Batman’da Tandır Kültürü

Batman’da Tandır Kültürü

ABONE OL
Haziran 22, 2024 11:11
Batman’da Tandır Kültürü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bölgenin lezzet sırrı olan “tandır kültürü”, yüzyıllardır süregelen bir lezzet geleneği olarak devam ediyor.

Batman’ın zengin kültür mozaiği, sadece tarihi ve doğal güzellikleriyle değil, aynı zamanda benzersiz bir mutfak kültürüyle de öne çıkıyor. Bölgenin gizli lezzet sırrı olan “tandır kültürü”, yüzyıllardır süregelen bir geleneği ve damaklarda unutulmaz izler bırakan lezzetleri barındırıyor.

Tandır Yaparak Sekiz Çocuk Geçindiriyor

Batmanlı tandır ustası haftada 5 tandır yaparak 8 çocuğunu geçindirdiğini belirtti.

Tandır ustası eski usulle yaptıkları tandırlara hala rağbetin olduğunu belirterek, “Tandır yapımında kullanılan çamurun içine koyun kılı koyup karıştırıyoruz. 10 yıldır tandır yapıyoruz. Yılda 150 civarında tandır yapıyoruz. Özel olarak sipariş verende var yaptıklarımızı alanlarda var. Beşer beşer yapıyoruz. Önce temelini oluşturuyoruz. Elle yavaş yavaş yükseltmeye başlıyoruz. Sertleştikçe üzerine çamurdan yaptığımız balçıkla yükseltmeye devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Her Çamurdan Tandır Yapılmıyor”

Beş tandırın bir hafta içinde bitirdiklerini aktaran Tandır Ustası, “Çok zorluğu var. Güneşin önünde yapıyoruz, sürekli çamurla uğraşıyoruz çok zor. Tanesini 3 bin liradan satıyoruz. Her çamurdan tandır yapılmıyor. Özel olarak bu çamuru Ünlüce (Candere) köyünden traktör ile getiriyoruz. Köyden getirdiğimiz bir traktör kumu 3 bin liraya alıyoruz. Bir römork topraktan 10 tane tandır çıkıyor.” dedi.

“Ailecek Tandır İşi ile Geçiniyoruz”

Konuşmasının sonunda Usta, “Eşim ve çocuklarım ile birlikte tandır işi yapıyoruz. Evimizin bahçesinde çamurumuzu yoğuruyoruz. El birliği ile her hafta bir aksilik çıkmazsa 5 tane tandır yapabiliyoruz. Okul okuyan çocuklarımın, evimin rızkını bu işle yapıyorum. 8 çocuğum var.” ifadelerini kullandı. MEHMET MİKYAS

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.