Tatil Öğrencilerin Dinlenmesi ve Gelişmesi İçin Fırsat

Tatil Öğrencilerin Dinlenmesi ve Gelişmesi İçin Fırsat

ABONE OL
Temmuz 22, 2024 11:44
Tatil Öğrencilerin Dinlenmesi ve Gelişmesi İçin Fırsat
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yaz tatilinin gelmesiyle öğrencilerin üç ay boyunca okuldan uzak kalacağını hatırlatan Eğitimciler Cemiyeti Başkanı Hamdin Aslan, tatilin öğrencilerin dinlenmesi ve gelişmesi için fırsat olduğunu söyledi. 1xbet

Uzun ve yorucu bir sürecin sonunda okulların kapanıp yaz tatilinin başladığını anımsatan Eğitimciler Cemiyeti Başkanı Hamdin Aslan, “Milyonlarca öğrenci ve öğretmen için uzun ve yorucu bir maratonun ardından dinlenme ve yeni maceralara atılma zamanı geldi. Üç aylık yaz tatilinin öğrencilerin dinlenmesine katkı sağlaması, kendilerini hem manevi hem de kültürel anlamda geliştirmesi için de fırsattır.” dedi.

“Anne ve babaların karne notlarını değerlendirirken bu notların çocuğun bir yıl boyunca göstermiş olduğu çalışma ve davranışların bir sonucu olarak görmeleri önemlidir.” diyen Aslan, “Karne, çocuğumuzun durumu hakkında sadece bilgi verir. Ona bakarak başarılı olduğu alanlar ile yeterli olamadığı alanlar tespit edilebilir. Unutmamalıyız ki bu notlar çocuğumuzun kişilik değerlendirmesi değildir. Karne sonucuna gösterilecek tepkide, çocuğa yönelik tutumumuzda da bunu göz önüne almalıyız.” ifadelerini kullandı.

Kötü Bir Karne Karşısında Ne Yapmalı?

Çocukların aldığı sonuçları nasıl değerlendirmek gerektiği konusunda da tavsiyelerde bulunan Aslan, “Kötü bir karne ile karşılaştığımızda çocuğumuza kızmak, bağırmak, küçümseyici sözler söylemek, eleştirilerde bulunmak onun bundan sonraki başarısına katkı sağlamayacaktır. Her çocuğun başarılı olduğu ve kendisini gerçekleştirebileceği bir alan vardır. Önemli olan çocuğun başarılı olabildiği ve kendini gerçekleştirebileceği alanı keşfedebilmektir.” şeklinde konuştu.

Yaz Tatilini Nasıl Verimli Geçirebiliriz?

Yaz tatili boyunca çocukların yapacağı etkinlikler hakkında önerilerde bulunan Aslan, “Anne babalar, çocuklarıyla iletişimlerini güçlendirebileceği ve çocukların okul stresini üzerlerinden atıp sosyalleşmesine yardımcı olabilecek aşağıdaki etkinlikleri yapabilirler: Camilere ve Kur’an kurslarına gönderebilir, Akraba ziyaretleri gerçekleştirebilir, Sosyal becerilerini desteklemek için yeni sosyal ortamlara girmesini sağlayabilir, Kitap okuma rutini oluşturup kitap okumayı keyifli hale getirebilir, Şehir veya bölgelerin doğal güzelliklerini, tarihi, kültürel ve manevi mekanlarını ziyaret edebilir, Kişisel gelişimlerini artıracak sportif, yetenek ve gelişim kurslarına yazdırabilir.” dedi.

Ekran Bağımlılığına Dikkat!

Çocukların kaliteli vakit geçirmek yerine ekran başında saatler geçirmesinin oldukça zararlı olduğunu hatırlatan Aslan, “Son olarak, unutmayalım ki günümüz çocukları yapacak daha keyifli bir aktivite bulamadıklarında ekrana sarılırlar. Ekran bağımlılığı çocuklarda dikkat ve öfke problemlerinin yanı sıra dil gelişimi ve sosyal becerilerde gerilemeye yol açar. Yaz tatili döneminde de teknolojik alet kullanımlarının sınırlı ve yaşına uygun olmasına özen gösterilmeli, takip edilmelidir.” İfadelerini kullandı. MEHMET MİKYAS

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.