Vali Canalp: “Boğulma Vakalarına Karşı 20 Kurumla Mücadele Yürütüyoruz”

Vali Canalp: “Boğulma Vakalarına Karşı 20 Kurumla Mücadele Yürütüyoruz”

ABONE OL
Haziran 9, 2024 16:36
Vali Canalp: “Boğulma Vakalarına Karşı 20 Kurumla Mücadele Yürütüyoruz”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Batman Valisi Ekrem Canalp, boğulma vakalarının en çok Batman Çayı’nda yaşandığı uyarısında bulunarak yaz mevsiminin gelmesiyle artan boğulma vakalarına karşı 20 kurum ve kuruluşla mücadele yürüttüklerini söyledi.

Batman Valisi Ekrem Canalp, mayıs ayı içerisinde Batman genelinde gerçekleştirilen asayiş ve emniyet faaliyetlerine ilişkin basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Valilik Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıda, İl Emniyet Müdürü İbrahim Kaba ve İl Jandarma Komutanı Adem Taşkın da hazır bulundu.

Geçen yılın mayıs ayında toplamda bin 3 asayiş olayı meydana gelirken bu yılın mayıs ayında meydana gelen asayiş olaylarının sayısının 990’a gerilediğini aktaran Canalp, “Asayiş olaylarını derinlemesine incelediğimiz zaman en önemli düşüşün mal varlığına karşı işlenen suçlarda meydana geldiğini memnuniyetle görebiliyoruz. Geçen sene mayıs ayında mal varlığına karşı 290 suç işlenmişken bu yılın mayıs ayında yüzde 34’lük bir azalma meydana gelmiştir.” dedi.

Yaz aylarının gelmesiyle en önemli gündemlerinin boğulma vakaları olduğunu vurgulayan Vali Canalp, boğulma olaylarının önüne geçmek için yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

“Boğulma Vakalarının Önüne Geçmek için 20 Kurum ve Kuruluş Mücadele Edecek”

Canalp, “Gündemimizin en önemli maddelerinden biri boğulma vakalarıdır. Bununla ilgili valiliğimiz koordinasyonunda ilçe kaymakamlıklarımız, 20 kamu ve kuruluşumuz dahil olmak üzere suda boğulma vakalarını önleme komisyonu kurulmuştur. Bu komisyonlar ekim ayı sonuna kadar bir fiil sahada görev yapacaklardır. Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında da genel kurul toplantıları icra edilmektedir.” dedi.

“Boğulma Vakalarının Risk Haritası Oluşturuldu”

Riskli alanların belirlenerek doğulmaların önüne geçmeye çalışacaklarını belirten Canalp, “Bu konu ile ilgili il risk haritamız hazırlanmıştır. Bu haritayı incelediğimiz zaman net şekilde ortaya çıkan bir gerçek var. Birinci derece riskli alanlar kırımızı ile göstermiş olduğumuz alanlardır. Sarı ile gösterdiğimiz alanlar ise ikinci derece riskli alanlardır. Birinci derece olarak beliğin olan kısım bir Batman Barajı, iki Malabadi, Bıçakçı, Şerbetli, Doluca bölgesi ve Balpınar Bölgesi olarak ortaya çıkmaktadır. Yani Batman Çayı. En riskli olarak Batman çayı kendini göstermektedir. İkince derece riskli yerlere baktığımız zamanda bu sefer Garzan Çayının ve Ilısu Barajının risk teşkil ettiğini net bir şekilde görebiliyoruz. Üzerinde ehemmiyetle durmamız gereken yerler bunlardır. Bu alanlarda gerekli çalışmalarımızı yapacağız.” ifadelerini kullandı.

“Hırsızlık Olayları Azalmaya Başladı”

Hırsızlık olaylarının geçen yılın mayıs ayına göre azaldığını belirten Canalp, “Evden hırsızlıklar yüzde 53 azalmıştır. Yan kesicilik suçlarında da yüzde 57’lik bir azalma meydana gelmiştir. Mal varlığına karşı işlenmiş olan suçlarda aydınlatma oranlarımız da yüzde 67’den yüzde 70’e çıkmış bulunmaktadır. Bu oranı tüm asayiş olaylarında da değerlendirdiğimiz zaman yüzde 87’den yüzde 90’a varan bir aydınlatma oranına kavuşmuş durumdayız.” diye konuştu.

