Öğrencilere Dalgıçlık ve İtfaiyecilik Meslekleri Anlatıldı

Öğrencilere Dalgıçlık ve İtfaiyecilik Meslekleri Anlatıldı

ABONE OL
Haziran 1, 2024 10:06
Öğrencilere Dalgıçlık ve İtfaiyecilik Meslekleri Anlatıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Atatürk İlkokulu öğrencileri, “Meslekleri Öğreniyorum” teması kapsamında Batman Belediyesi personellerinden dalgıçlık ve itfaiyecilik meslekleri hakkında bilgi aldı.

Milli Eğitim Bakanlığı müfredat programında bulunan Hayat Bilgisi dersinde yer alan “Meslekleri Öğreniyorum” teması ve meslekleri tanıma etkinlikleri kapsamında Batman Belediyesi personellerinden dalgıçlık ve itfaiyecilik meslekleri hakkında bilgi aldı.

Öğrencilere meslekleri yaşatarak öğretmeyi hedeflediklerini kaydeden sınıf öğretmeni Siraç Akçay, bu konuda kendilerine destek veren Batman Belediyesi İtfaiye personeli Dalgıç Hasan Tekin ve İtfaiye çavuşu Murat Şahin’e teşekkür etti

Akçay, “Robin Argeş Tekin öğrencimizin velisi olan Batman Belediyesi İtfaiye personeli Dalgıç Hasan Tekin ve İtfaiye çavuşu Murat Şahin taleplerimizi yerine getirerek dalgıçlık ve itfaiyecilik mesleklerini hakkında bilgi verdiler. Daha sonra öğrencilere getirilen meslek elbiselerini giydirdiler. Kendilerine emekleri için teşekkür ederiz. Bu güzel ve anlamlı etkinliğe vesile oldular.” dedi.

Öğrencilere havaların ısınmasıyla birlikte baraj, gölet, sel kapanı, regülatör, sulama kanalı gibi su depolama ve iletim tesislerine serinlemek ve yüzmek için girilmemesini gerektiğini anlatan Batman Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü personeli Dalgıç Hasan Tekin, “Su depolama ve iletim tesisleri yüzmek ve serinlemek için son derece uygunsuz tesisler olup bu tesislere girilmesi ölümcül neticeler doğurabilir.” dedi. Mesleklerinin zorluklarını anlatan Tekin, öğrencilerin merak ettikleri soruları yanıtladı.

Sınıf Öğretmeni Siraç Akçay da baraj ve kanallarda serinlemek isteyen insanlarımızın yüzme merakının hayati tehlike oluşturduğunu, bu tehlikenin önüne geçmek için muhakkak yüzmeyi iyi öğrenmek gerektiğini, gerekirse yüzme kurslarına kayıt yapılması uyarısında bulundu. Öğrencilere regülatör, baraj, kanal ve göletlerin yüzme amaçlı yapılmadığını, buralarda yüzmenin tehlikeli ve yasak olduğu konusunda öğrencileri bilgilendirdi.

Batman Belediyesi İtfaiye müdürlüğü personeli itfaiye çavuşu Hasan Şahin de söyleyişte yangının oluşumu, nedenleri ve zararları, yangın esnasında doğru hareket tarzı ile yangın tedbirleri ve 112 acil ihbar hattı hizmetleri başta olmak üzere çeşitli konular hakkında bilgiler verdi. Özellikle acil durumda yapılması gerekenler, tahliye ve toplanma uygulamaları üzerine teorik bilgiler aktaran Şahin ayrıca, itfaiyecilik meslek tanıtımı da yaparak itfaiyenin görevleri, kullandığı ekipman konularında çocuklara bilgiler sundu. Şahin elektrik fişi, kibrit ve çakmak gibi tehlikeli aletlerle de oynanmaması konusunda minik öğrencileri uyardı, çocukların merak ettikleri soruları da yanıtladı. HABER BÜLTENİ

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.