SIĞIR SATIŞI BİTME NOKTASINDA

SIĞIR SATIŞI BİTME NOKTASINDA

ABONE OL
Haziran 4, 2024 15:34
SIĞIR SATIŞI BİTME NOKTASINDA
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kurban Bayramı öncesinde kurbanlık hayvan satışı için hazırlıklar devam ederken özellikle büyükbaş hayvan sayısında ciddi bir düşüş yaşandığını belirten Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği yetkilileri Gündüz ve Durmaz, Batman’da geçen yıllara nazaran kurbanlık sığır sayısının yüzde 90 düştüğünü söylediler.

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala Batman’daki kurbanlık büyükbaş hayvanlar hakkında gazetemize açıklamalarda bulunan Batman Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Adnan Gündüz ve birlik başkan yardımcısı Nimetullah Durmaz, uygulanan yanlış politikalar sebebiyle Batman’da sığır sayısının yüzde 90 seviyesinde düştüğünü ve bu durumun kurbanlık hayvan sayısına da etki ettiğini belirttiler.

Batman Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Adnan Gündüz, büyükbaş hayvan sayısındaki düşüşün sebepleri ile ilgili olarak “Batman’da şu anda kurbanlık büyükbaş sayısı çok düşük rakamlara inmiş durumda. Daha önceki yıllara göre onda bir düzeyine kadar düşmüş diyebiliriz. Sebebi de hayvan fiyatlarının yüksek olması ve vatandaşlarının elinde eskisi gibi besi hayvanlarının olmaması. Daha önceki yıllardan gelen sıkıntılar da var. Yurt dışında yeterince hayvan getirilmemesi, yurt içindeki hayvan sayısının sürekli azalması ve Tarım Bakanlığının bazı yanlış politikalarından dolayı hayvan sayıları sürekli azalıyor.” ifadelerini kullandı.

“TARIM BAKANLIĞININ YANLIŞ POLİTİKALARI HAYVANCILIĞI BİTİRDİ”

Yıllardır yapılan uyarılara rağmen doğru bir hayvancılık politikasının yürütülmediğini savunan Gündüz, “Tarım Bakanlığının yanlış uygulamaları yüzünden hem kurban sezonunda satılacak erkek hayvanlar azaldı hem de süt veren dişi hayvanlar bile kesime gönderildiğinden dolayı fazla bir hayvanımız kalmamıştır. Besicileri bu noktaya getiren birkaç sebep var: Öncelikle yem fiyatlarının pahalı olması ve et fiyatlarının yükselmesi ile hayvan yetiştiricilerinin yetiştiriciliği bırakıp hayvanını kesime göndermesi, en önemli sebeplerdir.” dedi.

Hayvanını kesen besicilerin paralarını bankaya yatırarak buradan bir kazanç elde etme peşine düştüğünü belirten Gündüz, tarım ve hayvancılığın artık kimseye maddi anlamda bir şey kazandırmadığını söyledi.

Kurbanlık fiyatlarının çok aşırı yükseldiğini fakat vatandaşın ise alım gücünün düştüğünü hatırlatan birlik başkan yardımcısı Nimetullah Durmaz ise, “Fiyatlar yüksek olduğu için vatandaşların bu sene kurban almakta sıkıntı yaşayacağını düşünüyorum. İmkansızlıklardan dolayı alamayacaklar. Zaten batı illerine gönderilen canlı hayvan sayısında da ciddi bir düşüş olduğunu gözlemliyoruz. Her zaman Kurban Bayramı öncesinde kurban sevkiyatı hızlanırdı. Bu sene ise bir canlılık yok.” şeklinde konuştu.

Et fiyatlarında görülen kısmi düşüşün geçici bir durum olduğunu vurgulayan Durmaz, “Tarım Bakanlığı mevcut politikalarını değiştirmezse, canlı hayvan sayısının artırılmasına yönelik tedbirler alınmazsa önümüzdeki yıllarda büyük bir sıkıntıya girileceğini öngörüyoruz. Et fiyatlarının şu ortamda düşme ihtimali yoktur. Fakat arz talep meselesinde olduğu gibi fiyatlar aşırı yükselince kimse alamıyor, satılmayan et de 10-20 lira ucuzlayınca aslında bir düşüş gerçekleşmiş olmuyor. Yani burada fiyatlar gerçekten düşmüyor. Fiyatların gerçek anlamda düşmesi için üretimin artması lazım. Şu anda görülen kısmı fiyat düşüşleri üretim kaynaklı düşüş değildir. Arz talep dengesindeki bozulmadan, yani arzın talep görmemesinden dolayıdır.” dedi. MEHMET TAHİR AKGÜL

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.