KURBAN’IN DERİSİNİ SATMAK CAİZ DEĞİL

KURBAN’IN DERİSİNİ SATMAK CAİZ DEĞİL

ABONE OL
Haziran 22, 2024 11:22
KURBAN’IN DERİSİNİ SATMAK CAİZ DEĞİL
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İlimizin tanınan alim ve kanaat önderlerinden Molla Enver Kılıçarslan, kurbanlık olarak kesilen hayvanların derisinin satılamayacağını ve kesim ücreti olarak kasaba verilemeyeceğini belirtti.

Batmanlı tanınan âlim Molla Enver Kılıçarslan, her kurban bayramında takışma konusu olan kurbanlık hayvanın derisi satılır mı konusuna açıklık getirdi.

Kılıçarslan yaptığı açıklamada, “”Kurbanlık olarak kesilen hayvanların derisi satılmaz ve kesim ücreti olarak kasaba verilmez. Bu durum Hazreti Peygamber’in (aleyhissalatu vesselam) hadisiyle nehyedilmiştir. Ebu Hureyre’den (radiyallahu anh) rivayet edildiğine göre Efendimiz ‘Kurban derisini satanın kurbanı yoktur’ (Hâkim, Müstedrek, II, 452, No: 3468) diye buyurmuştur. Yine bir başka hadiste Allah Resulü, kesim ücreti olarak deriyi vermeyi yasaklamıştır. Hazreti Ali (radiyallahu anh) şöyle der: Allah resulü (aleyhissalatu vesselam), bana kurbanın başında durmamı ve derisini dağıtmamı, kasaba (ücret olarak) vermememi emretti (Buhârî, Hac, 120, No: 1716; Müslim, Hac, 348, No: 1317).” İfadelerini kullandı.

Kılıçarslan şunları söyledi: “Kurban kesenin, kestiği hayvanın derisini sadaka olarak hayır kurumlarına vermesi daha faziletli olmakla birlikte kendisinin kullanması da caizdir. Rivayet edildiğine göre Hazreti Aişe validemiz kurban olarak kestiği hayvanın derisinden kendisine su kabı edinirdi (İbn Hanbel, el-Müsned XXXXI, 212, No: 24676).” HABER MERKEZİ

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.