KILIÇARSLAN: “ÇOCUKLARINIZI MEDRESE EĞİTİMİNE GÖNDERİN”

KILIÇARSLAN: “ÇOCUKLARINIZI MEDRESE EĞİTİMİNE GÖNDERİN”

ABONE OL
Haziran 4, 2024 15:24
KILIÇARSLAN: “ÇOCUKLARINIZI MEDRESE EĞİTİMİNE GÖNDERİN”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Toplumda İslam kültürünü ve eğitimini taşımada önemli rol üstlenen, ilim yuvaları olan medrese kayıtlarının başladığını belirten İTTİHADUL ULEMA Genel Başkanı, Batman’ın tanınan alim ve kanaat önderlerinden Molla Enver Kılıçarslan, ailelere çocuklarını medreselere göndermeleri çağrısında bulundu.

Aileleri medreselere sahip çıkmaya çağıran Kılıçarslan, medreselerin toplumun ıslahında önemli bir yere sahip olduğunu ifade etti.

Çocuklarına İslami ilimlerin öğretilmesine sebep olan anne ve babalara kıyamet gününde Allah tarafından taç giydirildiğini belirten Kılıçarslan, ilmin önemine işaret etti.

Kılıçarslan, “Allah Teala, Kur’an’ı Kerim’de ‘Ey iman edenler, kendinizi ve ehlinizi ateşten koruyun ki, onun yakıtı insanlar ve taşlardır’ buyurmaktadır. Hazreti Ömer de ‘Ya Resulullah kendimizi ve ailemizi nasıl koruyacağız’ deyince, Resulullah da ‘Onlara tebliğ edeceksiniz, Allah’ın emirlerini hatırlatacaksınız. Çocuklarınıza ise Kur’an’ı öğretip İslami eğitim vereceksiniz’ şeklinde cevap veriyor. Bir hadisi şerifte, ‘Çocuklarını ilim öğrensinler diye medreseye gönderen anne ve babalara Allah kıyamet gününde bir elbise veriyor ve başlarına ise taç giydiriyor. Bunlar dünyadan daha hayırlıdır’ deniliyor.” ifadelerini kullandı.

Memleketin pek çok yerinde medreselerin açıldığını, buralarda İslami ilimlerin öğretildiğini vurgulayan Kılıçarslan, “Doğu ve Güneydoğu ile Batı da birçok yerde medreselerimiz mevcuttur. Ailelerimizden isteğimiz çocuklarını buralardaki medreselere ilim öğrenmeye göndersinler. Çocuklarımız kıyamet gününde boğazımıza yapışıp bizi cehenneme sürüklememeleri için anne ve babaları olarak onlara sahip çıkmalıyız. Onlara Kur’an ilmini öğretelim. Bugün cadde ve sokaklarımızın ne halde olduğunu görüyoruz. Çocuklarımıza sahip çıkmazsak uyuşturucu satıcıların eline düşebilir, kötü yollara girebilirler. Bundan dolayı çocuklarımızı medreselere gönderelim ki, öğrenecekleri ilimler sayesinde hem onlar ıslah olsunlar hem de çevrelerini ıslah etsinler.” dedi.

Konuşmasının devamında Kılıçarslan, şunları söyledi: “Medreselerdeki hocalarımız, insanları kötü düşüncelerden uzak tutmak, İslam’ın emrettiği şekilde hareket etmelerini sağlamak amacıyla millete hizmet için görev yapmaktadırlar. Tüm halka bu anlamda tavsiyelerde bulunuyoruz. Halkımıza hizmet için hazırız. Halkımızdan çocuklarını medreselere göndermelerini istiyoruz. Medreselere giden çok sayıda kişi var. Oraya gidenlerin nasıl bir ahlaka bürüdüklerini herkes görüyor. Hem kızlar için hem de erkekler için medreselerimizde kayıtlarımız başlamıştır. Halkımızdan da isteğimiz çocuklarını kötülüklerden korunmaları için medreselere göndermeleridir.” MEHMET TAHİR AKGÜL

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r