AYDIN: “FISTIK EKİMİNİ ARTTIRMA ÇABASINDAYIZ”

AYDIN: “FISTIK EKİMİNİ ARTTIRMA ÇABASINDAYIZ”

ABONE OL
Haziran 1, 2024 10:04
AYDIN: “FISTIK EKİMİNİ ARTTIRMA ÇABASINDAYIZ”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Batman’da fıstık konusunda çok güzel hamleler atıldığını ama hala arzulanan yerde olmadıklarını belirten Batman Tarım İl Müdürü Mehmet Aydın, özellikle ormanlık alanlarda ve dağlık engebeli alanlarda fıstık ekimini arttırma çabaları olduğunu söyledi.

Batman Tarım İl Müdürü Mehmet Aydın, Batman’da fıstık ekiminin geldiği aşama ile ilgili gazetemize önemli açıklamalarda bulundu.

ORMANLIK ALANLARDA VE DAĞLIK ALANLARDA FISTIK EKİMİNİ ARTTIRMA ÇABALARIMIZ VAR

Batman’da son yıllarda çiftçilerin fıstık ekimine yöneldiğini, bu konuda sevindirici gelişmeler olduğunu ifade eden Aydın, “Fıstıkla ilgili de Batman’da son yıllarda çok güzel hamleler atılıyor. Fakat Türkiye’deki toplam fıstık alanı içerisinde Batman hala arzu ettiğimiz alan miktarına ulaşmış değil. Özellikle düz ve düze yakın tarım arazileri değil de yüzde altının üzerinde eğime sahip, daha çok işlemeli tarıma elverişli olmayan alanlarda fıstık alanlarını arttırmayı amaçlıyoruz. Özellikle ormanlık alanlarda ve dağlık engebeli alanlarda fıstık ekimini arttırma çabalarımız var. Bu kapsamda gerek İl Özel İdaresinin desteğiyle gerek bakanlığımızdan aldığımız desteklerle bu yönde çalışmalarımız var.” İfadelerini kullandı.

SAHADA ÇOK KALİTELİ YETİŞMİŞ UZMAN MÜHENDİSLERİMİZ VAR

Müdürlüklerine bağlı mühendislerin sürekli sahada olup çiftçilere yardımcı olduklarını vurgulayan Aydın, “Yine sahada çok kaliteli yetişmiş uzman mühendislerimiz var. Sürekli mobil araçlarımızla çiftçilerimizin yanındadırlar. Talep olsun ya da olmasın, arkadaşlarımız hep arazidedirler ve çiftçilerimize faydalı olmaya çalışıyorlar. Yine zaman zaman Gaziantep’te ve Diyarbakır’da bulunan uzmanlarımız da buraya geliyor. Gözlemleme yapıyor, bizlere ve çiftçilerimize tavsiyelerde bulunuyorlar. Sürekli çiftçilerimizin yanında koşturuyoruz. Allah’ın izniyle çiftçilerimiz için bereketli bir dönem olur.” Diye konuştu. MEHMET MİKYAS

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.