ÇOCUKLARIMIZIN AHİRET VE DÜNYA MUTLULUĞUNU DÜŞÜNMELİYİZ

ÇOCUKLARIMIZIN AHİRET VE DÜNYA MUTLULUĞUNU DÜŞÜNMELİYİZ

ABONE OL
Haziran 27, 2024 10:53
ÇOCUKLARIMIZIN AHİRET VE DÜNYA MUTLULUĞUNU DÜŞÜNMELİYİZ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Anne ve babaların çocuklarının sadece maddi geleceklerini değil manevi geleceklerini de düşünmeleri gerektiğini belirten Molla Salih Şimşek, “Çocuklarımızın dünya ve ahiret mutluluklarını düşünmeliyiz.” dedi.

Molla Salih Şimşek, İslam’da anne ve babaların çocukları üzerindeki hakları ve çocukların anne ve babaları üzerindeki sorumluluklarının neler olduğu hakkında açıklamalarda bulundu.

İslam dininin çocuğun anne ve babaları üzerinde, anne ve babaların çocukları üzerindeki konulara çok derin bir şekilde temas ettiğini belirten Şimşek, “İlk olarak anne ve baba hakkını söylersek, çocuğun anne ve babasını incitmemesi, onları dinlemesi, onlara güzel bir şekilde davranması gerekir. Çocuklar ayette de belirtildiği üzere anne ve babalarına ‘öf’ bile dememesi gerekir. Ayrıca onlara eziyet etmemesi, sözlerinden de çıkmaması gerekir.

Çocuklar, anne ve babalarının gayri meşru ve haram olmayan şeylerin dışındaki bütün isteklerine imkânı nispetinde uyması, onların onurunu ve şahsiyetini zedeleyecek şeylerden uzak durması gerekir.” dedi.

“ÇOCUKLAR ANNE VE BABALARINI DİNLEMELİ”

Çocukların anne ve babalarını asla üzmemesi gerektiğini ifade eden Şimşek, “Çocuklar hoşuna gitmese, hikmetini anlamasa bile anne ve babasını dinlemesi gerekiyor. Çünkü anne ve babalar tecrübelidir. Çocuklarının kötülüğünü istemezler. Belki çocuklarının göremediği, fark edemediği hususları kendi tecrübelerinden fark ederek onların önüne bazı engeller, setler koyarlar. Bunu anlayışla karşılamamız gerekiyor.” diye konuştu.

“ÇOCUKLARA İLK OLARAK GÜZEL BİR İSİM VERİLMELİ”

Çocuklarının da anne ve babaları üzerinde haklarının olduğuna işaret eden Şimşek, “İslam buna da temas etmiş. Birincisi anne ve babaların çocuklarına güzel bir isim vermesi, onlara güzel bir İslami terbiye vermesi, helal kazançla karınlarının doyurulması, 2 yıla kadar bebekken anne sütünün verilmesi gerekiyor ki bugün tıpta bunun ne kadar faydalı olduğunu ifade ediyor.” ifadelerini kullandı.

“İSLAM’IN ÖNGÖRDÜĞÜ HAKLARI VERMEMİZ GEREKİYOR”

Şimşek, şöyle devam etti: “Anne ve babalar çocuklarına gerekli zanaat, bazı mesleki eğitimler vermesi gerekir. Mümkünse iyi bir eğitim almasının sağlanması çocuğun anne ve babasının üzerindeki haklarındandır. Güzel bir terbiye alması, at biniciliği, okçuluk gibi Peygamber Efendimizin söylediği şekilde bunlar çocuklara öğretilmesi gerekiyor. Anne ve babalar sadece madde, karnını doyurma boyutu ile değil çocuklarına manevi anlamda da iyi bir terbiye, eğitim almasının sağlanması gerekiyor. Sadece bu dünyayla sınırlı değil, bizim ahiret boyutu vardır bu hayatımızın. Dolayısıyla bu gözle bakıp İslam’ın öngördüğü hakları vermemiz gerekiyor. Bir çocuk olarak da anne ve babamıza karşı yine İslam’ın öngördüğü haklar çerçevesinde sorumlulukları yerine getirmemiz gerekiyor.” MEHMET TAHİR AKGÜL

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r