MÜSİAD; “Milli Ekonomimiz İlk Çeyrekte Yüzde 5,7 Büyüdü”

MÜSİAD; “Milli Ekonomimiz İlk Çeyrekte Yüzde 5,7 Büyüdü”

ABONE OL
Haziran 4, 2024 15:32
MÜSİAD; “Milli Ekonomimiz İlk Çeyrekte Yüzde 5,7 Büyüdü”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), tarafından açıklanan dönemsel büyüme hakkında açıklamalarda bulunan MÜSİAD Başkanı İrfan Özdemir; “Milli Ekonomimiz İlk Çeyrekte Yüzde 5,7 Büyüdü” dedi.

Müstakil sanayici ve iş adamları derneği (MÜSİAD) Batman Şube

Başkanı İrfan Özdemir Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), tarafından açıklanan dönemsel büyüme hakkında açıklamalarda bulundu.

2023 yılında göstermiş olduğu büyüme performansı ile pozitif ayrışan Türkiye ekonomisi 2024 yılının ilk çeyreğinde %5,7 oranında büyüyerek başarısını sürdürdüğünü söyleyen Müstakil sanayici ve iş adamları derneği (MÜSİAD) Batman Şube Başkanı İrfan Özdemir, “Böylece iklim değişikliği, salgın hastalıklar, finansal ve ekonomik şoklar ve savaşların gölgesinde geçen son 15 çeyrek boyunca aralıksız büyüme kaydeden Türkiye ekonomisi pozitif büyümeye devam etti. Türkiye’nin söz konusu büyüme oranıyla G20 ülkeleri içerisinde 1 sırada yer aldığı bu dönemde öncü ekonomilerden Çin %5.3 ABD %2.9 Fransa ekonomisi %1.1 avro bölgesi %0.4 İngiltere ise yalnız %0.2 büyürken Almanya ve Japonya ekonomisi ise yüzde 0.2 küçülmüştür. Bu çerçevede milli ekonomimizin ilk çeyrekte yüzde 5.7 oranında büyümüş olması takdiri hak eden bir gelişme olmuştur. Daha önce de ifade ettiğimiz gibi önümüzdeki 4 senelik seçimsiz takvim ekonomiye odaklanmak için oldukça önemli bir fırsattır. Fiyat istikrarının sağlanması kalıcı ve düşük enflasyon cari açığın sürdürülebilir bir şekilde azaltılması ve milli disiplinin hedeflerimize yönelik adımlarımızı daha sağlam atmalıdır.” dedi.

Açıklamasının devamında Özdemir, “MÜSİAD olarak yılın ilk çeyreğine ilişkin büyüme oranının 2024 yılının geneli için çok büyük bir motivasyon kaynağı olacağına inanıyoruz, Türkiye ekonomisinin üretim ihracat ve istihdam odaklı büyüme sürecinin devam edeceğine olan inancımız tamdır.” dedi. HABER BÜLTENİ

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.