Önceki Sonraki
ÜRETİM YAPAN FABRİKALARA ZİYARET
MUHTARLAR YEMEKTE BULUŞTU
ERASMUS ÖĞRENCİLERİ KAYMAKAM ŞENER'İ ZİYARET ETTİ
DOĞALGAZ ÇALIŞMALARI BAŞLADI
ÇİFTÇİLERE TOHUMLUK KIRMIZI MERCİMEK

Okumaya Gereken Önem Verilmiyor

Batman'da düzenlenen kitap fuarında okurlarıyla buluşan Yazar Mehmet Baran, günümüzde kitaba, okumaya gereken önemin verilmediğini belirterek, okumamanın kişilerde oluşturduğu zararları anlattı.
ETİKETLER :
Bu haber 2022-10-22 13:02:13 eklenmiş

 

Batman'da düzenlenen '5'inci Kitap Fuarı'nda okurlarıyla bir araya gelen Yazar Mehmet Baran, okumanın ve kitap fuarlarının önemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kitap fuarlarının yapılmasının kitap okuma oranlarını artırdığını, insanları kitaba, okumaya özendirmesi açısından bu tür fuarların önemli olduğunu belirten Baran, bu tür fuarların bütün illerde yaygınlaştırılması gerektiğini söyledi.

Son zamanlarda kitap fiyatlarının yükselmesiyle birlikte kitap okuma oranlarının bayağı düştüğüne işaret eden Baran, okuma, ilme ulaşma konusunda hiçbir şeyin kitabın yerini dolduramadığını ifade etti.

"ARAŞTIRMA, İLMİ TESPİTLERE ULAŞABİLME KONUSUNDA KİTAP ÖNEMİNİ KORUYOR"

Kitapların sürekli ehemmiyetini koruduğunu dile getiren Baran, "Son zamanlarda internetlerle, kısa mesajlarla insanlar daha çok bilgiye ulaşabilir, gündemi takip edebiliyor; Daha az zaman harcayarak daha çok sıcak bilgiyi elde edebiliyor. İnternet çağında yaşıyoruz. Herkes istediği zaman istediği bilgiye rahatlıkla ulaşabiliyor. Dünyanın öbür ucundaki gelişmeleri anında görebiliyor, okuyabiliyor. Kişiler fazla zaman vermeden, görsellerle desteklenmiş olan güncel bilgiye ulaşabiliyor ama insanın kitapların içerisindeki birikimlerden, araştırmalardan, ilmi tespitlere ulaşabilme konusunda yine kitap ehemmiyetini, önemini koruyor." dedi.

"KİTAP FUARLARI OKUMAYA TEŞVİK EDİYOR"

İnsanların kitaplardan kopmaması gerektiğini kaydeden Baran, "İnsanlar kendini yetiştirmek, bilgi ve birikimini oluşturabilmek, çok farklı alanlarda derin bilgi sahibi olabilmek için kitap okuması lazım. İşte bu sebeple kitap fuarları insanları buna teşvik ediyor. Gönül istiyor ki bu gibi etkinliklerin sıklıkla yapılabilmesidir. Kitapların fiyatlarının da düşürülmesi konusunda insanlara yardımcı olmak gerekiyor." diye konuştu.

"OKUMAYA YÖNELİK TEŞVİKLER ARTIRILMALIDIR"

Okumayan gençlerin çok çabuk fikir değiştirip bir yerden başka yere kolayca savrulup sürüklenebildiğine dikkat çeken Baran, şöyle devam etti: "Kişinin bir birikimi, altyapısı yoksa her baktığı habere inanabiliyor, bir sürüklenme olabiliyor. Ama donanımı, birikimi olan gençliği internet, sosyal medya ortamındaki kimi mesajlar sürüklemez. Ancak son dönemin gençliğinin çok fazla okuma hevesi yok. Okumaya zaman verilmiyor. Bu sebepten dolayı bir sürüklenme durumu olabiliyor. Buna karşı okumaya yönelik teşvikler artırılmalıdır. Kütüphaneler biraz daha cazibeli hale getirilebilir." MEHMET TAHİR AKGÜL

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
ÜRETİM YAPAN FABRİKALARA ZİYARET

Vali Ekrem Canalp, Beşiri yolu üzerinde bulunan Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) üretim yapan tekstil, plastik ambalaj, yalıtım ve yapı kimyasalları üretimi yapan fabrikaları ziyaret ederek, üretim faaliyetleri hakkında firma yetkililerinden bilgi aldı.

MUHTARLAR YEMEKTE BULUŞTU

19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla ilçemizdeki muhtarlar Beşiri Kaymakamlığının düzenlediği yemekte buluştu. Yemekli toplantıya Kaymakam Şener de katıldı.

ERASMUS ÖĞRENCİLERİ KAYMAKAM ŞENER'İ ZİYARET ETTİ

Beşiri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri Kaymakam Şener’i ziyaret etti.

DOĞALGAZ ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Uzun bir müddettir yapılması beklenen doğalgaz çalışması nihayet başladı.

ÇİFTÇİLERE TOHUMLUK KIRMIZI MERCİMEK

Beşiri ilçemizde 148 çiftçiye toplamda 60 ton Sertifikalı Mercimek Tohumu dağıtıldı.

Yetim ve Öksüz Çocuklar Kahvaltıda Ağırlandı

Vali Ekrem CANALP ve Eşi Dr. Ayten CANALP hanımefendi, ilimizde ikamet eden öksüz ve yetim çocukları Vali konağında düzenlenen kahvaltı programında ağırladı.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.