Batman’ın En Büyük Sorunları Uyuşturucu ve İşsizlik

Batman’ın En Büyük Sorunları Uyuşturucu ve İşsizlik

ABONE OL
Mayıs 26, 2024 17:43
Batman’ın En Büyük Sorunları Uyuşturucu ve İşsizlik
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Muhabirimizin mikrofonuna konuşan Batmanlılar, ilin en büyük sorununun uyuşturucu, işsizlik ve ulaşım olduğunu söylediler.

Batman, son yıllarda ciddi toplumsal ve ekonomik sorunlarla karşı karşıya. Şehrin farklı kesimlerinden vatandaşların görüşleri, Batman’ın en büyük sorunlarının başında uyuşturucu, işsizlik ve ulaşımın gelmesi yönünde.

Batman’da uyuşturucu, özellikle gençler arasında hızla yayılıyor ve çeşitli suçların başlıca sebebi olarak görülüyor. Yusuf Ünsal, uyuşturucunun hırsızlık ve fuhuş gibi suçların artmasına yol açtığını belirterek, “Uyuşturucuya başlamanın en büyük sebebi de esrardır. Esrar içe içe kafayı bulamayanlar kendini farklı maddelere atıyor. Onlara para yetmediği içinde hırsızlığa başlıyor,” diyerek sorunun kökenine dikkat çekiyor.

Sabahattin Çiçek de benzer şekilde, uyuşturucunun şehrin en büyük sorunlarından biri olduğunu vurguluyor. Çiçek, belediye ve emniyetin bu konuda birlikte çalışarak çözüm üretmesi gerektiğini savunarak, “Belediye, emniyet beraber el ele bu sorunu çözmesi gerekiyor. Uyuşturucu olduğu zaman, hırsızlık, gasp oluyor.” dedi.

Gençler arasında özentilik, uyuşturucu kullanımını artıran önemli faktörlerden biri olarak öne çıkıyor. Yusuf Ünsal, gençlerin çevrelerindeki kişilere ve izledikleri filmlere özenerek uyuşturucuya başladığını belirtiyor. Ünsal, yetkililerin uyuşturucu meselesine daha fazla zaman ayırması gerektiğini şu şekilde ifade ediyor: “Özendikleri filmlerin, mahalledeki ağabeylerine özeniyorlar. Büyüklerinin etkisinde çok kalıyorlar. Büyüklerinden ne görseler onlarda onu yapmaya çalışıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Şehmuz Aslan, Batman’daki işsizliğin gençler arasında büyük bir sorun olduğunu belirtti. İş bulamayan gençlerin kötü yollara başvurduğunu ifade eden Aslan, “İşsizlik sorununa çözüm bulunması gerekiyor. İş arayıp ta bulamayan gençlerimiz kötü yollara başvuruyor. Bu hal bizi ve aileleri çok zor durumda bırakıyor. Bu durumdan dolayı şikayetçiyiz.” diye konuştu.

Meryem Aslan, Batman’daki ulaşım sorunlarının günlük yaşamı olumsuz etkilediğini aktararak, “Şehrimizin alt yapısı yok. Ulaşım çok kötü. Minibüsler çok geç geliyor, tıklım tıklım dolu oluyorlar ve bizi almıyorlar. Bebek arabaları ile olduğumuz için bizi almıyorlar. Özellikle ulaşımda Sarı Başlık ve Beyaz Başlık hatları çok sıkıntı çıkarıyorlar. Dolu olduklarında almıyorlar, çok geç geliyorlar. Kentin geliştirilmesi gerekiyor. Minibüslerin geç gelmesi, dolu olması ve bebek arabası olan aileleri almamaları, ulaşımı zorlaştıran temel sorunlar arasında yer alıyor.” diyerek bu sorunların altını çizdi.

Batmanlılar, şehrin sorunlarının çözümü için yetkililerin daha fazla çaba göstermesi gerektiğini belirtiyor. Yusuf Ünsal, uyuşturucu ile mücadele için yetkililerin daha fazla zaman ayırması gerektiğini vurgularken, Sabahattin Çiçek belediye ve emniyetin ortak çalışmasının önemini ifade ediyor. Şehmuz Aslan ise işsizlik sorununa acil çözümler bulunması gerektiğini söyledi.

Bu kapsamlı sorunların çözümü için Batman halkı, yetkililere seslenerek acil ve etkili adımlar atılmasını talep ediyor. Uyuşturucu ile mücadele, işsizlik sorununa çözüm bulma ve ulaşım altyapısının iyileştirilmesi, Batman’ın geleceği için kritik önem taşıyor. MEHMET TAHİR AKGÜL

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.