Önceki Sonraki
KAYMAKAMLAR TOPLANTISI YAPILDI
BEŞİRİ KAYMAKAMLIĞINA YILMAZ ATANDI
Uçak Ambulans İle Hastaneye Kaldırıldılar
BEŞİRİ’DE DİŞ POLİKLİNİĞİ HİZMETE BAŞLADI
Şehitler İçin Mevlid Okutuldu

Sağlık Bakanlığı Sisteminde Kürtçe’ye De Yer Verilmeli

HÜDA PAR Batman Milletvekili Serkan Ramanlı Ehmedê Xanî Derneği’ni ziyaretinde, Sağlık Bakanlığı sisteminde Kürtçe’ye de yer verilmesi gerektiğini kaydetti.
ETİKETLER :
Bu haber 2023-08-31 18:39:33 eklenmiş

Batman’da yoğun program ve ziyaretlerine devam eden Batman Milletvekili Serkan Ramanlı,

Ehmedê Xanî Komala Çand û Bawerî / İnanç ve Kültür Derneği’ni ziyaret ederek, Yazar Said Temel ile bir araya geldi ve gündemle ilgili fikir alışverişinde bulundu.

 

İNGİLİZCE, ALMANCA, ARAPÇA, FRANSIZCA VE RUSÇA VAR, KÜRTÇE YOK

Gündemi değerlendiren Ramanlı ve Temel, Sağlık Bakanlığı’nın aldığı yeni kararla E-Reçetem sistemine beş dilin daha eklenmesi ve bu dillerin ülke genelinde büyük bir çoğunluğa hitap etmediğine vurgu yapıldı. Konuşan kişi sayısı dikkate alındığında Kürtçe’nin de sistemde tanınması gerekliliği konuşuldu. Geçtiğimiz günlerde E-Reçetem sistemine İngilizce, Almanca, Arapça, Fransızca ve Rusça eklenmişti.

 

KÜRTÇENİN SİSTEME DAHİL EDİLMEMESİ BÜYÜK BİR EKSİKLİKTİR

 

Sağlık Bakanlığının yaptığı uygulama ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Ramanlı, “Türkiye’ de yaşayan ve Türkiye’nin asli kurucuları arasında olan Kürtlerin dili olan Kürtçe’nin sisteme dahil edilmemesi büyük bir eksikliktir. Özellikle Kürtçe’nin yoğun bir şekilde konuşulduğu ülkemizde Kürtlerin daha kolay ve rahat bir hizmet almalarının sağlanması lazım.” ifadelerini kullandı.

 

KÜRT DİLİNİN OKULLARDA ÖĞRETİLMESİ LAZIM

Kürt Dili ve Edebiyatı mezunlarının atanmaması sebebiyle bölümün tercih sıralamasında en altlara düştüğünü belirten Temel, “Kürt dilinin okullarda öğretilmesi lazım. Çocuklarımızın seçmeli Kürtçe dersi konusunda teşvik edilmesini istiyoruz. Bunlar olmadığı için Kürt Dili ve Edebiyatı bölümü tercih edilmiyor. Böyle giderse bölüm yeterli başvuru sayısı elde edemediği için kapanabilir.” şeklinde konuştu.

 

Dil, Kültür ve edebiyat konularında yapılan fikir alışverişinden sonra yeni dönemde yapılabileceklerin istişare edilmesini isteyen Ramanlı, Ehmedê Xanî İnanç ve Kültür Derneği başkan ve üyeleri ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

Ziyarete HÜDA PAR Batman Merkez İlçe Başkanı Şerif Durmaz ve parti üyeleri katıldı. MEHMET TAHİR AKGÜL

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
RAMANLI KÖY KÖY DOLAŞIYOR

HÜDA PAR Batman Milletvekili Serkan Ramanlı köy ziyaretleri kapsamında Hasankeyf köylerini ziyaret ederek halkın sorun ve taleplerini dinledi.

GIDA DENETİMLERİ SÜRÜYOR

Tarım İl Müdürlüğü Gıda ve Yem Şubesi bünyesinde kurulan gıda denetim ekipleri ile ilimizde kayıtlı yaklaşık 2450 Gıda İşletmesinde yapılan denetimler devam ediyor.

YAPICIOĞLU; “EĞİTİM DEVRİMİNE İHTİYACIMIZ VAR”

Batmanlı Siyasetçi, HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, "Mutlaka müfredatımızı sil baştan gözden geçirecek bir eğitim devrimine ihtiyacımız var. Biz önce insan yetiştirmeliyiz." dedi.

Nasıroğlu’ndan Halk Eğitim Merkezine Ziyaret

Milletvekili Ferhat Nasıroğlu, yeni eğitim binasına taşınan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünü denetleyip yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Valilik Dolandırıcılara Karşı Uyardı

Valilik, mülki idare amirleri adına para talebinde bulunarak vatandaşları dolandırmak isteyenlere karşı uyarıda bulundu.

İL TEMSİLCİLİĞİ DART TURNUVASI

TBBDF (Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonu) Batman İl Temsilciliği Dart Turnuvası’nı gerçekleştirdi.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.