BALPINAR YILDA 3 KEZ ÜRÜN ALIYOR

BALPINAR YILDA 3 KEZ ÜRÜN ALIYOR

ABONE OL
Haziran 27, 2024 10:55
BALPINAR YILDA 3 KEZ ÜRÜN ALIYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Balpınar beldesinde gelişen seracılık sayesinde yılda 3 kez ürün alabildiklerini söyleyen Şahabettin Işık, Balpınar’da birçok sebze çeşidinin verimli bir şekilde yetişebildiğini belirtti.

Gelişen seracılık sayesinde sebze ürünleri tarımında oldukça verimli sonuçların elde edildiği Batman merkeze bağlı Balpınar beldesinde, çiftçiler yılda 3 defa ekim yapma imkanı buluyor.

Serasına domates, salatalık, marul, yeşil soğan gibi çeşitli sebzeler diktiğini ifade eden Şahabettin Işık isimli çiftçi, “Eskiden yani 20 yıl önceye kadar toprağımızdan sadece bir ürün alıyorduk. O da sadece buğday, mısır veya pamuktu. Allah’a çok şükür şu an toprağımızda en az üç ürün elde ediyoruz. Mesela bizim domates bittikten sonra kışın marul ekiyoruz. Bazen yeşil soğan veya maydanoz, roka benzeri ürün ekip biçiyoruz. Şükürler olsun seralardan sonra toprağımızdan daha fazla ürün almaya başladık. Seralarımızda birinci ürün olarak ya domates veya salatalık ekiyoruz. İkinci ürün marul ve üçüncü ürün olarak da soğan ekiyoruz. Çok şükür iyi verim alıyoruz.” dedi.

“En büyük sorunumuz kaliteli fide bulamamak”

Tarım faaliyeti yürütürken bazı zorluklarla da karşılaştıklarını hatırlatan Işık, “Bu sene seramızda domates ektik. Bizim toprağımıza ve havamıza en uygun domates fidesi Burhan dediğimiz bir domates türüdür. Balpınar beldemizde çok iyi bir verim alıyoruz ama bu aldığım son fidede biraz zorluk çekiyorum. Daha doğrusu bize gelen fideler hastalıklara karşı çok dayanıksız çıktı.” ifadelerini kullandı.

Serada üretim yaparken hormon kullanmadıklarını belirten Işık, “Doğu ve güneydoğunun ürünleri hem bereketli ve hem de lezzetlidir. Bizim ürünlerimizde kesinlikle hormon kullanılmıyor. Genellikle hayvan gübresi kullanıyoruz. Tadı iyidir, kokusu güzeldir. Çok şükür gerçekten. Bu seramızdan 20 ila 25 ton mahsul elde edeceğiz. Bunun dışında çektiğimiz en büyük sıkıntı ise fide bulamıyoruz. Bizim yetkililerden isteğimiz, buralarda fideciliğin geliştirilmesidir. Tarım il müdürümüz bu konuyla ilgilendi, fide getirilecek inşallah. Yalnız getirilecek fideler de az oluyor.” şeklinde konuştu.

Fide taleplerinin Batman’da karşılanması durumunda daha iyi verim elde edebileceklerini hatırlatan Işık, şu ifadeleri kullandı:

 “Senede bana 100 bine yakın karışık fide geliyor. Sera içinde ekim yaptığımız 5 bin fidedir ama sera dışında da ekim yaptığımız için ihtiyacımız çok oluyor. Tek sıkıntımız fidecinin olmamasıdır. Yazın sıcaklığımız 45 derecenin üzerinde seyrediyor. Adana’dan fideler gelene kadar buruşuyor. Bu fide konusunda sıkıntı çekiyoruz. Domatesin şubat ayında ekimini yapıyoruz. Altıncı ayın başında hasat yapmaya başlıyoruz. Salatalık erken çıkıyor. Onun dışında sera harici lahana ekiyoruz. Toprağımız hem verimlidir hem de bizler de bu işi iyice öğrendik.” MEHMET TAHİR AKGÜL

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r