DOĞAN; “REKOLTE BEKLENTİMİZ 250 BİN TON”

DOĞAN; “REKOLTE BEKLENTİMİZ 250 BİN TON”

ABONE OL
Mayıs 21, 2024 14:47
DOĞAN; “REKOLTE BEKLENTİMİZ 250 BİN TON”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yağışların tahminlerin çok üstünde yağması nedeniyle Batman’da bu sene buğdayda yüksek bir rekolte beklenirken gözler buğdayın taban fiyatına çevrildi.

Batman’da çiftçiler buğday hasadı için hazırlık yapıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Batman Şube Başkanı Ebubekir Doğan, yaptığı açıklamada, yaklaşık 25-20 gün içerisinde buğday hasadının başlayacağını söyledi.

Üreticilerin şu an için yüzlerinin güldüğünü dile getiren Doğan, çiftçilerin beklentisinin buğdayın taban fiyatının en az 15 TL olduğunu ifade etti.

Bu sene bölgede yağışların iyi olması nedeniyle buğdayda ciddi bir rekolte beklediklerini belirten Doğan, iyi olan yıllarda Türkiye genelinde en fazla 24 milyon ton buğday rekoltesi aldıklarını aktardı.

Yağışların çiftçileri sevindirdiğini ifade eden Doğan, “Bu sene yağışların iyi olması nedeniyle buğdayda rekoltenin iyi olacağını tahmin ediyoruz. Batman’da 650-700 bin dönüm civarında buğday ekilişi söz konusudur. Batman’daki rekolte beklentimiz bu sene 250 bin ton civarındadır. Çünkü iyi bir verim bekliyoruz. Bu açıdan çiftçinin yüzü gülüyor.” dedi.

Çiftçilerin buğdayda iyi bir fiyat beklentisi içerisinde olduğunu dile getiren Doğan, “Türkiye’deki maliyetlerin, üretimin yükselmesi, hayat pahalılığı ister istemez üreticilerimizi de etkilemektedir. Bu sadece girdiler anlamında değil, yaşamsal alanda da çiftçinin kendi yaşamını idame ettirebilmesi anlamında da iyi bir fiyat elde etmelidir ki kâr marjı artsın.” diye konuştu.

Buğdayın taban fiyatının en az 15 TL olması gerektiğini aktaran Doğan, şöyle devam etti:

“Böyle bir fiyat beklentisi var. Çünkü üretim masrafları düşünüldüğünde, çiftçinin bir yılki emeği, döktüğü ter nedeniyle ton başına 15 bin TL fazla bir ücret değildir. 15-20 gün sonra buğday hasadını görmeye başlayacağız. Bereketli bir yıl bekliyoruz. Çiftçimizin tek beklentisi iyi bir fiyattır.” MEHMET TAHİR AKGÜL

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.