçirecek bir eğitim devrimine ihtiyacımız var. Biz önce insan yetiştirmeliyiz." dedi.

Nasıroğlu’ndan Halk Eğitim Merkezine Ziyaret

Milletvekili Ferhat Nasıroğlu, yeni eğitim binasına taşınan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünü denetleyip yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Valilik Dolandırıcılara Karşı Uyardı

Valilik, mülki idare amirleri adına para talebinde bulunarak vatandaşları dolandırmak isteyenlere karşı uyarıda bulundu.

İL TEMSİLCİLİĞİ DART TURNUVASI

TBBDF (Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonu) Batman İl Temsilciliği Dart Turnuvası’nı gerçekleştirdi.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.