Zorköy’de Salatalık Hasadı Etkinliği

Zorköy’de Salatalık Hasadı Etkinliği

ABONE OL
Haziran 4, 2024 15:40
Zorköy’de Salatalık Hasadı Etkinliği
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Batman Valisi Ekrem Canalp, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından Balpınar Beldesine bağlı Zorköy’de düzenlenen salatalık hasat etkinliğine katıldı.  

Etkinlikte çiftçilere hitap eden Batman Valisi, tarımın en büyük uğraş amaçlarından bir tanesinin dönüm başına verimi artırmak olduğunu belirterek, “Bundan yüzyıl önce tarım arazilerinde elde edilen gelir ile bugün dönüm başına elde etiğimiz gelir karşılaştırılamayacak kadar yüksektir. Çok daha fazla ürün üretebiliyoruz ve dönüm başına da daha fazla gelir elde edebiliyoruz. Bunların içerisinde en yüksek gelir seracılıkta elde ediliyor. Birincisi verimliği ve ikincisi çeşitliliği artırmak zorundayız.”

Canalp “Bu bölgede farklı ürünleri denememiz gerekiyor. Eğer hep aynı ürünleri ekersek toprak yoruluyor. Farklı ürünler ekildiği zaman, toprağın kendini yenilemesine fırsat tanımış oluruz. Batman’ın en büyük sorunlarından bir tanesi sürekli mısır ekiminin yapılmasıdır. Her yıl mısır ekilerek, toprağın yorulmasına ve verimsizleşmesine yol açılıyor. Vahşi sulamadan dolayı, toprağın en verimli katmanlarının akıp gitmesine yol açıyor.” dedi

“Biz, Batmanlılara her yıl mısır ekmekten vazgeçin, aynen Çukurova’da olduğu gibi tarlalarınıza birinci ürün olarak buğday ekin, arkasında ayçiçeği ekin diyoruz. Bu iki ürünü ektiğiniz zaman topraklarımız da rahatlamış olacak.” Diyen Vali Canalp, vahşi sulama sonucu toprakların aşırı şekilde tuzlandığını bu şekilde topraklarımızı kaybettiğimizi belirtti.

Canalp “Sera bölge için verimliliği en yüksek tarımsal faaliyettir. Batman’da iki adet sera kent kurma projemiz var. Bunlardan bir tanesini Balpınar’da kurmayı düşünüyoruz.  Bu işin beşeri sermayesi Balpınar’da var ve seracılığı biliyorlar. Sizin yapmış olduğunuz seracılık örtü altı seracılıktır, yani ısıtma yok. Isıtma olmadığı için maliyeti de artmakta ve kış döneminde ürün yetiştiremiyorsunuz.” Dedi.

“Isıtma maliyetlerinden dolayı seracılığın yapılmadığı yerlerde yeni teknolojilerle birlikte seracılık yapılmaya başlandı. Yeni teknolojiler bize yeni imkanlar sunuyor. Bu imkanlardan bir tanesi seraların üzerine kullanılan camların güneş enerjisi üreten paneller şekilde kullanılıyor olmasıdır. Bununla hem seranın ısınma ihtiyacını karşılıyorsunuz hem de güneş panelleri ile elektrik üretiyorsunuz.” Diyen Vali Canalp amacının Balpınar’da bu seralardan bir tanesini yapmak olduğunu belirtti. MEHMET TAHİR AKGÜL

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.