Anız Yangınlarına Ceza Uyarısı

Anız Yangınlarına Ceza Uyarısı

ABONE OL
Haziran 24, 2024 11:40
Anız Yangınlarına Ceza Uyarısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Batman Tarım İl Müdürlüğü, anız yakılmasıyla ilgili uyarılarda bulundu. İl Müdürlüğü ayrıca anız yakanlara yönelik olarak idari para cezası uygulayacağını duyurdu.

Bölgenin önde gelen gündem maddesini oluşturan anız yangınlarıyla ilgili Tarım İl Müdürlüğü açıklamalarda bulunarak vatandaşlara uyarılarda bulundu. Yapılan açıklamada; “Anız yangınlarının ortaya çıkardığı kül, partikül, karbonmonoksit vb. gibi zehirli dumanlar; soluduğumuz havayı, korkunç boyutlarda kirletip, insan sağlığını doğrudan tehdit etmektedir. Özellikle çocuk ve yaşlılarda solunum yollarının tıkanmasına sebep olmaktadır. Astım, Bronşit ve Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) olanlarda bu durum daha ağır sağlık sorunlarına yol açmaktadır.” denildi.

Anız yakarak yok edilen her canlının, Allah katında hesabının sorulacağı hatırlatılan açıklamada; “Tüm bunlarla birlikte Anız yakmanın dinimizde de yeri yoktur. Cenab-ı Allah İnsanlara, Hayvanlara, Çevreye ve Tabiata zarar veren her fiili ve eylemi haram kılmıştır. Anız yakarak yok edilen her canlının, Allah katında hesabının sorulacağının unutulmaması gerekir. Allah’ın kesin olarak yasakladığı bazı kötülükler vardır ki, zararları sınırlı değil ve fazlasıyladır. İnsana, çeşitli canlı varlıklara ve çevreye sirayet etmektedir. Bu kötülüklerden biri de Anız yakmaktır.” İfadeleri kullanıldı.

Açıklamanın devamında ise şu ifadeler kullanıldı; “Ülkemiz genelinde olduğu gibi İlimizde de ürün hasadından sonra anızların yakılması çevre ve toplum sağlığı, kamu düzeni, halkın güvenliği ve esenliği ile kamu malları üzerindeki olumsuz etkileri önlemek için İlimizde anız yakılması yasaklanmıştır… Anız yakanlar 5 yıl süre ile tarımsal desteklemelerden men edileceklerdir. Anız yakanlara 2024 yılında her dekar için 1.933,95 TL idari para cezası verilir.” MEHMET MİKYAS

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.