ESNAF UMDUĞUNU BULAMADI

ESNAF UMDUĞUNU BULAMADI

ABONE OL
Haziran 24, 2024 11:56
ESNAF UMDUĞUNU BULAMADI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kurban Bayramı sonrası gazetemize konuşan Batman esnafı, bayram alışverişinin son derece sönük geçtiğini ve bekledikleri satışı yapamadıklarını ifade ettiler.

Kurban Bayramı sonrası Batman esnafının nabzını tutmak için çeşitli sektörlerden esnafla bir araya geldik. Bayram alışverişini konuştuğumuz esnaf, her sen olduğu gibi bir önceki yılı aradıklarını, işlerin her geçen sene daha da durgunlaştığını söyleyerek nispeten iyi geçen Ramazan Bayramı’ndan sonra Kurban Bayramı’nda hiç iş yapamadıklarını dile getirdiler.

Bu bayram satmak için aldığı şekerin yarısının elinde kaldığından şikâyet eden Enver Arslan isimli esnaf, “İnsanlar artık ya çok az alışveriş yapıyor ya da AVM’leri tercih ediyor. Özellikle sıcak havalarda çarşı esnafı kan ağlıyor. İnsanlar fiyatı daha yüksek olmasına rağmen AVM’leri tercih ediyor. Bu gidişle 5-10 seneye kalmaz, çarşıdaki esnafın yarısı dükkanını kapatmak zorunda kalacak.” ifadelerini kullandı.

Elma sokağında yaklaşık 30 yıldır esnaflık yaptığını söyleyen Vasfi Gültekin isimli esnaf ise “İşlerimiz yıldan yıla düşüyor. Bu bayram da geçen bayramı aradık. Bir önceki bayramda da bir öncekini. Her sene işler düşüyor. İnsanlar hayat pahalılığından dolayı ihtiyacının bir kısmını alabiliyor, geri kalanını ise alamıyor. Diğer taraftan da AVM’leri tercih eden insan sayısı da az değil. Küçük esnaf gittikçe küçülüyor.” dedi.

Bayram şekeri fiyatlarının Ramazan Bayramı ile hemen hemen aynı olduğunu ifade eden Gültekin, sadece fındıklı ve fıstıklı şekerlemelerde fiyatın bir miktar yükseldiğini sözlerine ekledi.

“SABAHTAN AKŞAMA KADAR OTURUYORUZ”

Gazetemize konuşan giyim sektörü esnaflarından Halit Çetiz ise “Kurban Bayramı’nda iyi bir iş yapmayı zaten beklemiyorduk ama sadece Arife gününde yaşanan yoğunluk dışında yaptığımız alışverişe bayram alışverişi diyemeyiz. Ne bayramdan önce ne de sonra çarşıda neredeyse müşteri yok. Gördüğünüz gibi sabah dükkânı açıyoruz, akşama kadar oturup duruyoruz. Millet AVM’leri dolduruyor. Global ve ulusal zincir mağazalardan alışveriş yapıyor. Küçük ve yerel esnaf da iş yapamayınca dükkânı kapatıp işsiz kalıyor. Elma Sokağında, Ulu Cami çarşısında esnafın iş yapamaması demek, işsizliğin artması demektir.” ifadelerini kullandı.

MEHMET MİKYAS

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.