SAĞLIK SEN: “İLUH YENİDEN İNŞA EDİLMELİ”

SAĞLIK SEN: “İLUH YENİDEN İNŞA EDİLMELİ”

ABONE OL
Haziran 9, 2024 16:28
SAĞLIK SEN: “İLUH YENİDEN İNŞA EDİLMELİ”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sağlık-Sen Batman Şubesi başkanı İbrahim Halil Dursun İluh Devlet Hastanesi’nin yıkım iddialarıyla yaptığı açıklamada “İluh devlet Hastanesi’nin statüsünü kaybetmeden çok acil bir şekilde yeniden ve daha kapsamlı inşası sağlanmalıdır.” dedi.

Sağlık-Sen Batman Şubesi başkanı İbrahim Halil Dursun İluh Devlet Hastanesi’nin binasının yıkılma tehlikesi geçirmesi üzerine tahliye edilmesiyle ilgili basın açıklaması yayımladı.

İbrahim Halil Dursun, Eğitim Ve Araştırma Hastanesi’ni Nereye Taşımalı? Başlığıyla yaptığı açıklamada “Evet, umarız 3-5 yıl sonra yazımız başlığındaki soruyu sorma ihtiyacı hasıl olmaz. Henüz daha 3 yıl önce alınmış bir kararla İluh Devlet Hastanesi önce personelden arındırılmış, genel bir tadilattan geçirilmiş ve sonrasında ekseriyeti yeni personel atamasıyla yeniden hizmete açılmıştı. O gün planlanan sağlık sisteminin bugün eski ve çürük bina gerçeğine yenik düştüğü ve aynı zamanda da bir hastane binasının üç yıl içerisinde çürüyemeyeceği, gündemde olan hastanemizin kapatılma ve taşınmasına ilişkin haber ve edinilen bilgilerle anlaşılmıştır.” Dedi.

Dursun “3 yıl önce taşınma esnasında özellikle personeller arasında huzursuzluk çıkmış, iş barışı bozulmuş, görevlendirmelerde tutarsızlık gözlenmişti. Çoğu sağlık çalışanımızın hayatını da kökten değiştirmişti alınan kararlar. İşyerine yakın ev kiralama, çocuklarının okullarını değiştirme, her gün çekilen yürüme mesafenin artışı, değişen sosyal ve yeni iş ortamına adaptasyon vb. sorunlarla sağlık çalışanlarımız mücadele etmiştir. Maalesef ki İluh Devlet Hastanesi’nin bir bölümünün kapatılması ve personellerinin diğer sağlık tesislerine kaydırılması esnasında da aynı düşünce ve çekincelere sahip olduğumuzu ifade etmek isteriz. Tabi bütün bunların bir de sağlık hizmetlerine, hasta ve hasta yakınlarına tıpkı önceki süreçte olduğu gibi yansımaları da mevcut olacaktır.” Dedi.

Dursun, İluh Devlet Hastanesi’nin servis ve ameliyathanenin olduğu ek binada iki kolonda meydana gelen çatlak nedeni ile binanın gerekli testleri ve analizlerinin yapıldığını ve ek binanın boşaltılması kararı alındığını belirti. Binanın akıbeti, izlenecek yol haritası ve alınan tedbirler kapsamında İluh Devlet Hastanesi çalışanlarının bir kısmının diğer sağlık tesislerine aktarılacağının belirten Dursun, bu adımların çalışanların ve vatandaşların can güvenliği için alınmış doğru kararlar olmakla birlikte, sağlık tesislerinde yetersizliğin aslında had safhada olduğu gerçeğinin tescillendiğini belirtti.

Sağlık-Sen Batman Şubesi başkanı İbrahim Halil Dursun “Biz sağlık emekçileri olarak yakın bir gelecekte Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ni nereye taşıyalım gibi bir sorunla karşılaşmak istemiyoruz. Bu sebeple diyoruz ki Batmanımız, deprem illerinden sonra en acil sağlık tesisine ihtiyaç duyan il konumundadır. 650 bin kendi nüfusu ve dolaylı olarak 1,5 milyon nüfusa hizmet veren ilimizin en büyük önceliği 500 yataklı devlet hastanesinin en hızlı şekilde hatta yasal süresinden önce bitmesi konusunda acil bir eylem planına dahil edilmesi ve İluh devlet Hastanesi’nin statüsünü kaybetmeden çok acil bir şekilde yeniden ve daha kapsamlı inşası sağlanmalıdır.” Dedi.

İbrahim Halil Dursun “Önerimiz, önümüzdeki yılların sağlık planlamasına bugünden başlanması yönündedir. Alınan kararların sağlık çalışanlarımızı memnun edecek düzeyde ve sunulan sağlık hizmetlerindeki kaliteyi düşürmeyecek mahiyette olması temennimizdir. Bu süreçte Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin de maksimum bir kapasitesinin olduğu unutulmamalı, zaten fiziksel alan yetersizliği ve havalandırma sorunlarıyla boğuşan sağlık çalışanlarımıza yeni sorunlar yüklenmemelidir. Transferi yapılacak personellerin belirlenmesi, gönderilmesi ve başlayışları hususunda sürecin hassas ve şeffaf yönetilmesi, çalışanlar arasında adil bir dengenin gözetilmesi, personelin nakli neticesinde meydana gelebilecek hak kayıplarının en aza indirilmesi veya telafi edilmesi sağlık idarecilerimizden beklentimizdir.” Dedi.

MEHMET MİKYAS

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.