BATMAN KENDİ HASTALARININ KAN İHTİYACINI KARŞILAYAMIYOR

BATMAN KENDİ HASTALARININ KAN İHTİYACINI KARŞILAYAMIYOR

ABONE OL
Haziran 1, 2024 10:36
BATMAN KENDİ HASTALARININ KAN İHTİYACINI KARŞILAYAMIYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kan bağışının yeterli düzeyde olmadığını belirten Kızılay Batman Şube Başkanı Davut OKÇU, Batman hastanelerinde tedavi gören hastaların kan ihtiyacının karşılanamadığını söyledi.

Kan bağışı çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Okçu, “Kızılay, bütün vatandaşlarımızın kan ihtiyacını karşılamakla sorumlu ve yetkilidir. Ülkemizin dört bir yanındaki 18 Bölge Kan Merkezi ve 69 Kan Bağışı Merkezi ile hizmet yürütülmektedir. Bu itibarla sorumlu olduğu 1.156 hastanenin kan ve kan ürünleri ihtiyacını 365 gün kesintisiz karşılamaya gayret göstermektedir.” İfadelerini kullandı.

GEÇEN RAMAZAN AYINDA KAN BAĞIŞINDA CİDDİ DÜŞÜŞ YAŞANDI

Bu yıl Ramazan ayında kan bağışında ciddi bir düşüş yaşandığını vurgulayan Okçu, “Ne var ki, Türkiye’de her yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan ayında kan bağışı oranlarında ciddi düşüş yaşanmıştır. Özellikle depremin ardından Kızılay’ın ulusal kan bağışı çağrısı sonrası stoklar istenilen seviyelere gelirken, Ramazan ayında kan bağışı oranlarında ciddi düşüş yaşanmıştır. Oysa Ramazan ayında da hastanelerin kan ihtiyaçları aynı oranda devam etmekte ve kana ihtiyaç duyulan hasta sayısı azalmamaktadır.” Dedi.

İLİMİZDEKİ HASTALAR İÇİN SÜREKLİ DIŞARDAN KAN TALEP EDİLİYOR

Batman’da tedavi gören hastaların kan ihtiyacının karşılanamadığını söyleyen Okçu, “Batman hastanelerinde tedavi gören hastalarımızın kan ihtiyacı mahallinde karşılanamamaktadır. Bu nedenle sürekli olarak ulusal kan stoklarından talepte bulunulmaktadır. İlimizde faaliyet göstermekte olan STK, Siyasi Parti, Meslek Kuruluşları ve Kamu Kuruluşları ile hemşerilerimizi kan bağışında bulunmaya davet ediyoruz. Zira kan, hammaddesi sadece insan olan sürekli bir ihtiyaçtır ve birbirimize muhtacız. Şüphesiz kan bağışlamak can kurtarmaktır ve birbirimize candan bağlıyız.” İfadelerini kullandı.

HAMDULLAH KARADAŞ

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.