Önceki Sonraki
BEŞİRİ’DE DİŞ POLİKLİNİĞİ HİZMETE BAŞLADI
Şehitler İçin Mevlid Okutuldu
Personel Alımı Başvurusu Uzatıldı
Depremzedeler İçin Yemek Verildi
ÖZDEMİR HALEPÇE KATLİAMINI ANDI

TAŞERON İŞÇİLER DE KADROYA ALINMALIDIR

Batmanlı siyasetçi, HÜDA PAR Sözcüsü Serkan Ramanlı, "Kamuda çalışan tüm çalışanlara iş güvencesi sağlanmalı, iş ve çalışma barışı tesis edilmelidir. Bu açıdan kamu iktisadi teşebbüslerinde çalışan 150 bin kadar taşeron işçisinin kanun kapsamının dışında bırakılması doğru olmamıştır." dedi.
ETİKETLER :
Bu haber 2023-01-24 12:45:01 eklenmiş

Kamuda çalışan 458 bin 615 sözleşmeli personelin kadroya geçişini mümkün kılan kanunun Meclis'te kabul edildiğini belirten Ramanlı, "Kamu kurumlarında sözleşmeli statüsünde çalıştığı için farklı özlük haklarına sahip olup farklı maaş uygulamasına tabi tutulan çalışanlar için doğru ve yerinde bir düzenleme olmuştur. Kamuda çalışan tüm çalışanlara iş güvencesi sağlanmalı, iş ve çalışma barışı tesis edilmelidir. Bu açıdan kamu iktisadi teşebbüslerinde çalışan 150 bin kadar taşeron işçisinin kanun kapsamının dışında bırakılması ise doğru olmamıştır. Kamuda sözleşmeli personel ile kadrolu personel şeklindeki bir ayırıma artık bir son verilmelidir. Eşit işe eşit ücret ve eşit özlük hakları prensibine aykırı olan yanlış uygulamalarda ısrar edilmemelidir." dedi.

Ramanlı, "Kadroya geçirilen personelin aile birliğinin sağlanması için mazeret tayini hakkı verilmemesi ise büyük bir eksikliktir. Sözleşmeli personel statüsüne getirilmiş olan tayin sınırlamasının kadroya geçişte de muhafaza edilmesi hatta sürenin bir yıl daha uzatılması mağduriyetlere yol açmaktadır. Vatandaşa verilen hizmetin aksamasına neden olmamak kaydıyla özellikle aile birliğinin sağlanması amacıyla personele mazeret tayini hakkı verilmelidir." şeklinde konuştu.

 

“BEDELLİ ASKERLİK TUTARI DÜŞÜRÜLMELİDİR”

2023 yılı bedelli askerlik tutarının ilk 6 ay için 104 bin 84 lira olarak belirlendiğini belirten Ramanlı, bu meblağın, işsizliğin arttığı, alım gücünün düştüğü ve enflasyonun yüksek olduğu bu dönem için çok yüksek olduğunu ifade etti.

Ramanlı, sözlerine şöyle devam etti: "Bedelli askerlik için belirlenen tutar makul bir seviyeye çekilmeli, ekonomik şartlardan dolayı zamanında müracaat edemeyen ve bu sebeple yoklama kaçağı, saklı veya bakaya kaldığı için ceza ödemek zorunda kalan gençler için bir af çıkarılmalıdır. Gençler, cezasız bedelli hakkından mahrum edilmemelidirler. Bununla birlikte zorunlu ve bedelli askerliğin bir arada uygulanması, adalet duygusunu zedelemektedir. Profesyonel orduya geçiş süreci bir an önce tamamlanmalı, geçiş sürecinde de zorunlu askerlik uygulaması iyileştirilmelidir. Yüksek artışlar sadece bedelli askerlik tutarlarıyla sınırlı kalmamıştır. Tüm vergi, harç ve cezalarda uygulanan yüksek artışlar, vatandaşın ödeme gücünü aşmıştır. Özellikle yargılama giderlerindeki artış, tebligat ücretlerine ve harçlara yapılan zamlar en başta hak arama hürriyetini kısıtlamaktadır. Hiç olmazsa vatandaşın hak arama hürriyeti ve mahkemeye erişim gibi temel haklarına ulaşması bu şekilde zorlaştırmamalıdır."

 

“MİLLÎ VARLIKLAR TURİZM GELİRLERİNE KURBAN EDİLMEMELİ”

"Uludağ Millî Parkı ile ilgili yetkilerin Uludağ Alan Başkanlığına devrine ilişkin kanun teklifi TBMM'de kabul edildi. Böylece 130 kilometre karelik alana sahip Uludağ, 1961 yılından bu yana sahip olduğu millî park statüsü ile ilgili çeşitli avantajlarını kaybedebileceği yeni bir statüye kavuşturuldu." diyen Ramanlı, "Millî parklar, doğal ve kültürel varlıkları sebebi ile koruma altına alınan bölgelerdir. Türkiye'de 40'ın üzerinde millî park bulunmakta olup özellikle bu bölgelerin imardan korunması, turizm faaliyetlerinin kontrollü yürütülmesi ve doğal ortama zarar verilmesinin önlenmesi gibi temel konularda sıkı bir denetime tabidir. Uludağ'ın özellikle doğal ortamının kamu yararı bakımından muhafaza edilmesi önemlidir. Uludağ Alan Başkanlığı dönemi ile birlikte her türlü plan, proje ve uygulama gibi konularda daha esnek bir politika yürütüleceği, bunun da suiistimallere kapı aralayacağı endişesi oluşmuştur. Bu sebeple tabiat varlıklarının korunması konusunda sırf ekonomik amaçlar dolayısıyla taviz verilmemesi ve millî varlıkların turizm gelirlerine kurban edilmemelidir." dedi. HABER MERKEZİ

 

 

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
BEŞİRİ’DE DİŞ POLİKLİNİĞİ HİZMETE BAŞLADI

Beşiri ilçesinde yeniden faaliyete giren ve Beşirili vatandaşların Batman merkeze gelmelerine gerek kalmadan birçok diş tedavilerini yapabilecekleri Diş polikliniği hizmete başladı.

ŞÜPHELİ ÇANTA PANİĞİ

Belediye binasının hemen yanındaki parkta bulunan şüpheli bir çanta polisi alarma geçirdi.

Şehitler İçin Mevlid Okutuldu

Çanakkale şehitleri ve depremde hayatını kaybeden vatandaşlar için mevlid-i şerif okutuldu.

Personel Alımı Başvurusu Uzatıldı

Beşiri Aile Destek Merkezi (ADEM) için Koordinatör ve Eğitici personel alım başvuruları uzatıldı.

Depremzedeler İçin Yemek Verildi

Beşiri İlçemizde şehit aileleri ve depremde yakınlarını kaybeden depremzedeler için yemek verildi.

DEPREMZEDELERİN YARALARI SARILMAYA ÇALIŞILIYOR

Gençlik Hizmetleri Müdürü İbrahim Rüzgâr, “Gaziantep’in İslâhiye ve Nurdağı bölgesinde gençlerimiz her alanda çalışıyor. Birlikte iyileşeceğiz, yaraları birlikte saracağız.’ dedi.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.