Esnaf Fiyat Oynaklığından Mustarip

Esnaf Fiyat Oynaklığından Mustarip

ABONE OL
Mayıs 21, 2024 14:36
Esnaf Fiyat Oynaklığından Mustarip
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sürekli fiyatların yükselmesinden şikâyet eden gıda toptancıları, sattıkları ürünleri tekrar aynı fiyata geri alamadıkları için ne yapacaklarını şaşırdıklarını söylüyor.

Gıda tedariğinde önemli bir noktada bulunan gıda toptancıları, fiyat oynaklığından mustarip olduklarını belirterek önlerini görememek yakınıyor. Piyasada istikrar olmadığı için satış yapmaya korkar hale gediklerini söyleyen gıda toptancısı Bedri Taş, bu istikrarsızlık sebebiyle fiyat belirlemekte çektikleri sıkıntıdan yakınıyor.

“Sattığımız ürünün parasını almadan fiyat yükseliyor”

Esnafa sattıkları ürünlerin parasını aldıktan sonra yeni ürün almak istediklerinde alış fiyatının kendi satış fiyatına çıktığını gördüklerini ifade eden Taş, “Piyasada alışveriş var, ticaret canlı. Bundan yana şikâyetimiz yok. Ama sıkıntı yaşadığımız önemli bir nokta var. O da fiyat oynaklığı. Normalde biz nakit çalışıyoruz. Ama bazen de esnafımız borçla almak istiyor. Biz de esnafımıza istediğini veriyoruz. Bir-iki ay sonra paramızı aldığımızda bir de bakıyoruz ki alacağımız ürünün fiyatı sattığımız fiyata gelmiş. Bu noktada tıkanıyoruz. Ürün satmak bir türlü, satmasak bir türlü. Ne yapacağımızı şaşırdık.” şeklinde konuştu.

“Satalım mı satmayalım mı, karar veremiyoruz”

Türkiye’nin birçok noktasından getirttikleri ürünleri toptan sattıklarını söyleyen Taş, “Sattığımız fıstıkları Batman’daki çiftçilerimizden toplayıp işledikten sonra satıyoruz. Elbistan’dan ay çekirdeği, Kayseri ve Nevşehir’den kabak çekirdeği, Denizli’den leblebi, Gaziantep ve Osmaniye’den de yer fıstığı alıp burada işleyip satıyoruz. Ama dediğim gibi; ürünleri getirip, işleyip satana kadar, alış fiyatı satış fiyatımıza ulaşmış oluyor. Bu sebeple aldığımız ürünü satıp satmamakta bile kararsız kalıyoruz.” dedi.

“Ciddi bir denetim olmadan bu iş düzelmez”

Piyasadaki oynaklıktan kendilerinin de şikayetçi olduğunu söyleyen Zekeriya Doğan isimli esnaf, “Büyük tedarik firmaları ve fabrikalar üzerinde ciddi bir denetim mekanizması kurulmalı. Herkes aklına ve keyfine göre fiyat belirlememeli. Hakkaniyetli ve adil bir hesaplama ile fiyatlar belirlenirse, toptancı da, marketçi de, bakkal da rahat eder. Başka türlü bu sıkıntılar bitmez.” şeklinde konuştu. MEHMET MİKYAS

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.