KUDÜS VE FİLİSTİN KONULU KİTAPLARA İLGİ ÇOĞALDI

KUDÜS VE FİLİSTİN KONULU KİTAPLARA İLGİ ÇOĞALDI

ABONE OL
Mayıs 26, 2024 17:59
KUDÜS VE FİLİSTİN KONULU KİTAPLARA İLGİ ÇOĞALDI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gazze’de Siyonist işgale bir başkaldırı olarak başlayan Aksa Tufanı sekizinci ayına yaklaşırken, Batmanlı vatandaşların Kudüs meselesini anlatan, Filistin içerikli kitaplara ilgisinin arttığı gözleniyor.

Siyonist işgalcilerin durmak bilmeyen zulmüne karşı Hamas’ın başlattığı Aksa Tufanı 7 Ekim’den buyana sekizinci ayına yaklaşırken, Filistin’de yaşanan olaylar ve İsrail’in İslam coğrafyasındaki emellerini ve planlarını işleyen kitaplara ilgiyi arttırdı.

Batmanlı kitapseverler de son zamanlarda Filistin ve Kudüs ile ilgili kitaplara daha fazla ilgi göstermeye başladı. Bu durum, Batman’daki kitapçılarda gözlemlenebiliyor.

Osman Kaya isimli kitapevi sahibi, Batmanlıların Aksa Tufanı’ndan sonra Filistin ve Kudüs ile ilgili kitaplara daha fazla ilgi gösterdiğini söyledi. Kaya, “Filistin ve Kudüs ile ilgili kitaplara olan talep arttı. Özellikle Filistin tarihi ve Kudüs’ün önemi ile ilgili kitaplar daha çok tercih ediliyor. Bu durum, Batmanlıların Filistin ve Kudüs’e olan duyarlılığını gösteriyor” dedi.

Aksa Tufanı ile Filistin’de yaşanan zulmün daha da görünür hale geldiğini vurgulayan Kaya, “1948’den beri Kudüs eksenli yaşanan olaylar, dünyada 6 milyon Filistinlinin mülteci durumuna düşmesine sebep olmuştur. Bütün bu acılar Kudüs’ün ve çevresinin kimin idaresinde olacağı mücadelesinden çıkıyor. Kudüs bizim için neden önemli? Bunu iyi bilmemiz gerekiyor. Allah, Kudüs’ü mübarek kıldı. Kudüs, ilk kıblemiz ve Peygamber Efendimiz (Sallallahu Aleyhi Vesellem)’in ‘3 mübarek yer için yola çıkınız’ hadisinde yer almasıdır. Dolayısıyla Müslümanlar için Mescid-i Aksa ve Kudüs’ün önemi büyüktür. Kudüs, Allah Resulü’nün bize mirasıdır. Bunu çok iyi bilmemiz gerekiyor. İşte bu bilinci de en iyi şekilde tarihe ışık tutan kitaplardan öğreniyoruz. Hamdolsun bu bilinç, gün geçtikçe artıyor. Bunu, Filistin konulu kitapların satışından da müşahede edebiliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Cıvan Kaya isimli kitapçı da “Batmanlılar, Filistin ve Kudüs’te yaşanan olaylardan derinden etkilenmiş durumda. Bu durum, kitaplara olan ilgide de kendini gösteriyor. Batmanlılar, Filistin ve Kudüs ile ilgili kitaplar okuyarak bu konudaki bilgi birikimlerini artırmak istiyorlar.” diye konuştu.

Son zamanlarda gençlerin bu konudaki duyarlılıklarının arttığına işaret eden Kaya, “Müşteri kitlemizin günden güne gençleşmesini görmek bizi sevindiriyor. İslam dünyasında yaşanan olaylardan haberdar olmak ve tarihsel arka planını bilmek için kitaplar en iyi kaynak konumundadır.” şeklinde konuştu.

MEHMET TAHİR AKGÜL

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r