Batman’ın Sebze İhtiyacının Yüzde 70’ini Balpınar Karşılıyor

Batman’ın Sebze İhtiyacının Yüzde 70’ini Balpınar Karşılıyor

ABONE OL
Haziran 24, 2024 11:48
Batman’ın Sebze İhtiyacının Yüzde 70’ini Balpınar Karşılıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Balpınar Belediye Başkanı İmadeddin Ekmiş, Balpınar’ın gelişmesi için tarım kooperatifi kurulması ve Güneş Enerji Santrali (GES) projesinin hayata geçirilmesi gerektiğini ve Batman’ın Sebze İhtiyacının Yüzde 70’ini Balpınar karşılamadığını söyledi.

Balpınar’ın Batman’ın sebze ihtiyacının yüzde 70’ini karşıladığını vurgulayan Ekmiş, “Batman’da sebze ihtiyacının yüzde 70’ini Balpınar karşılıyor. Bu alanda daha da gelişmek için kooperatif kurmak için çalışmalarımız var. Belediyenin gelirleri zor bela kendi giderlerini karşılıyor. Yeterli kaynağımız yok. Kooperatif kurmak ve kaynak oluşturabilecek projeler yapmaya çalışıyoruz. Ayrıca bazı makine ve aletleri de getirmeye çalışıyoruz.” diye konuştu.

Ekmiş, kooperatif kurulmasıyla seracılıkla uğraşan çiftçilerin gübre ve ilaç gibi ihtiyaçlarının karşılanabileceğini ve bu sayede çiftçilerin rahat edebileceği gibi belediyenin de gelirlerinin artabileceğini söyledi. Ekmiş, kooperatif kurulması için çalışmaların devam ettiğini ve yakın zamanda bu projenin hayata geçirileceğini kaydetti.

Ekmiş, Balpınar’da GES projesinin de hayata geçirileceğini söyledi. Belediyenin 450 bin liralık elektrik gideri olduğunu belirten Ekmiş, “GES ile bu gideri sıfıra indirebiliriz. Güneş enerji sistemi yapılabilseydi belediyeye büyük bir katkı sağlayacaktır. Şu anda başvurular için evraklarımızı hazırladık. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’na sunacağız. Hedefimiz 1 MGW gibi bir kurulu enerji santrali elde etmek. Bakalım enerji bakanlığı kabul ederse projemizi beldemiz için de büyük bir gelişme olacak. Avrupa Birliği de bu konularda destek veriyor. GES projesini hayata geçirmek için çalışmaya devam ediyoruz.” dedi.

Ekmiş, Balpınar’ın altyapısının iyi olduğunu, ancak bir mahallede kot kurtarmadığı için altyapı sıkıntısı yaşandığını da söyleyen Ekmiş, “Beldemizin altyapısı iyi. Beldemiz dört mahalleden oluşuyor. Yeni mahalle, Seyrantepe, Yeniköy ve Segirkan diye dörde ayrılmış. Bu dört mahalleden üçünün altyapısı iyi bir tanesi sıkıntılı. İyi olmayan ise kotası kurtarmadığı için. Barajla seviyesi bir olmuş. Segirkan’ın altyapısı ile Batman çayının seviyesi bir oldu. Baraj suyu yükseldiğinde bu sıkıntı yaşanıyor. Bu sıkıntının giderilmesi de biraz zor. Çünkü kot kurtarmadığı için sıkıntılı. Baraj suları ilk yükseldiğinde beldeye kadar dayanmıştı. Hatta su yükselmesinden dolayı birkaç evde hasar meydana geldi. Bu konu ile ilgili şu an yapabileceğimiz pek bir şey yok.  Geçen günlerde bu sorun ile ilgili haritacıları getirdik. Araştırdık bu sorunun çözümü için en az yüzde 2 veya 3’lük bir meylin olması lazım. Öyle bir imkanımız da yok. Onun dışında altyapı konusunda bir sıkıntımız yok. Altyapı daha önce yapılmış. Yaklaşık 15 sene önce yapılmış. Yaz aylarında biraz su sıkıntımız var. Kaçak bahçe sulayan var. Şimdi onu gidermeye çalışıyoruz. Şu anda 400 metrelik bir kuyu kazdık. Suya ulaştık. Sağlık il müdürlüğüne gönderdiğimiz su numunesinin tahlillerini bekliyoruz. Rabbim bizi insanlara mahcup ettirmesin. Allah’tan duamız budur. Onlara verdiğimiz sözleri tutmayı nasip etsin.” dedi.

Balpınar’da istihdam alanı oluşturulması gerektiğini de ifade eden Ekmiş, maddi durumu iyi olan hemşerileri istihdam alanı oluşturmaları için Balpınar’a yatırım yapmaya çağırdı. Ekmiş, yatırımcılara arsa tahsisi yapacaklarını ve yatırımcılara her türlü desteği vereceklerini kaydetti.

Balpınar’ın nüfusunun çok genç olduğunu ve gençlerin yüzde 40’ının Batman’da tekstilde çalıştığını söyleyen Ekmiş, Balpınar’da tekstil kenti oluşturmak için çalışmaların devam ettiğini ve bu sayede gençlerin iş bulma sorununun da çözüleceğini ifade etti. MEHMET MİKYAS

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.