İŞLERİ DURGUN OLAN SOBACILAR DERTLİ

İŞLERİ DURGUN OLAN SOBACILAR DERTLİ

ABONE OL
Şubat 29, 2024 18:19
İŞLERİ DURGUN OLAN SOBACILAR DERTLİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Doğalgazın kenar mahallelere kadar gittiğini söyleyen odun, kömür sobası satıcısı esnaf, böyle giderse iki üç yıla kalmaz, mesleklerinin tarihe karışacağını belirtti.

Soba imalatçısı ve satıcısı esnaf işlerinin olmamasından şikayetçi. Doğalgazın artık kenar mahallelere kadar gittiğini belirten yılların soba imalatçısı ve satıcısı Cemil Akbaş, satışlarının yok denecek kadar az olduğunu söyledi. Artık sadece köylere çalıştıklarını belirten Akbaş, köylerde de bir defa soba alanın beş-on yıl boyunca aynı sobayı kullandığını, bundan ötürü köylerden de çok az sipariş aldıklarını ifade etti.

Uzun yıllardır bu mesleği yaptığını söyleyen Akbaş, “Hem ekonomik sıkıntılar hem de doğalgazın yaygınlaşması soba satışlarını oldukça düşürdü. Tek tük köylülere satış yapıyoruz. Bir de nadiren kenar mahallelerde oturanlara satıyoruz. Ama oradan da artık müşteri bulmakta zorlanıyoruz. Çünkü doğalgaz kenar mahallelere de ulaştı.” İfadelerini kullandı.

Sobacılık mesleğinin can çekiştiğini vurgulayan Akbaş, “3-4 yıla kadar sobacılık mesleğinin tarihe karışacağını düşünüyorum. Bir soba 10-15 yıl dayandığı için bu işte sirkülasyon da düşüktür. Soba fiyatları genel olarak geçen seneye yakındır. Sadece ana malzememiz olan sacın geçen yıllara göre fiyatının artmış olmasından ötürü bir miktar fark var. Ama bizim kazancımız satışların düşük olmasından dolayı geçen yıllara göre daha azdır.” Diye konuştu.

 Soba fiyatlarının geçen seneye göre çok artış göstermediğini belirten Akbaş, “Şu anda odun sobalarını 400 liradan 1.000 liraya kadar değişen fiyatlarda satıyoruz. Kömür sobaları ise 1.000 liradan başlayıp 3000 liraya kadar değişiyor. Farklı farklı modeller yapabiliyoruz. Kalitesine ve kullandığımız sac miktarına göre de fiyatlar değişiyor.” Dedi. MEHMET TAHİR AKGÜL

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.