Anız Yangınlarına Karşı Tedbirler Masaya Yatırıldı

Anız Yangınlarına Karşı Tedbirler Masaya Yatırıldı

ABONE OL
Haziran 5, 2024 14:10
Anız Yangınlarına Karşı Tedbirler Masaya Yatırıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tahıl ve hububat tarımında hasat mevsiminin geldiği bu günlerde ortaya çıkabilecek sorunları önceden önlemek amacıyla anız yangınları ile mücadele eylem planı toplantısı gerçekleştirildi.

Tarımsal üretimin kaynağı olan toprağın biyolojik, kimyasal ve fiziksel yapısının ve çevrenin korunarak, doğal denge içerisinde toprak verimliliğinin sürdürülebilirliği ve hasadı müteakip toprağın yapısına, çevre ve insan sağlığına zarar veren anız yangınlarının önlenmesi için gerekli tedbirleri almak amacıyla, Batman ili mülki hudutları dâhilinde; anız yangınları ile mücadelede yürütülecek çalışmalar Vali Yardımcısı Mustafa Caner Culukar başkanlığında yapılan “Anız yangınları ile Mücadele Eylem Planı Toplantısında” masaya yatırıldı.

Batman İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aydın tarafından anız yangınları ile mücadele kapsamında yürütülen faaliyetlere ilişkin yapılan bilgilendirme sunumunun ardından, alınacak önlemler ve kurumlar arasında yapılacak iş birliği faaliyetleri görüşüldü.

Sunumun ardından konuşan Vali Yardımcısı Culukar, anız yangınları ile mücadelede kurumlar arası iş birliğinin önemine vurgu yaparak, “Anız Yangınlarının Önlenmesi ve Denetim Hizmetleri ile Biçerdöver Kontrol ve Denetim Hizmetleri Valilik Genel Emri” doğrultusunda cezai müeyyidelerin en üst sınırda uygulanacağını ifade etti.

Toplantıya; İl Özel İdare Genel Sekreteri, Tarım ve Orman İl Müdürü, İl Emniyet Müdür Yardımcısı, İl Jandarman Komutan Yardımcısı, Ziraat Odası Başkanı ve ilgili tüm kamu kurum yöneticileri katıldı.

Anız yangınlarına karşı kararlar alındı

Toplantıda, “Anız Yangınlarının Önlenmesi ve Denetim Hizmetleri ile Biçerdöver Kontrol ve Denetim Hizmetleri Valilik Genel Emri”ne aykırı hareket edenler hakkında;

“Emre aykırı hareket edenlere veya uymayanlara, biçerdöver sahipleri ve biçerdöver operatörlerin her birine ihlal edilen her bir fiil için ayrı ayrı olmak üzere davranışları başka bir suç oluşturmuyorsa 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 32. maddesi uyarınca 2.052,00 TL idari para cezası uygulanır. Kimliğini bildirmeyen veya yanlış bildirenler hakkında ise 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 40. maddesi uyarınca 977 TL idari para cezası uygulanır.

Anız yakanlar ile ilgili olarak; 2872 Sayılı Çevre Kanunu’nun 20. maddesine dayanılarak 2024 yılında Kanuna aykırılık halinde uygulanacak idari para cezaları, 28 Aralık 2023 tarih ve 32413 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan (2024/1) no’lu “2872 saylı Çevre Kanunu uyarınca Verilecek İdari Para Cezalarına İlişkin Tebliğ” ile yeniden değerleme oranları dikkate alınarak güncellenmiş olup, 2872 Sayılı Çevre Kanununun 20. maddesinin (l) bendi uyarınca “Bu Kanunun Ek – 1. maddesinin (c) bendine aykırı olarak anız yakanlara 2024 yılında her dekar için 386,79 TL idari para cezası verilir” hükmü ile “Anız yakma fiilinin orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskûn mahallerde işlenmesi durumunda ceza beş kat arttırılıp, 1933,95 TL olarak uygulanır” hükmü yer almaktadır. Yasaklara uymayanlar hakkında 2872 Sayılı Çevre Kanunu’nun ilgili hükümleri doğrultusunda cezai işlem uygulanacaktır.” kararları alındı. HABER BÜLTENİ

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.