Önceki Sonraki
KAYMAKAMLAR TOPLANTISI YAPILDI
BEŞİRİ KAYMAKAMLIĞINA YILMAZ ATANDI
Uçak Ambulans İle Hastaneye Kaldırıldılar
BEŞİRİ’DE DİŞ POLİKLİNİĞİ HİZMETE BAŞLADI
Şehitler İçin Mevlid Okutuldu

Uçak Ambulans İle Hastaneye Kaldırıldılar

Sağlık Bakanlığı envanterine 2010 yılında giren ve havada adeta bir ‘sağlık üssüne’ dönüşen uçak ambulans, bu sefer Beşiri Yontukyazı köyünde yaşayan hasta Ahmet Yalğı Epikriz ve 13 günlük bir bebek ve bir genç hasta için adeta zamanla yarıştı.
ETİKETLER :
Bu haber 2023-08-31 17:43:30 eklenmiş

 

Ankara’ya sevk edilmesi gereken 3 hasta, ambulans uçakla birlikte Ankara’ya getirildi. Vakalara Ankara Çubuk Genel Havacılık Terminalinden havalanarak ulaşan uçak ambulans ekibi, sırasıyla Van Ferit Melen Havalimanı ve Diyarbakır Havalimanı’ndan alınan hastaları Ankara’da kara ambulans ekibine teslim ederek, yolculuğu başarıyla tamamlamış oldu. 13 günlük Bahar bebek, 16 yaşındaki Emir Can Ö. ve 18 yaşındaki Ahmet Yalğı Epikriz’in Ankara’ya getirilmesi için Çubuk Genel Havacılık Terminalinde zamanla yarışıldı.

Batman’ın Beşiri ilçesine bağlı Yontukyazı köyünde yaşayan hasta Ahmet Yalğı Epikriz, karın ağrısı ile başlayan şikayetlerinin hastaneye gittikten sonra durmadığını ve devam ettiğini belirterek, “3 Crohn hastalığı olduğunu bildirdiler. Orada ilaç tedavisi yaptılar ama geçmedi, ağrılar çoğalmaya başladı. 1 ay önce sevkimi verdiler ve Diyarbakır’a geldik. 20 gün önce ameliyat oldum. Daha iyi bir yoğun bakım tedavisi almak için Ankara’ya gidiyorum. Uçak ambulansıyla daha hızlı olmak için devlet bana bu hizmeti sundu. Kara yoluyla gitseydim daha hızlı olmazdı. Bunun için devlete teşekkür ederim” açıklamalarında bulundu.

Yaklaşık 15 yıldır Sağlık Bakanlığı’nın hava ambulans sisteminde görev yaptığını ifade eden Doktor Mehmet Gök, “Bugün, Sağlık Bakanlığı Hava Operasyon Merkezi tarafından bize verilen görev; Van’dan kalpte ritim ve çarpıntı problemi olan 13 günlük bir bebeğin ileri özelleşmiş hekim ihtiyacı ve yoğun bakım cihaz ihtiyacı nedeniyle Ankara’da ki şehir hastanesine naklini sağlamak. Akabinde, Diyarbakır’da doğduğu günden bu yana solunum yetmezliği, enfeksiyon problemleri, immün yetmezliği ve buna bağlı olarak çok ciddi akciğer enfeksiyonu geçirmiş olan 16 yaşındaki bir hastamızın cerrahi ihtiyacını karşılamak üzere nakliye planlanmış. Daha sonra ise yine Diyarbakır’dan inflamatuar bağırsak hastası tanısı almış, çok ciddi karın içi enfeksiyonu olan 18 yaşındaki bir hastamızın, ileri cerrahi ihtiyacı ve yoğun bakımı desteği nedeniyle nakli planlanmış. Bu görevi gerçekleştirmek üzere bugün buradayız” diye konuştu.


Uçak ve helikopter ambulansların sağlık hizmeti sunumunda çok önemli bir yere sahip olduğuna vurgu yapan Gök, “En son 6 Şubat depreminde gördük ki altyapının kısıtlı duruma geçtiğinde, hasar gördüğünde özellikle helikopter ambulans hasta transferinde olağanüstü bir şekilde görev yapmıştır. Akabinde hastanelerin hasar gördüğü, altyapının büyük oranda zarar gördüğü illerimizde uçak ambulansla yoğun bakım ihtiyacı olan ve travma merkezine nakli gerçekleşmesi gereken hastalarımızın, yaralılarımızın naklinde olağanüstü bir şekilde hava araçları görev yapmıştır. Bazı özel durumlar var ki özellikle hızlı davranılması, hızlı hareket edilmesi gerekiyor. Bunların en başında ampütasyonlar, organ nakilleri ve organ nakli ihtiyacı olan hastalar gibi travmalar geliyor. Doğu ve Güneydoğu’da yaralanmış olan askerlerimizin transferleri gibi durumlarda uçak ambulans yeri doldurulmaz bir öneme sahip. Zamana karşı yarışıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.
“Devlete teşekkür ederim”


Ambulans uçaklar, gündoğumu-günbatımı arasında hizmet sağlayan Helikopter Ambulanslardan farklı olarak 24 saat esasına göre hizmet imkanı sağlıyor. Ayrıca Uçak Ambulanslar yüksek sürat, uzun menzil, yüksek uçuş tavanı ve kabin basınçlarının ayarlanabilir olması nedeniyle hem ülke içerisinde hem de ülkeler arasında hizmet veriyor.
Ambulans uçaklar da helikopter ambulanslar gibi yoğun bakım şartlarında hasta nakli sağlayan tıbbi cihaz ve donanıma sahip, ventilatör, defibrilatör cihazı, infüzyon pompası gibi ileri yoğun bakım şartlarında bulunması gereken her türlü tıbbi cihaz ve malzemeye sahip. Ayrıca yenidoğan vakalarının taşınmasında gerekli olan kuvöz ve yenidoğan ventilatörü gibi malzemelerde uçaklar da mevcut. MEHMET MİKYAS

 

 

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
RAMANLI KÖY KÖY DOLAŞIYOR

HÜDA PAR Batman Milletvekili Serkan Ramanlı köy ziyaretleri kapsamında Hasankeyf köylerini ziyaret ederek halkın sorun ve taleplerini dinledi.

GIDA DENETİMLERİ SÜRÜYOR

Tarım İl Müdürlüğü Gıda ve Yem Şubesi bünyesinde kurulan gıda denetim ekipleri ile ilimizde kayıtlı yaklaşık 2450 Gıda İşletmesinde yapılan denetimler devam ediyor.

YAPICIOĞLU; “EĞİTİM DEVRİMİNE İHTİYACIMIZ VAR”

Batmanlı Siyasetçi, HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, "Mutlaka müfredatımızı sil baştan gözden geçirecek bir eğitim devrimine ihtiyacımız var. Biz önce insan yetiştirmeliyiz." dedi.

Nasıroğlu’ndan Halk Eğitim Merkezine Ziyaret

Milletvekili Ferhat Nasıroğlu, yeni eğitim binasına taşınan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünü denetleyip yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Valilik Dolandırıcılara Karşı Uyardı

Valilik, mülki idare amirleri adına para talebinde bulunarak vatandaşları dolandırmak isteyenlere karşı uyarıda bulundu.

İL TEMSİLCİLİĞİ DART TURNUVASI

TBBDF (Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonu) Batman İl Temsilciliği Dart Turnuvası’nı gerçekleştirdi.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.