“KÖYLERDE MEYVE, ŞEHİRDE SÜS AĞAÇLARI TERCİH EDİLİYOR”

“KÖYLERDE MEYVE, ŞEHİRDE SÜS AĞAÇLARI TERCİH EDİLİYOR”

ABONE OL
Haziran 5, 2024 13:57
“KÖYLERDE MEYVE, ŞEHİRDE SÜS AĞAÇLARI TERCİH EDİLİYOR”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Batman’da uzun zamandır fidan satışı yaptıklarını belirten Yahya Demir, Ilısu Barajı’nın etkisiyle artık mevsim sınırlaması olmadan satış yaptıklarını ve vatandaşların 12 ay boyunca ağaç ve çiçek dikebildiklerini ifade etti.

Eskiden sadece bahar aylarında satılan ağaçlar ve çiçekler, havaların yumuşamasıyla artık yıl boyunca satılabiliyor. Bu sayede vatandaşlar, istedikleri zaman ağaç ve çeşitli bitkiler alıp dikebiliyor.

Yaklaşık 20 yıldır fidan ve süs bitkileri satışı yaptığını ifade eden Yahya Demir, babasının Batman’da 50 yıl önce başlattığı mesleği devam ettirdiğini ve artık senenin 12 ayı boyunca satış yaptıklarını söyledi.

Ilısu Barajı’nın etkisiyle Batman’ın havasının artık ılımanlaştığını belirten fidan satıcısı Demir, “Eskiden fidan satışı, ocak şubat ayları gibi başlar; Nisan’ın sonu dedi mi, sezonu bitiriyorduk. Fakat geçen seneler içinde kazandığımız tecrübeler ile mevsim şartlarının iyileşmesiyle beraber artık biz ağaçları “tüplü” dediğimiz şekilde saksılıyoruz. Vatandaşlar bu saksılı ağaçları herhangi bir sıkıntı yaşamadan 12 ay boyunca dikebilirler. Eskiden bahar aylarında sattığımız ağaçların kökleri açıktı. Fidan, adeta uyku modunda iken satışı yapılırdı. Bu şekilde satılıp ekimi yapılırdı. Fakat şu anda ağaçların hepsi saksılı, toprağıyla birlikte olduğu için bu ağaçları ya da çiçekleri alıp ektikleri zaman, toprağıyla beraber saksıdan çıkarıp toprağını dağıtmadan gönül rahatlığıyla ekebilirler. Haliyle eskiden bahar aylarında sattığımız ağaçları çiçekleri, artık 12 ay boyunca satabiliyoruz. Vatandaşlarımız ağaç ve çeşitli bitkiler alıp istifade edebiliyorlar.” şeklinde konuştu.

“KÖYLERDE MEYVE, ŞEHİRDE SÜS AĞAÇLARI TERCİH EDİLİYOR”

Müşteri potansiyellerinin oldukça çeşitli olduğunu söyleyen Demir, “Şu anda bizim müşteri potansiyelimiz çok çeşitli. İlk müşteri grubumuz köylü vatandaşlar. Kırsalda yaşayan köylülerimizin aldığı ağaçlar daha çok meyve ağırlıklı. İkincisi bizim inşaat alanları ile ilgili çalıştığımız müşterilerimiz var. Yeni yapılan sitelerin, binaların çevre düzenlemesi ile ilgili bir müşteri kitlemiz var. Onların da daha çok tercih ettikleri; süs ağaçları ve gölge yapacak ağaçlar. Bir de kendi evinin balkonuna, terasına, iç mekanına koymak için çeşitli ürünler alan müşteri kitlemiz var. Bunlar da daha çok iç mekân ile balkon bitkilerini tercih ediyorlar. Haliyle bizim her türlü müşteri profiline göre ağacımız, bitkimiz mevcuttur. Bu şekilde de yıl boyunca satışlarımız devam ediyor.” dedi.

“BATMAN FISTIKTA GAZİANTEP VE SİİRT’İ GEÇECEK”

Batman’da fıstık ve zeytin yetiştiriciliğinin de arttığını söyleyen Demir, “Batman’da yetişebilecek olan bütün ağaçların biz burada satışını gerçekleştiriyoruz. Tabii en çok meyvelerden tercih edilen ve buranın iklimine daha çok uyum sağlayan meyveleri elma, armut, kayısı ve şeftali şeklinde sıralayabiliriz. Bunların yanında son 10 – 12 senedir fıstığa ciddi bir rağbet var. Fıstıkta neredeyse Gaziantep’i ve Siirt’i geçmek üzereyiz ki, ben geçeceğimize de inanıyorum. Artık fıstık Batman ile anılacak. Bunun yanında fıstıkla beraber zeytin ağaçları da bu aralar bayağı satılıyor.” ifadelerini kullandı.

Bu durumun altında yatan sebebin Ilısu Barajı olduğunu vurgulayan Demir, “Ilısu Barajı’ndan sonra Batman iklimi çok değişti. Eskiden 40-45 dereceye yakın sıcaklıklar görülürken artık barajdan sonra sıcaklar 8-10 derece düştü. Bunun yanında kışın daha önce yaşanan eksi dereceleri artık görmüyoruz. Batman ve çevresini Çukurova’dan ayran tek fark, narenciyenin yetişmemesiydi. Bunun sebebi de kışın eksi 15-20 dereceleri görmemizdi. Ama son yıllarda artık eksi dereceleri görmüyoruz. Eskiden narenciye türü dediğimiz ve süs amaçlı sattığımız limon, portakal, mandalina ağaçlarını biz burada kışın seraya alır, muhafaza ederdik. Fakat son 5-6 senedir barajın etkisiyle havaların eksik derecelere düşmemesi ile artık onları muhafaza etme gereği duymuyoruz. Bu ürünler artık Batman’da rahatlıkla yetişiyor ve ürün de veriyor. Tabii bu ürünler daha ticari amaçlı değerlendirilecek bir noktaya gelmiş değil. Bunun için daha çok erken.” şeklinde konuştu.

“ARTIK SASON VE HASANKEYF’TE FINDIKTAN DA VERİM ALINIYOR”

Sason ve Hasankeyf’te fındık ağaçlarının da meyve verdiğini ve verimlerinin beklenenden iyi olduğunu gözlemlediklerini belirten Demir, Batman’ın fındıkta da iyi bir noktaya geleceğine inanıyor.

Demir, “Batman’ın Sason ve Hasankeyf ilçelerine biz son yıllarda fındık ağacı da satıyoruz. Özellikle Hasankeyf’in su kenarında bulunan “Ber av” dediğimiz bölgede ve Sason’da fındık ağaçlarının meyve verdiğini ve verimlerinin beklenenden iyi olduğunu gözlemliyoruz. Dolayısıyla şöyle bir durum ortaya çıkıyor: Nasıl ki 10-15 sene önce bu bölgede fıstığın tutup tutmayacağı endişesi vardı, fakat şimdi Gaziantep ve Siirt’i geçirmek üzereyiz; fındıkta da Karadeniz’i geçebilmek mümkün olmaz ama Batman’ın fındıkta da iyi bir noktaya geleceğini düşünüyorum.” dedi. MEHMET MİKYAS

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.