Sağlık Sen Yeni MHRS Sistemini Değerlendirdi

Sağlık Sen Yeni MHRS Sistemini Değerlendirdi

ABONE OL
Mayıs 21, 2024 14:33
Sağlık Sen Yeni MHRS Sistemini Değerlendirdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Batman Sağlık-Sen Şube Başkanı İbrahim Halil Dursun MHRS’de randevu onayı zorunluluğunun mevcut sorunları çözmeyeceğini ve hastaları mağdur edeceğini söyledi.

Sağlık Bakanlığı’nın MHRS’de randevu onayı zorunluluğu getirmesi, tartışmaları beraberinde getirdi. Batman Sağlık-Sen Şube Başkanı İbrahim Halil Dursun, bu uygulamanın mevcut sorunları çözmeyeceğini ve hastaları mağdur edeceğini belirtti.

Randevu onaylama işleminin hastalar için zorlayıcı olduğuna işaret eden Batman Sağlık-Sen Şube Başkanı İbrahim Halil Dursun, vatandaşların her zaman o saatte müsait olamayacağını, Türkçe dilini konuşamayan veya okuma-yazma bilmeyen hastaların sorun yaşayacağını ve telefonlarına ulaşılamama durumlarının sıkıntı yaratabileceğini belirtti.

“Randevusu iptal edilen hasta gerginliğe sebep olabilir!”

Hastaların randevu iptalleri sonrası mağduriyet yaşayabileceklerinin altını çizen Dursun, iptal edilen randevular sonrası sinirlenme ve stres yaşayabilecek hastaların hastane ortamında gerginlik yaratmasının oluşturacağı sıkıntının da hesaba katılmasını istedi.

Aynı saate denk gelen randevuların veya randevusu iptal olduğu halde habersiz gelen hastaların birbiriyle sorun yaşamasının önüne geçmek için şimdiden tedbir alınması gerektiğini ifade eden Dursun, “Bu durum hem hastalarda hem de sağlık çalışanlarında kargaşaya yol açabilir. Bu risk faktörlerini ve tereddütleri sağlıkçılarımız lehine değiştirmek gerekmektedir. Aman yeni MHRS can yakmasın! Bu nedenlerle atılacak adımların üzerinde iyice düşünülmesi, zarar tablosu ortaya çıkmadan önce MHRS’nin hastane-sağlıkçı-hasta ekibinin hepsi için olumlu olacak şekilde değiştirilmesi gerektiğini ifade eder, konuyu değerli kamuoyuna saygıyla duyururuz.” dedi.

“Sağlık çalışanlarının iş yükü artacak”

Mevcut değişikliğin hayata geçmesiyle sağlık çalışanlarının iş yükünün artabileceğine dikkat çeken Dursun, “Onaylama ve iptallerle ilgilenmek zorunda kalan sağlık çalışanlarının iş yükü artacak ve bu durum hizmet kalitesini düşürecektir.” şeklinde konuştu.

Sağlıksen Batman Şubesi’nin Önerileri

Dursun, Sağlıksen Batman Şubesi olarak önerilerini şöyle sıraladı: Mevcut MHRS sisteminin hastalar, sağlık çalışanları ve hastaneler için daha kullanışlı hale getirilmesi. Hastanelerde yeterli sayıda sağlık çalışanının istihdam edilmesiyle randevu alma ve hizmet verme sürecin hızlandırılabilir. Hastane ve çalışanların konforunu artıracak adımlar atılması ve sistemin daha işlevsel hale getirilmesiyle sorunlar minimuma iner.”

Dursun, MHRS’de randevu onayı zorunluluğunun hastaları mağdur edeceğini ve sağlık hizmetlerinin kalitesini düşürebileceğini belirterek, sistemin iyileştirilmesi ve gerekli adımların atılması ve önerilerinin dikkate alınması konusunda yetkililere çağrıda bulundu. MEHMET TAHİR AKGÜL

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.