“Yakalama Kararı Çıkan Şahıslar Tek Tek Yakalanıyor”

Asayiş konularının en önemlilerinden birinin de yakalama kararı çıkartılmış olan kişilerin adalete teslim edilmesi konusu olduğunu dile getiren Canalp, “Bu çerçevede geçen sene ilk 5 ayda mahkemelerce aranan 2 bin 98 kişi yakalanmışken bu sene bu sayı yüzde 67’lik bir artış ile 3 bin 506’a çıkmıştır. Bu sene sadece mart ayında mahkemelerce hakkında yakalama kararı verilen 795 kişi yakalanmıştır.” ifadelerini kullandı.

“Uyuşturucu ile Mücadelede Operasyonlar Arttırıldı”

Uyuşturucu konusunda mücadelenin arttırılarak devam ettiğini aktaran Canalp, “2023 yılının ilk 5 ayında müdahale edilen olay sayısı 487 iken 2024 yılının ilk 5 ayında ise müdahale edilen olay sayısı bin 164’tür. Dolayısıyla yüzde 139’luk bir müdahale artışı söz konusudur. Geçen sene mayıs ayında toplam 112 narkotik olayına müdahale edilirken bu sene bu rakam 262 olay olarak ortaya çıkmıştır. Uyuşturucuyla mücadele adli makamlara intikal edilen şüpheli sayısı geçen sene mayıs ayına oranla yine yüzde 133 artış göstermiştir. Uyuşturucu madde ticareti yapmaktan hakkında adli işlem başlattığımız şüpheli sayısı geçen sene mayıs ayında 10 iken bu sayı yüzde 440’lık artış ile 54’e ulaşmıştır. Bu kapsamda geçen sene mayıs ayında uyuşturucu madde ticareti yapmaktan mahkemelerce tutuklanan kişi sayısı 7 iken bu sene bu sayı 40’a yükselmiştir. 2024 yılından itibaren uyuşturucu madde ticareti yapmaktan hakkında adli işlem başlatılan toplam 111 şüpheli tutuklanarak cezaevine teslim edilmiştir.” dedi.

“Anız Yangınlarına En Üst Limitten Ceza Vereceğiz”

Anız yangınlarına da değinen Canalp, “Bir diğer önemli konuda anız yangınlarıdır. En üst limitten idari para cezalarını uygulamaya devam edeceğiz. Bu yıl dönüm başına bin 933 lira idari para cezası uygulayacağız. Buradan tüm çiftçilerimize tekrardan hatırlatmak istiyorum. Anız yangınları ile toprak üzerinde bulunan bütün canlılarında katletmiş oluyorsunuz. Anız yakmakla toprağı çoraklaştırdığınız gibi kendinize de zarar vermiş oluyorsunuz. Bir diğer şekilde ise çıkan dumandan dolayı yollarda olan sürücülerimiz tehlikeye giriyorlar. Yolda ilerlerken bir anda dumanın içinde kalan sürücüler ne yapacağını bilemiyorlar.” şeklinde konuştu.

“Anız Yakana Dönüm Başı Bin 933 lira Para Cezası Kesilecek”

Açıklamanın sonunda Canalp, “Anız yakarak kamu hakkına da girmiş oluyorsunuz. Anız dumanları şehrin üzerinde kümelenerek vatandaşların karbondioksit solumalarına neden oluyor. Neresinden bakarsanız bu iş zamandır. Geçe iki senede oluşan zararın bu senede olmasına izin vermeyeceğiz. Anız yakan kişiye dönüm başı bin 933 lira para cezası uygulanacaktır.”

Valilik Toplantı Salonunda düzenlenen basın toplantısında, İl Emniyet Müdürü İbrahim Kaba ve İl Jandarma Komutanı Adem Taşkın da hazır bulundu. MEHMET MİKYAS

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.